Kripto Para Haberleri

Bitcoin ‘Dijital Altın’ Olmaya Hazır Değil

ABONE OL:

Bitcoin, sürekli olarak sarı metalle karşılaştırılıyor ve birçok kişi Bitcoin’in dijital altın olduğuna inanıyor. Bu dijital altın iddiaları COVID-19 salgınının dünya piyasalarına yaydığı korku sonrasında Altın ile Bitcoin korelasyonlu hale gelmesinden sonra daha da arttı.

12 Mart’ta gerçekleşen borsa düşüşü BTC piyasasını da etkiledi ve Bitcoin Şubat 2019’dan bu yana görülmemiş bir seviyeye düştü. Düşüşten sonra Bitcoin yükselmeye başladı ve çoğu tüccar Bitcoinin günümüz performansını 2008 mali krizi sırasında altının hareketine benzetiyor.

Bununla birlikte, Decentral Park’ta kıdemli bir araştırma analisti olan Elias Simos’a göre, küresel Pazar ile BTC korelasyonu “oldukça ayrım gözetmeden” kullanılıyor, analist bu iddianın dünyanın en büyük kripto parasına zorla dayatıldığına inanıyor.

Araştırmacı, COVID-19’un küresel finans üzerindeki etkisi hakkında bir zaman çizelgesi çizdi ve 17 Şubat’ta Çin 20 bin yeni vakayı açıkladığında, piyasada korku arttı ve risk-varlık korelasyonu 1’e yükseldi

“17 Şubat, ticaret çiftleri arasında bir etki alanı alanına girdiğimiz noktadır. 17 Şubat’tan önce işe yarayan çapraz varlık stratejileri artık işe yaramıyor ve yakın gelecekte de işe yaramayacak.”

17 Şubattaki gelişmeden sonra, risk-varlık sınıfı endeksleri arasındaki korelasyon yükseldi ve aralarındaki farklar arbitraj fırsatları yarattı. Risk varlık sınıfı SPX ve BTC’yi içeriyordu. SPX ile karşılaştırıldığında Bitcoinin performansı satılmasına rağmen daha ilgi çekici bir durumdadır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Yükseliş Devam Edecek mi? Bitcoin 54 Bin Dolar’ın Üzerine Çıktı

Ancak analist, bu varlığın dijital altın olarak adlandırılabileceğini iddia etmiyor. Simos’a göre, Bitcoinin dijital altın olması için BTC’nin döneme ilişkin nispi getirileri SPX’i gölgede bırakması gerekiyor. SPX yan yönde veya düşüş yaparken BTC’nin yan veya yukarı yönde ilerlemesi gerekiyor.

Bu, Bitcoinin dijital altın olarak konuşulmasına yol açabilir. Ancak Simos, önümüzdeki haftalarda başka bir riskli hamle yapılırsa tekrardan düşüşler yaşanabileceği hakkında uyarı yaptı.

Şu anda Bitcoin, 24 saat işlem hacmi 15,7 milyar dolar ile 7283 dolardan işlem görüyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu