Bitcoin Haberleri

Bitcoin düşecek mi? İşte BTC fiyatını etkileyen faktörler…

Bitcoin, bankalar veya hükumet gibi yetkilerden yoksun oldukça popüler bir kripto para birimidir. Yine de Bitcoin yasal para birimi olarak tanınmış bir statüye sahip değildir. Ancak aynı zamanda bazı koşullarda anlaşma yapıldığı takdirde işlem yapmak için Bitcoin kullanılabilir. Bitcoin kripto para borsalarında alınıp satılır. Kripto para borsaları aracılığıyla Bitcoin satın alan çok sayıda yatırımcı vardır. Bitcoin’lerin yasal statüsü her ülkede farklıdır. Bitcoin’in yasaklandığı pek çok ülke de vardır.

ABD Kongre Kütüphanesi tarafından hazırlanan ayrıntılı bir rapor, dünyanın farklı bölgelerindeki Bitcoin düzenlemelerine ışık tutuyor. Bitcoin’in bir kripto para olarak fiyatının temelini gözlemlediğimizde oynak bir yatırım olarak kabul edildiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bitcoin
http://tradingview.com/symbols/BTCUSD/

2009’da Bitcoin piyasaya çıktığı zaman fiyat çok azdı. Sonuç olarak, normal bir para birimi gibi alınıp satılmadı. İlk kripto para borsası kurulduğunda BTC fiyatı yükselmeye başladı.

İlk olarak Bitcoin’in fiyatı sadece birkaç kuruştu. Ayrıca piyasadaki geleneksel hisse senetleri gibi takip edilmiyordu. Yavaş yavaş, düzenli olarak 2013 yılına kadar Bitcoin yükselmeye ve gelişmeye başladı. 2013 Ekim ayında Bitcoin’in fiyatı 123,50 dolara ulaştı. O zamandan sonra Bitcoin 2013 Nisan ayında 140 dolara dokunarak yükselmeye devam etti ve aynı yıl Aralık ayında 1.000 doların üzerine çıktı. Bitcoin’in sürekli artan değeri giderek daha fazla tüccarı kendisine çekiyor.

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler

Kimse özel olarak Bitcoin fiyatını belirleyemez anonim piyasa katılımcıları BTC’nin fiyatını belirler. Bu süreç BTC fiyatı her borsada farklı olduğundan dolayı biraz karmaşıktır. Çeşitli borsalardaki Bitcoin fiyatına bakarak kolayca bunu anlayabilirsiniz. Örneğin 1 Haziran 2020’de kripto para borsalarında yaklaşık 300 dolarlık bir fark yaşanmıştır.

Bunların hepsi ortalama fiyatlardır, bu nedenle bu endeks siteleri aracılığıyla Bitcoin ticareti yapmak imkansızdır. Bitcoin fiyatı verilerin toplandığı kaynağa bağlıdır ve Bitcoin asla tek bir yerde işlem görmeyen bir kripto paradır. Bitcoin birden fazla borsa yer aldığından dolayı bazı siteler ve endeksler ortalama olarak BTC fiyatı bildirir. Bu fiyat, farklı dönemlerde yapılan alım satımlarla belirlenir.

Bitcoin endeksleri, bir dizi borsadan fiyat verilerini alır ve ardından ortalama bir fiyat verir. Ancak tüm endeksler veri toplamak için aynı yöntemi kullanmaz. Bitcoin almak veya satmak isteyen tüccarlar tercih ettikleri borsa aracılığıyla BTC alabilir. Bitcoin, farklı borsalardan gelen fiyat bilgilerine bağlı olduğundan dolayı sık sık fiyat dalgalanmaları yaşar.

Bitcoin Likiditesi ve Fiyatı

Bitcoin dahil her kripto paranın fiyatı, döviz likiditesi nedeniyle çok oynaktır. Ayrıca Bitcoin çok hızlı bir şekilde alınıp satılabilir. Herhangi bir zamanda aralığında piyasaya sürekli Bitcoin akışı gerçekleşirse yatırımcılar mevcut pozisyonlarını hızlı bir şekilde kapatır ya da açar. Bunu anlaması çok basittir; bir tür varlık büyük oranda işlem gördüğünde fiyatın herhangi bir yönde değişim görmesi çok zordur. Aynı durum ABD doları ve İngiliz Sterlini gibi itibari para birimleri için de geçerlidir. Bu para birimleri her gün büyük oranlarda işlem görmektedir. Ancak Bitcoin, bu para birimlerinden çok daha küçük bir kripto paradır. Yani tek bir olay gerçekleştiğinde BTC fiyatı çok büyük oranda değişebilir.

Bitcoin ve Geleneksel Piyasalarda Neler Oluyor 24 Ağustos 2020

Bitcoin Fiyatını Değiştirebilecek Olaylar

Bitcoin pazarını etkileyen birçok faktör vardır. Her halükârda, Çin’de olduğu gibi büyük bir devletin Bitcoin’i düzenlemekte başarısız olduğu ortaya çıkarsa BTC fiyatı düşebilir. Ayrıca fiyatını etkileyecek başka unsurlar da vardır. Bitcoinler bol miktarda bulunur, aynı zamanda güvenilir ve öngörülebilir bir oranda üretilir. Bu Bitcoin’ler, sahiplikleri açısından kabaca dağıtılır. Bu sahiplerin bazıları cüzdanlarında büyük miktarda Bitcoin bulundurur ve dolayısıyla ek likidite özelliği ile bu kişilerin piyasa manipülasyonu yapması kolaylaşır. Buna ek olarak tüccarlar BTC sattıklarında Bitcoin fiyatı düşer. Böyle bir olay BearWhale adlı bir şirketin Bitcoin rezervini piyasa oranının altında sattığında yaşanmıştır.

Sonuç

Bitcoin alım satmak istiyorsanız ticaret stratejinizi oluştururken dikkatli olmanız önerilir. Bitcoin yüksek riskli bir kripto paradır ve bazen piyasadaki uzmanlar bile bu çok değişken piyasada paralarını ve yatırımlarını kaybederler.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu