Bitcoin Haberleri

Bitcoin Düşüşü Bitmedi mi? Türev Verileri Son Yükseliş Hakkında Ne Diyor?

Bitcoin fiyatı %10 değer kazanarak 41.000 dolara pompalamış olabilir, ancak türev verileri en iyi tüccarların bu kadar yükseliş yanlısı olmadığını gösteriyor. Bu ne anlama geliyor? Bitcoin düşüşü bitmedi mi? Türev verileri açıklıyor…

Bazen Bitcoin’in (BTC) %10’u pompalaması için Elon Musk gibi birinden olumlu bir açıklama gelmesi gerekiyor:

Tesla CEO’su, şirketin 12 Mayıs’ta çevresel kaygılar nedeniyle artık Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından son gerilemenin suçlusu olarak gösterilmişti. Elon Musk, %99 daha az enerji tüketimi gerektiren diğer kripto para birimlerini araştırdığını söyleyerek bu açıklmasını sonlandırmıştı. Ancak 13 Haziran’da Elon Musk, Tesla’nın daha fazla Bitcoin satmayacağına dair güvence verdiği için bu durum tam tersine döndü. Ayrıca Tesla’nın Bitcoin madenciliği minimum %50 temiz enerjiye dayandığı anda BTC ödemelerine devam edeceğini söyledi.

Türev Verileri Son Yükseliş Hakkında Ne Diyor?

Perakende yatırımcılar ve algoritmik ticaret botları, yükseliş veya düşüş sinyalleri ve haberler patladığında hemen harekete geçerken, en iyi tüccarlar daha dikkatli hareket etme eğilimindedir. Kripto para piyasalarında yeterince uzun süredir bulunanlar, olumlu haberlerin ayı piyasalarında görmezden gelinebileceğini veya ciddi şekilde küçümsenebileceğini bilir.

Öte yandan, potansiyel olarak olumsuz haberlerin bile boğa koşuları sırasında çok az etkisi vardır veya nerdeyse hiç etkisi olmaz. Örneğin, 26 Eylül 2020’de Kucoin 150 milyon dolarlık bir hack yaşadı. Ertesi hafta, 1 Ekim’de Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, BitMEX’i kayıtsız bir ticaret platformu işlettiği ve Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliklerini ihlal ettiği için suçladı.

Bundan iki hafta sonra polis OKEx’in kurucusunu sorguladı ve borsayı kripto para çekme işlemlerini askıya almaya zorladığı bildirildi. Bu olumsuz haberler dizisi Bitcoin sabitken veya düşüş aşamasında olsaydı, fiyat şüphesiz bir ayı piyasasına girerdi.

Yukarıda gösterildiği gibi bu haberler Eylül sonunda ve Ekim 2020’de Bitcoin’de hiçbir olumsuz etkiye neden olmadı. Aslında, Kasım 2020’nin sonunda Bitcoin iki ayda %74 arttı. Bu, en iyi tüccarların ayı piyasalarında olumlu haberleri görmezden gelmelerinin ve bunun tam tersini de yapmalarının ana nedenidir.

3 Aylık Vadeli İşlem Primi: Nötr

Bir vadeli işlem sözleşmesi satıcısı, normal spot borsalara genellikle bir fiyat primi talep eder. Bu durum sadece kripto para piyasalarına özgü olmayıp her türev piyasasında yaşanır çünkü kur likidite riskine ek olarak satıcı tasfiyeyi erteler ve bu da fiyatın yükselmesine neden olur.

3 aylık vadeli işlem primi (temel oran), sağlıklı piyasalarda genellikle yıllık olarak %5 ila %15 primde işlem görür. Vadeli işlemler normal spot döviz fiyatının altında işlem gördüğünde bu kısa vadeli bir düşüş hissine işaret eder.

Bitcoin Düşüşü Bitmedi mi? Türev Verileri Son Yükseliş Hakkında Ne Diyor? - Koinbox.Net
Bitcoin Düşüşü Bitmedi mi? Türev Verileri Son Yükseliş Hakkında Ne Diyor? - Koinbox.net

Yukarıda gösterildiği gibi, vadeli işlem primi 20 Mayıs’tan bu yana %11’in altında ve %5’i test ettiği için birçok kez düşüş bölgesi ile flört etti ve hala da ediyor. Mevcut seviyeler, en iyi tüccarlardan nötr bir pozisyon geleceğini gösterir.

Opsiyon Farkı Artık Korkuya İşaret Etmiyor

%25 delta farkı, benzer call (satın alma) ve put (satma) seçeneklerini yan yana karşılaştırır. Koruyucu satım opsiyonu primi, benzer risk alım opsiyonlarında daha yüksek olduğunda pozitife döner. Bu ne anlama geliyor?

Piyasa yapıcılar yükselişe geçtiğinde bunun tam tersi geçerli olur ve bu, %25 delta farkı göstergesinin negatif aralığa girmesine neden olur.

Bitcoin Düşüşü Bitmedi mi? Türev Verileri Son Yükseliş Hakkında Ne Diyor? - Koinbox.Net
Bitcoin Düşüşü Bitmedi mi? Türev Verileri Son Yükseliş Hakkında Ne Diyor? - Koinbox.net

Yukarıdaki tablo, arbitraj masaları ve piyasa yapıcıları da dahil olmak üzere en iyi tüccarların, nötr-düşüş opsiyon primi daha yüksek olduğu için Bitcoin fiyatının şu anda bulunduğu seviyelerden rahatsız olduğunu doğrulamaktadır. Bununla birlikte, mevcut %7’lik pozitif fark, Mayıs sonunda görülen %20’lik abartılı korkudan çok uzaktır.

Türev piyasalar, en iyi tüccarların son 40.000 dolara yükselişe heyecan duyduğuna dair hiçbir kanıt göstermiyor. İyi yönden bakacak olursak şu anda kaldıraçlı pozisyonların artması için hala yer var. Daha güçlü yükselişler genellikle yatırımcıların hiç beklemediği zamanlarda meydana gelir ve mevcut senaryo buna mükemmel bir örnek gibi görünmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Nasıl Alınır?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu