Anasayfa Bitcoin Bitcoin ETF Onayı Ezber Bozacak! Dikkat Çeken Emeklilik Detayı

Bitcoin ETF Onayı Ezber Bozacak! Dikkat Çeken Emeklilik Detayı

Bitcoin

Spot Bitcoin ETF'lerin, emekliliği için birikim yapanlar tarafından tercih edilebileceğine dikkat çekiliyor.

Bitcoin ETF Onayı Ezber Bozacak! Dikkat Çeken Emeklilik Detayı

10 Ocak son tarihi yaklaşırken kripto para birimine doğrudan sahip olmadan Bitcoin'e yönelmek isteyen emeklilik yatırımcıları, yakında arzu ettikleri erişimi bulabilirler.

ABD'li düzenleyiciler, Bitcoin'in gerçek zamanlı fiyat hareketlerini yansıtacak şekilde tasarlanmış bir spot Bitcoin ETF'e izin verilip verilmeyeceğine dair karar vermek üzere.

Sektör katılımcıları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun onay vereceği konusunda iyimser. Son raporlar, spot Bitcoin ETF onayının 29 Aralık gibi kısa bir sürede gelebileceğini gösteriyor.

Bitcoin ETF, Kriptoya Maruz Kalmayı Artıracak

Bitcoin ETF Onayı Ezber Bozacak! Dikkat Çeken Emeklilik Detayı

Sektördeki katılımcılar, bu tekliflere erişilebildiğinde yalnızca yüksek riskli yatırımcıların değil, aynı zamanda emekliliği için birikim yapan insanların da bir varlık sınıfı olarak kriptoya daha fazla erişimden yararlanacaklarını öngörüyor.

Bu erişim, şirketlerinin 401(k) planları aracılığıyla veya mümkünse solo 401(k)'ler ve bağımsız IRA'lar aracılığıyla mümkün olabilir. Bitcoin IRA'nın baş gelir sorumlusu Chris Kline, şunları söyledi:

Bu, Bitcoin ve kripto para biriminin ana akım benimsenmesine doğru büyük bir adım. Yatırımcılar, daha fazla seçeneğe sahip olacaklar.

Son yıllarda çok sayıda önemli emeklilik fonu, bir varlık sınıfı olarak kriptoya fon ayırdı. 2022 CFA Enstitüsü Yatırımcı Güveni Araştırması'na göre, eyalet ve yerel emeklilik planlarının yüzde 94'ünde belirli düzeyde kriptoya maruziyet vardı.

ABD'nin en büyük 401(k) planı yöneticisi olan Fidelity Investments, 2022 sonbaharında Bitcoin fon seçeneğini kullanıma sunarak bu yönde bir adım attı.

Bu hamle, kripto para biriminin ilgili riskleri ve değişkenliği konusunda rahat olan çalışanların, şirket sponsorluğundaki 401(k) planı kapsamında Bitcoin'e yatırım yapmalarına imkân tanıyor.

Bitcoin ETF Onayı Neden Ezber Bozacak?

Sektör uzmanlarına göre; işverenler, ABD Çalışma Bakanlığı'nın 2022 kılavuzundan etkilenerek 401(k) planlarına kripto para birimini dahil etme konusunda isteksizlik gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı, şirket emeklilik planlarında kriptoyu açıkça yasaklamadı ancak bakanlığın Mart 2022'deki kılavuzu, bu tür bir katılımı düşünen plan sponsorlarının aleyhine oldu.

Spokane, Washington'daki Columbia Advisory Partners'ın kurucusu ve sertifikalı finansal planlayıcısı Steven T. Larsen'e göre; SEC, spot Bitcoin ETF'lerini onaylarsa daha fazla şirketin bunu 401(k) tekliflerine dahil etmeyi tercih etme olasılığı var. 

Spot Bitcoin ETF; saklama, kayıt tutma ve değerleme ile ilgili olanlar gibi belirli endişeleri giderebilir. Spot Bitcoin ETF'inde kriptoya erişimi çeşitlendirmekten sorumlu profesyonel bir yöneticinin varlığı, riskleri tamamen ortadan kaldıramasa da azaltma potansiyeline sahiptir.

Kaynak: CoinGape

Bitcoin ETF Onayı Ezber Bozacak! Dikkat Çeken Emeklilik Detayı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar