Anasayfa Bitcoin Bitcoin ETF'leri için Umut Var mı? Eski SEC Başkanı Açıkladı...

Bitcoin ETF'leri için Umut Var mı? Eski SEC Başkanı Açıkladı...

Bitcoin

Eski SEC Başkanı Clayton, Bitcoin erişimine yönelik artan perakende ve kurumsal talep dolayısıyla ABD'nin bir spot Bitcoin ETF'sini onaylayacağından emin.

Bitcoin ETF'leri için Umut Var mı? Eski SEC Başkanı Açıkladı...

Geçtiğimiz ay boyunca Bitcoin (BTC) önemli ölçüde dalgalanma yaşadı ve birçok yatırımcıyı gelecekteki fiyat yönü konusunda belirsiz bıraktı. Buna rağmen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton, bir spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) nihayetinde ABD'de onay alacağı konusunda iyimserliğini korudu.

Clayton, Bitcoin'in bir menkul kıymet olmadığının altını çizdi ve hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan Bitcoin'e erişim için artan talebin altını çizdi. Söz konusu isim, vadeli işlemlere dayalı ve nakit bazlı Bitcoin ETF'leri arasında süregelen bölünmenin sonsuza dek devam edemeyeceğini ileri sürdü.

Vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF'leri ABD'de halihazırda mevcut olsa da SEC, henüz bir spot Bitcoin ETF'sine yeşil ışık yakmadı. 

Grayscale-SEC davasında yakın zamanda verilen bir federal mahkeme kararı, SEC'in spot Bitcoin ETF'lerini reddetmesini, benzer ürünlere farklı muamele etmek için yetersiz gerekçesi nedeniyle "keyfi ve kaprisli" olarak eleştirdi.

Clayton, farklı gerekçelere dayanan yeni bir ret olasılığını kabul etti ancak bu gerekçelerin ne olabileceği konusunda belirsizliğini korudu.

SEC yakın zamanda BlackRock, Fidelity ve Invesco gibi şirketlerin spot Bitcoin ETF tekliflerine ilişkin kararları en azından Ekim ortasına kadar ertelemişti.

Bitcoin ETF'leri için Umut Var mı? Eski SEC Başkanı Açıkladı...

Bitcoin'e Yönelik Perakende İlgisi Yeni Zirvelere Ulaştı

Glassnode'un verilerine de yansıyan bir eğilim olarak bireysel yatırımcılar, Bitcoin'e yoğun ilgi göstermeye devam ediyor. Elinde 0,1 ya da daha fazla Bitcoin bulunduran adres sayısı, 4.469.208 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Buna karşılık Bitcoin'e olan balina ilgisi, önemli bir düşüş yaşadı. Glassnode'a göre; 100 veya daha fazla Bitcoin tutan adreslerin sayısı üç ayın en düşük seviyesi olan 15.972'ye ulaştı.  Balina ilgisindeki bu azalmanın, gelecekte Bitcoin'in fiyat dinamikleri üzerinde etkileri olabilir.

Balinalar, sahip oldukları önemli varlıklarla genellikle piyasayı önemli ölçüde etkileme gücüne sahiptir. Katılımlarının azalması daha fazla fiyat istikrarına yol açabilir ancak aynı zamanda potansiyel olarak işlem hacimlerinin düşmesine de neden olabilir.

Yazının hazırlandığı sırada Bitcoin fiyatı, 25.937 dolardan işlem görüyor. Kripto para biriminin fiyatı, gelişen düzenleyici ortam ve piyasa duyarlılığı arasında dalgalanmaya devam ediyor. 

Kaynak: AMBCrypto

Bitcoin ETF'leri için Umut Var mı? Eski SEC Başkanı Açıkladı... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar