Anasayfa Coin Fiyatı BTCUSD Bitcoin (BTC) Fiyatı – 1 Bitcoin Kaç TL Kaç Dolar?

BTCUSD Bitcoin (BTC) Fiyatı – 1 Bitcoin Kaç TL Kaç Dolar?

Coin Fiyatı
Bitcoin-BTC
1 Bitcoin (BTC) Kaç TL 
1 Bitcoin (BTC) Kaç Dolar 
1 Bitcoin (BTC) Kaç Euro 
Bitcoin 24 Saatlik Yüzdelik Değişimi $ 
Bitcoin 24 Saatlik En Düşük TL 
Bitcoin 24 Saatlik En Yüksek TL 
Bitcoin 24 Saatlik Piyasa İşlem Hacmi $ 
Bitcoin Piyasa Değeri 
Piyasadaki Toplam Bitcoin Miktarı 

1 Bitcoin Ne Kadar? 1 Bitcoin Kaç TL?

Bugün 1 Bitcoin ne kadar, 1 Bitcoin kaç TL oldu? 1 BTC kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Bitcoin (BTC) fiyatı bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Fiyat Hesaplayıcısı

Bitcoin Hakkında Merak Edilenler

Günümüzün en yaygın konularından biri olan kripto para borsasının lideri olan Bitcoin, büyük bir merak konusu haline geldi. Dünya’nın ilk kripto para birimi olan ve ona ait altcoinler oluşturulan bu Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Madencilik ne işe yarar? İşte bu ve daha birçok sorunuzun cevabına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem gören ve gerçek para birimleri ile alınabilen dijital bir para birimi olarak kısaca tanımlanabilir. Kısa adı BTC olan bu kripto para birimi, özellikle küresel piyasalar tarafından Dolar ve Euro para birimlerine alternatif olarak gösteriliyor.

Bitcoin’i Kim Yarattı?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuş olup, bu ismin bir kişiye mi yoksa bir topluluğa mı ait olduğu bilinmiyordu. 2016 senesinde ise Avusturalyalı bir girişimci olan Craig Wright, kendisinin Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu ve Satoshi Nakamoto ismini kendisinin yarattığını söyledi.

2008 yılında yayınlamış olduğu ”Cryptograph Mailing List” adlı makalesinde Bitcoin’i dünyaya tanıttı. Bu makalenin yayınlanmasının 2008 senesi içerisinde yaşanılan küresel ekonomik kriz zamanına denk gelmesinin ise tesadüf olmadığı şeklinde yorumlar olduğunu görüyoruz.

Bitcoin üzerinden yapılan ilk işlem ise 2009 yılının 3 Ocak gününde Helsinki’de bir sunucu vasıtasıyla gerçekleşti. Bunu takiben 9 Ocak’ta Bitcoin blockchain çalıştırıldı ve 12 Ocak gününde de Bitcoin’e ait ilk para transferi işlemi yapıldı.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin, bir bankaya bağlı olmaya gerek kalmadan, size ait bir cüzdan kodu sayesinde sanal ortamda alışveriş gerçekleştirmenize yarar. Bunun yanı sıra BTC ile beraber e-ticaret siteleri üzerinden alım satım işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, online olarak oynadığınız oyunlar içerisinde de alım işlemleri yapabilirsiniz. Bu Bitcoin’leri bozdurabilmeniz veya oluşturabilmeniz ile gerçek paraya çevirebilmeniz de diğer yararları arasında gösterilebilir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin çalışma sisteminin, çalışma yöntemini özetleyebilmek için sizlere şu şekilde bir liste hazırladık:

 • İlk önce mobil cihazınız veya bilgisayarınıza Bitcoin cüzdanını yüklemelisiniz.
 • Bu sayede ilk kez bir Bitcoin adresine sahip olabilir ve ihtiyaç halinde yenilerini oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz bu BTC adresinizi, herkese görünür hale getirerek, arkadaşlarınız ile birbirinize ödeme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu sistem e-posta sistemin ile benzerlikler gösterse de Bitcoin adreslerinin yalnızca bir işlem için kullanılabilmesi ile ayrılır.
 • Genel bir toplumsal işlem olan ve bütün BTC ağının temelinde olan blok zincirine, onaylanmış olan tüm işlemler dahil olur. Kriptografi sayesinde de bu zincirin bütünlüğü ve tarihsel sıralaması desteklenir.
 • Blok zincirine dahil olan BTC cüzdanları arasındaki transferlere işlem denir.
 • BTC cüzdanları içerisinde bir özel anahtar bulunur ve bu anahtar sayesinde cüzdan sahibinin kimliği ile işlem yapıldığı onaylanır.
 • İmza sayesinde ise bir işlemin tamamlanmasının ardından başka bir kişi tarafından düzenlenmesinin önüne geçilir.
 • Yapılan tüm işlemler kullanıcılar arasında ilan edilir ve genellikle 10 dakika gibi bir sürede madencilik denen işlem ile ağ tarafından onaylanır.
 • Dağıtımlı fikir birliği sistemi olarak da adlandırılabilen bu sistem, işlemleri katı kuralları bulunan blok zincirine koyar ve onaylar.

Bitcoin Neye Göre Düşer? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı

1 Bitcoin (BTC) fiyatı, Ayrıca anlık bir şekilde yukarıda yer alan grafiğimizden canlı olarak Bitcoin fiyatını görebilirsiniz.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin almak için iki ayrı yola başvurabilirsiniz. Bunlardan ilkini kripto para ticareti yapılabilen platformlardan para karşılığı BTC almak olarak söyleyebiliriz. Bir diğer BTC alma yöntemi ise blok üretmek için belirli şifrelemeleri çözüp madencilik yapmak ve bu bloklardan ödüllerden kazanmaktır.

Bitcoin (BTC) Fiyat Grafiği

Bitcoin’in 2020 yılı içerisindeki USD endeksli grafiğini incelediğimizde 7200 USD seviyelerinden işlem görmeye başladığını görüyoruz. 12 Mart tarihinde en büyük düşüşü yaşayarak 4800 USD seviyesine gerileyen Bitcoin’in, 17 Ağustos tarihinde ise 12350 USD ile en büyük çıkışı yakaladığını söyleyebiliriz.

Bitcoin grafiğini güncel olarak web sitemizden takip edebilirsiniz. Buradan, 1 günlük, 5 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, sene içi, 1 yıllık, 5 yıllık ve tüm zamanlar gibi seçenekler ile takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Hacmi Ne Kadar?

Bitcoin hacmi, şuanki CryptoCompare verilerine göre TL olarak görülüyor. Bu değer aynı zamanda USD değerine denktir.

Bitcoin Ne Kadar Üretilebilir?

Bitcoin, 21 milyon adet üretilebilecek kadar hazırlanmıştır. Ekim 2020 tarihinde bu sayının 18,5 milyon değerine ulaştığını görsek de 4 yılda bir gerçekleşen yarılanmalar hesaba katılarak bu değere 2140 yılı içerisinde ulaşılacağı öngörülüyor.

Bitcoin Kaç TL?

Bitcoin’in şuanki serbest piyasa verilerine göre () bir değişim yaşayarak TL’den işlem görmektedir.

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliğini kısaca BTC üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin blok zincirine eklenmesi işlemi olarak tanımlayabiliriz. Bitcoin madenciliğinde, en hızlı blok üretimi yapan ve işlem onayı gerçekleştiren kullanıcılara ödül verilir. Her an yeni BTC üretimi olmasından dolayı, blokların üretimi de git gide zorlaşır ve bu işlemlerin yapılacağı bilgisayarlar oldukça kuvvetli bir işlemciye sahip olmalıdır.

Bitcoin Madenciliği Ne İşe Yarar?

Bitcoin madenciliği, piyasada gerçekleşen işlemlerinin onayı, transferlerin sağlanması ve yeni BTC üretimi için yapılır. Blok zinciri adı verilen deftere, bütün işlemleri kaydederek doğrulanmaya yarar.

Bitcoin Madenciliği Giriş

Bitcoin madenciliği, blok zincirine işlemleri ekleme ve yeni Bitcoin’leri piyasaya sürme görevini görür. Bitcoin sisteminde, bir Bitcoin cüzdanına sahip olursunuz ve bu cüzdan herkes tarafından görüntülenebilir halde olur. Bakiyenize kadar bu cüzdan görüntülenebilse de sizin kimliğiniz bu kişilere gösterilmez. Yapmış olduğunuz tüm Bitcoin alım satım işlemleriniz de bu cüzdan içerisinde bulunur ve artı ve eksi olarak cüzdan bakiyenize yansır.

Madencilik işlemi ile de bütün bu işlemler blok zinciri adlı kayıt defterine eklenerek işlenir. Şimdiye kadar yapılmış olan ve ileride gerçekleştirilecek bütün BTC işlemleri bu kayıt defteri üzerinden görüntülenebilir. Blok üretimini gerçekleştiren madenciye de belirli miktarda BTC ödülü verilir. Ortalama olarak her 4 senede yaşanan Halving nedeni ile ise bu ödül miktarında bir yarılanmaya gidilir. Bunun sebebi de ulaşılabilecek maksimum BTC sayısına mümkün olduğu kadar geç ulaşmaktır.

Bitcoin Hangi Bankalardan Alınabilir? isimli yazımızı okuyabilirsin.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapabilmemiz için en başta iyi bir internet bağlantı hızına ve gerekli donanımlara sahip olmamız gerekiyor. Bitcoin madenciliği yapabilmemiz için birden fazla seçeneğimiz bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Donanım ile BTC Madenciliği

Bu yöntem, günümüzde en fazla kar sağlayan ve BTC üretimi yapılan yöntem olarak tanımlanabilir ve bu işlemleri gerçekleştirebileceğimiz ASIC cihazlar bulunur. Bu cihazlar, yalnızca kullanım alanlarına yönelik üretilmiş cihazlardır. Bu nedenle BTC madenciliği yapmak amacıyla üretilen ASIC cihazlar için yalnızca bu amaçla kullanıldıklarını söyleyebiliriz. Ekim 2020 tarihinde 0,16 BTC kazanmanızı sağlayacak bir ASIC cihazını 1000 USD maliyet ile alabilirsiniz.

Bulut Madencilik ile BTC Madenciliği

Donanım yolu ile yapılan Bitcoin madenciliğinde hem donanım hem de elektrik giderleri fazla olur. Bu maliyetlerin altına girmek istemiyorsak, karşımıza Cloud Mining yöntemi geliyor. Bu yöntemle, online olarak cihaz gücü kiralıyorsunuz ve üretim gerçekleştirebiliyorsunuz. Cloud Mining işlemi yapabileceğiniz bazı platformları Dualmine, Genesis-Mining ve S4mining olarak sıralayabiliriz.

Bilgisayar ile BTC Madenciliği

Bir diğer madencilik yöntemi de bilgisayar ile yapılandır. Ancak, bu yöntem ile yüksek kazanç sağlamanızın pek mümkün olmadığını söylememiz gerekir. Bilgisayarınız ile BTC üretimi gerçekleştirerek madencilik yapmak için Nicehash, Computta ve Minergate gibi programları indirebilirsiniz.

10 Adımda Evde Bitcoin Üretmek! Detaylı Anlatım isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Ne Kazandırır?

Bitcoin madenciliği, yaşanılan 3 yarılanmanın ardından blok başına 6.25 BTC ödül veriyor ve bu nedenle kazanılabilecek ödüller de gittikçe azalıyor. Dolayısıyla, Bitcoin madenciliği ile kazanılabilecek değerler, sizin kabiliyetinize ve deneyiminize kalıyor. 210 bin bloğun üretilmesi ile beraber yaşanılan yarılanmalar ile beraber bu kazançlar daha da azalmaya gidecektir.

Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

Ülkemizde, Bitcoin hakkında yapılmış bir yasal düzenleme bulunmuyor. Dolayısıyla madenciliği hakkında da bu durum geçerli oluyor. Günümüzde, BTC madenciliğinin sahte para kazanma yolu olduğu düşünülse de ceza kanunları içerisinde bu işlemin suç unsuru teşkil ettiğini belirten bir ibare bulunmuyor. Buradan yola çıkarak da Bitcoin madenciliğinin bir suç olmadığını ve şimdilik yasal olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin Madenciliği için Ekran Kartı Önerisi

Bitcoin madenciliği yapılabilmesi için bilgisayarınızın da sağlam bir donanıma sahip olması gerekir. Bu bağlamda ekran kartının önemi de oldukça yüksek olur. Sizler için önerebileceğimiz ve Bitcoin madenciliği işlemlerinde faydalı olacağına inandığımız bazı ekran kartlarını şu şekilde sıraladık:

 • Sapphire Nitro+ Amd Radeon RX 570 8 GB 256 Bit GDDR5 2xDP/2xHDMI/DVI
 • Sapphire Pulse Amd Radeon RX 570 4 GB 256 Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 11266-04-20G
 • Sapphire RX 580 4 GB D5 PULSE OC 11265-09-20G
 • MSI VGA GeForce GTX 1070 AERO 8GB OC 256 Bit (DX12) PCI-E 3.0
 • MSI VGA GeForce GTX 1060 6GB OCV1 192 Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0

Bitcoin Boğa Sezonu Nedir? Ne Zaman Başlar? isimli yazımızı okuyabilirsin.

Bitcoin Madenciliği Şirketler

Bitcoin madenciliği yapmak için güvenilirliği fazla olan bir şirketi tercih etmek de son derece önemlidir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapılarak, madencilik yapılacak şirket seçimi yapılmalıdır. Sizler için Bitcoin madenciliği yapılabilecek şirketlerden bazılarını artı ve eksileriyle şu şekilde sıraladık:

Genesis

2013 yılında kurulmuş olan Genesis şirketi, Bitcoin madenciliği alanında en güvenilirler arasında yerini alıyor. Dört ayrı madencilik planına ulaşabileceğiniz bu şirkette altın, platin, elmas ve özel olmak üzere dört de ayrı sözleşmesi ile toplamda 16 alternatifiniz olur. Madencilik planları ise şunlardır:

 • Bitcoin Radiant Classic 6 Aylık
 • Bitcoin Radiant Classic 24 Aylık
 • Bitcoin Radiant Zero 6 Aylık
 • Bitcoin Radiant Zero 24 Aylık

Genesis’in artıları olarak ise en başta sunduğu güvenilir madencilik hizmetini gösterebiliriz. Bunun yanı sıra kullandığı ekipmanların güvenilirliği, sağlamış olduğu müşteri destek ekibi ve ödemelerin sabitliği de artıları arasında yer alır. Genesis için söyleyebileceğimiz eksi durum ise Hash oranının satışı için bir takas sistemine sahip olmamasını gösterebiliriz.

BTConline

BTConline, madencilik sunucularını yönetmeye ve ayarlamaya gerek duymaması nedeniyle bir hayli kolay kullanım sunan bir şirket olarak öne çıkıyor. Bize sunduğu 4 ayrı sözleşme bulunuyor. Bunları şu şekilde sıraladık:

 • Seviye: Maliyeti: 0.009 BTC; Dakika Başı Kazanç: 0.00000200 BTC
 • Seviye: Maliyeti: 0.09 BTC; Dakika Başı Kazanç: 0.00002100 BTC
 • Seviye: Maliyeti: 0.99 BTC; Dakika Başı Kazanç: 0.00021000 BTC
 • Seviye: Maliyeti: 4.99 BTC; Dakika Başı Kazanç: 0.00126000 BTC

BTConline’ın artılarının başında ise sahip olduğu mükemmele yakın güvenlik düzeyinin gösterebiliriz. Bunun dışında şeffaflığı, davet kodu sayesinde indirim vermesi ve alanında uzman kişilerden oluşan destek ekibi de artıları arasında sayabileceğimiz özellikleridir. Eksisini ise bazı kişilerin para almada zorluk çektiğini söylemesi olarak gösterebiliriz.

Nicehash

Nicehash, Bitcoin tarafından desteklenen bir pazaryeri olup, alınmak istenen hash gücü miktarı ve şartı kendiniz tarafından belirlenebiliyor.

Bu şirketin artılarının en başında kolay bir kullanıma sahip olması ve BTC ile ödeme yapıyor olması geliyor. Bunun yanı sıra madencilik yazılımının kalitesi ve bazen madencilik oranının üzerinde ödeme yapması da artıları arasında gösterebileceğimiz özellikleri olarak öne çıkıyor.

Nicehash’e dair eksi olarak gösterebileceğimiz özelliklerin öne çıkanı ise diğer havuzlara göre daha yüksek ücret politikasına sahip olması. Bunun yanı sıra ödeme oranının yavaşlığı ve ufak kripto paralar için uygun bir seçenek olmamasını da eksileri arasında sayabiliriz.

Bitcoin Al Sat Programları 2021 isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

HashFlare

HashFlare, Estonya merkezli bir madencilik şirketidir. Öz madencilik donanımı bulunmayan bu şirket, üçüncü taraf madencilerin katkıları ile işlem görüyor. Hash gücüne göre fiyatlandırması bulunan bu şirketin, ödeme planlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Litecoin: 1 MH/s 1,8 USD
 • Bitcoin: 10 GH/s 0,6 USD
 • Ethereum: 100 KH/s 1,40 USD
 • Zcash: 1 H/s 1,4 USD
 • DASH: 1 MH/s 3,2 USD

Hashflare’ın en büyük artısının ise yüksek donanıma sahip bir veri merkezinin bulunması olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, ödemelerinin dengeli olması, havuz tercihi olanaklarının bulunması ve destek ekibinin kaliteli olması da artıları arasında gösterilebilir. Eksisinin ise hash gücünün satılamıyor oluşu olduğunu söyleyebiliriz.

Hashnest

Hashnest, 2014 senesinde hizmet vermeye başlayan ve Bitmain desteğini arkasına alan Çin merkezli bir şirkettir. Buna rağmen, dünyanın birçok bölgesinde ofisleri olduğu da bilinir.

Hashnest için sayabileceğimiz en büyük artı, para çekme cezasının bulunmaması olur. Bunun yanı sıra, günlük 20 ile 120 arası ödeme yapılabilmesi, hash gücü için müşterilerinin donanımlarını kullanabilmesine olanak vermesi, hash gücü alımı sonrası anında ödeme artışı alınması ve açık piyasada hash gücü alım satımı yapılabilmesi diğer artıları arasında bulunur.

Eksileri olarak ise kolay bir kullanıma sahip olmaması ve yalnızca seçili para ile hash gücü satın alınabilmesi sayılabilir. Ayrıca, piyasa fiyatlarının fahiş seviyeye çıkabilmesi ve sitesinin yavaş yüklenme hızına sahip olması da diğer eksileri arasında gösterilebilir.

Eobot

Eobot, 2013 senesinden beri hizmet vermekte olup, Kaliforniya merkezli bir şirkettir. 24 saatlik ya da 10 yıllık olmak üzere iki ayrı sözleşme seçeneğine sahip olan bu şirketin kolay bir kullanıma sahip sitesi vardır.

Eobot’un en önemli artılarını hem Android hem de iOS desteği bulunması, hemen ödeme tercihine sahip olması ve ilgi çekici yan projeler içermesi olarak sayabiliriz. Eksilerini ise bakım fiyatlarının yüksek oluşu, sıradan bir web sayfasına sahip oluşu ve sahiplerinin anonim kişiler oluşu olarak sıralayabiliriz.

Hashing24

Hashing 24, İzlanda ve Gürcistan ülkelerinde madencilik donanımları kurulu olan ve dünyanın birçok bölgesinde ofisleri olan bir şirkettir. Yalnızca BTC desteği bulunuyor ve bir defa ödeme yapılmasının ardından yaşam boyu madencilik imkanı tanıyor.

Hashing 24’ün artılarının başında, kolay bir kullanıma sahip olması ve hash gücüne dayalı ödemelerinin bulunması geliyor. Bunun yanı sıra çalışma süresinin mükemmelliği, deneme sürümünün bulunması, BTC cüzdan hesabının kullanılabilmesi, para çekme işleminin hızlı olması ve istendiği zaman para çekilebilmesi de artıları arasında gösterilebilir.

Eksilerinin ise para çekme işleminde kazanılan tutarın zor hesaplanması, kısa vadede sözleşmenin yer almaması ve yalnızca bir algoritmaya sahip olması olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin Profit Nedir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Siteleri Nelerdir?

Bitcoin madenciliği siteleri için sizlere önerebileceklerimizi şu şekilde sıraladık:

IQ Mining

2016 senesinde piyasaya çıkan bu madencilik hizmeti, Seyşeller merkezli IQ Mining şirketi tarafından yaratılmıştır. 6 USD değerinde cüzi bir fiyat sözleşmesi bulunan bu hizmet, bizlere ‘SHA-256 Pro Madencilik’ ve ‘USDT Stablecoin Madenciliği’ olmak üzere iki ayrı üstün teknoloji ürünü imkânı sağlar.

Bitcoin (BTC) Transfer Süresi Ne Kadar Sürer? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

CryptoUniverse

CryptoUniverse, Estonya merkezli bir proje olup, 2018 yılının Şubat ayında piyasaya sürülen bir madencilik hizmetidir. Bizlere, ‘BTC Madenciliği’ ve ‘Bulut Madencileri’ olmak üzere iki ayrı sözleşme imkanı tanır. Tarife planlarının en karlılarından olan ‘AvalonMiner 1066’ ile aylık 0,1 BTC gibi bir değere kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Genesis Mining

Genesis Mining ise İngiliz Virgin Adalar merkezli olup, İzlanda ülkesinin jeotermal enerjisini kullanmakta olan bir madencilik hizmetidir. 2014 yılının Şubat ayından beri hizmet veren Genesis Mining alanının en tecrübelisi olarak tanımlanıyor. Bu madencilik hizmetinde bulabileceğimiz tarifeler ise 208 dolardan başlamak üzere artarak devam ediyor.

Bitcoin Madenciliği Aylık Kazanç

Bitcoin madenciliğindeki aylık kazancın hesaplanması, kabiliyet derecesine göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra blok başına kazanılan ödül miktarına ve BTC’nin nakde dönüştürüleceği zamanki değerine göre de farklı miktarlarda aylık kazanç elde edilebilir. Günümüzde son yaşanan yarılanma ile blok ödülü miktarı 6,25 BTC’ye düştü. Bu nedenle madencilerin kazanç sağlama olanakları da iyiden iyiye zorlaştı.

Bitcoin Madenciliği Hesaplama

Bitcoin madenciliği hesaplama işlemi için, Crypto Compare sitesinin hazırlamış olduğu madencilik hesaplama tablosunu kullanabiliriz. Buraya yazmamız gereken bilgileri sırasıyla şu şekilde sıraladık:

 • Hash gücü
 • Güç tüketimi (w)
 • Güç maliyeti (KWH/USD veya KWH/TL)
 • Havuz ücreti (%)

Bu bilgileri girmemizin ardından hesaplama işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Bitcoin Madenciliği Karlı mı?

Bitcoin madenciliği, halen karlı olarak görülse de havuzun önemli derecede artması ve ödüllerin yarılanmaya uğrayarak devam etmesi nedeniyle biraz zorlaşmış durumda. Ancak, planlamanızın düzgün yapılması ve yeterli tecrübeyi edinmeniz durumunda bu işlemden önemli kazançlar sağlamanız mümkün.

Bitcoin Bot Nedir? Nasıl Kullanılır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Ekşi Sözlük Yorumları

Bitcoin madenciliği hakkında, Ekşi Sözlükte yapılan bazı yorumları sizler için derledik:

“Yalnıza güçlü bir donanıma sahipseniz bu işe girişmenizi öneriyorum. İlk başlarda güzel kazanç sağlasanız bile, ileride sistem gücünüz yetmeyebiliyor. Ülkemizdeki vergilerin de yüksekliğini göz önünde bulundurarak böyle bir bilinmezliğe adım atmanızı önermiyorum.”

“Bir ay boyunca bilgisayar ile madencilik yapmayı denedim fakat hiçbir kazanç sağlayamadım. Özellikle elektrik faturasına yansıması canımı çok fena acıttı. Cloud Mining üzerinden yapmanızı önerebilirim ancak evden kesinlikle bu işe girişmenizi tavsiye etmiyorum.”

“İlk çıktığı zamanlarda kolay bir yöntemdi ve güzel kazanç sağlanabiliyordu. Şimdilerde ise artan Bitcoin üretimi nedeniyle çözülmesi oldukça zor ve ödüllerin de uğradığı yarılanma ile azalması çekiciliğini kaybetmesine neden oluyor.”

Bitcoin Madenciliği Sistem Gereksinimleri

Bitcoin madenciliğini etkili bir biçimde yapabilmemiz için bilgisayarımızın bazı sistem gereksinimlerini yerine getiriyor olması gerekiyor.

Bunların başında da ana kart geliyor. Ana kartımızın mutlaka yükseltilebilir slot sayısına sahip olması gerekiyor. Fazla slot, GPU’nun yükselmesine neden olur ve böylece madencilik yapma gücümüz de artmış olur.

Ekran kartımızın ise 4 GB ve üzerinde bir bellek sahibi olması gerekir. Alacağımız kartı belirlemeden önce mutlaka saniye başına megahash performansını araştırmalıyız.

Hard disk için ise madencilik yapacaksak mutlaka bir SSD karta sahip olmalıyız. Ethereum madenciliği için 120 GB yeterli olsa da BTC için bunun artması gerekiyor. RAM için ise fazla bir boyuta ihtiyacımız olmayacaktır. 4 GB RAM sahibi olmamız, madencilik işlemlerimizi yapabilmemiz için yeterli olur.

Bitcoin (BTC) Ne Zaman Yükselir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Elektrik Tüketimi

Bitcoin madenciliğinin ne kadarlık elektrik tüketimi yaptığı ile ilgili Digiconomist tarafından yapılan açıklamada BTC madenciliği için kullanılan elektriğin saatte 32 terawatt gibi anormal bir seviyeye ulaştığı belirtildi. Bu 32 terawattlık elektrik ile bir ülkenin 42 günlük elektrik ihtiyacının karşılanabileceği, T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan veriler bazı alınarak öngörülebilir.

Bitcoin Madencilik için Gerekli Ekipmanlar

Bitcoin madenciliği için gerekli ekipmanları seçmeden önce birtakım kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunların en başında da karma hızı da denilebilen hash oranı değeri geliyor. Bu değer, sahip olduğunuz donanımın saniye başına yapabileceği hesaplama sayısıdır. Bunun yanı sıra, donanımınızın enerjini tüketimini ne kadar yapacağını da iyi araştırmalısınız.

Bitcoin Madenciliği Yapmak için Gerekenler

Bitcoin madenciliği yapmak için öncelikle bu konuda yeterli derecede bilgi birikimine sahip olmamız gerekiyor. Daha sonra bu bilgi birikimi sayesinde iyi bir piyasa araştırması yapabilmeli ve madencilik işlemi yapmak için bize uygun bir şirket seçmeliyiz. Zaman içerisinde kazanacağımız tecrübe ile de ne zaman kazancımızı paraya dönüştüreceğimizi iyi hesap etmeliyiz.

Bitcoin Madenciliği Para Kazandırır mı?

Bitcoin madenciliği, yeterli donanıma ve bilgi birikimine sahip olunması durumunda para kazandırabilir. Her 210 bin blok üretiminde bir gerçekleşen yarılanmalar sonucunda blok ödüllerinin 6,25 BTC’ye düşmesinden dolayı kazançlar azalsa da son yarılanmanın yeni yaşanmasından dolayı bu aralar yapılacak madenciliklerden kazanç sağlanması oldukça olası.

Bitcoin Madenciliği Suç mu?

Bitcoin madenciliği, herhangi bir yasal düzenlemeye tabi tutulmuş durumda değil ve ceza kanununda bu işlemin suç olduğuna dair bir ibare bulunmuyor. Bu nedenle Bitcoin madenciliğinin bir suç olduğunu söylememiz mümkün değil.

Bitcoin Madenciliği Dolandırıcılığı Nasıl Olur?

Bitcoin madenciliği de dolandırıcıların hedefinde olan bir sektör haline geldi. Bu dolandırıcılık yöntemlerinin en başında da Ponzi şemaları ile yapılanlar geliyor. İlk gelen müşterilerine kazançlar sağlasa da arka planda sonradan gelenleri dolandırmayı hedef alır. Bu kullanıcıların büyük bir bölümü hüsran ile ayrılır ve mutlaka uzak durulması gerekir.

Bir diğer dolandırıcılık faaliyetini ise bulut madenciliği olarak söyleyebiliriz. Herhangi bir ekipmana sahip olmadan madencilik yaptığını iddia ederek, müşterilerin ilgisini çekmeye çalışırlar. Yüksek kâr oranı sunarak öncelikle güven sağlarlar, sonrasında ise olmayan bir işlemci gücünü satarak dolandırırlar. Bu nedenle yeterli araştırma yapılarak madencilik yapılacak şirket seçimi yapılmalıdır.

Bitcoin Al Sat Yaparak Para Kazanmak isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Fiyatları

Bitcoin madenciliği için nasıl bir yöntem uygulayacağınıza bağlı olarak ödeyeceğiniz fiyat aralığı da değişir. Madencilik şirketlerinden uygun fiyatlara sözleşme bularak yapabilirken, donanım veya bilgisayar yoluyla madencilik yapacaksanız daha fazla parayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

Bitcoin Madenciliği Helal mi?

Bitcoin madenciliğinin helal olup olmadığı merak konusu olmuşken, Diyanet tarafından yapılan açıklama ile kaynağına bakılarak kullanıcısına güven veren her çeşit paranın caiz olduğu belirtildi. Buradan yola çıkarak, herhangi bir aldatmaca hedeflenmeden yapılan madencilik işleminin haram olmadığını söyleyebiliriz.

Bitcoin Madenciliği Kurulumu

Mining rig kurulumundan önce donanımınızı iyi hazırlamalı ve analizlerinizi iyi yapmalısınız. Her şeyiniz hazır olduktan sonra ise kurulum işi sizin için oldukça kolay gelecektir. Kurulum işleminde izlenecek adımları sizler için şöyle sıraladık:

 • İlk olarak Mining rig çerçevesi içerisine ana kartımızı yerleştiriyoruz.
 • Daha sonra ise CPU kablolarını takıyoruz.
 • Ekran kartını takmamızın ardından arda kalan donanımları yerleştirip, kablolarını takıyoruz.
 • Kabloların doğru takılıp takılmadığını kontrol etmemizin ardından yazılım tarafına geçiş yapıyoruz.
 • Yazılımı kurma işlemimizin ardından, ayarlarımızı yapılandırma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 • Tüm bu işlemlerin ardından birkaç defa cihazımız kendisini yeniden başlatabilir.

Kurulumumuzun tamamlanmasının ardından biz de artık madencilik için hazır hale geliyoruz.

Bitcoin Madenciliği Kiralama

Bitcoin madenciliğindeki bir yöntem de kiralamadır. Bulut madenciliği yapan şirketler üzerinden madencilik cihazları kiralanarak madencilik yapabilirsiniz. Hashnest, MineOnCloud gibi şirketler bu kiralama hizmetlerinden faydalanmamızı sağlıyor.

Bitcoin Madenciliği Kâr Hesaplama

Bitcoin madenciliği kar hesaplama işlemi için Bitcoinx sitesi tarafından hazırlanmış olan özel hesap makinesini kullanabiliriz. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bu hesap makinesine, bizden istenen değerleri girerek, kâr hesaplama işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Bitcoin Kazanmanızı Sağlayacak 7 Şaşırtıcı Yöntem isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madencilik Cihaz Fiyatları

Bitcoin madenciliği yapabileceğimiz cihazların fiyatları türlerine göre farklılık gösterebiliyor. Antminer cihazının modellerini incelediğimiz zaman en ucuz olanının 200 dolar olduğunu görürken, en pahalısının ise 2750 dolar olduğunu görüyoruz. Bu aralıkta seyreden modelleri bulunan Antminer cihazının ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

1 BTC Kaç TL?

Serbest Piyasada 1 Bitcoin (BTC) güne TL olarak başlamıştır. En yüksek fiyat olarak TL görmüştür. En düşük fiyat olarak TL görmüştür. Güncel Bitcoin (BTC) fiyatı Türk Lirasıdır.

1 Bitcoin Kaç Dolar?

Serbest Piyasada 1 Bitcoin (BTC) güne USD olarak başlamıştır. En yüksek fiyat olarak USD görmüştür. En düşük fiyat olarak USD görmüştür. Güncel Bitcoin (BTC) fiyatı Amerikan Dolarıdır.

BTCUSD Bitcoin (BTC) Fiyatı – 1 Bitcoin Kaç TL Kaç Dolar? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)