Dikkat ÇekenlerBitcoin Haberleri

Bitcoin fiyatını düşüren sebepler

Bitcoin fiyatı son birkaç aydır pek çok iniş ve çıkış yaptı. Bu durum, uzun vadeli düşüş piyasası ve Bitcoin fiyatının artan popülaritesi ile birleştiğinde, Bitcoinlerin fiyatını belirleyen şeyin ne olduğunu düşünmenize sebep oldu. Buradaki “Fiyat”, Bitcoin’lerin yararı ve faydaları için algılanan “değer” ile karıştırılmaması gereken bir para birimine ilişkin döviz kurunu ifade eder.

Kaç tane Bitcoin bulunduğunu merak ediyorsanız, cevap21 milyon Bitcoin’dir. Ancak, basında 13 milyondan fazla Bitcoin dolaşımda.

Bitcoin kullanım alanı çok fazladır ve sürekli olarak daha fazla alanda kullanılmasına yönelik olarak gelişmeler oluyor. İnsanlar, Bitcoin kullanımını her konuda daha fazla tercih etmek ve daha fazla insanın Bitcoin kullanmasını sağlayabilmek için araştırmalar yapıyorlar. Bitcoin ile para kazanacak olduğunu düşünerek kripto paraları satın alan ancak daha sonra kazanamadığında ”fiyat yükselsin ben kurtulayım” beklentisi ile hareket eden kişiler ise akrabalarını ve eşlerini, dostlarını Bitcoin almaya ikna ediyor.

İşte Bitcoin fiyatını artıran ve düşüren 5 sebep:

Arz ve talep

Bitcoin her gün değeri değişen bir kripto paradır. Kripto paralar hem ödeme aracı, hem yatırım aracı olarak kullanıma uygun olmasına rağmen asıl amacı ödeme aracı olarak kullanılmasıdır. 24 saat içerisinde veya 1 yıl içerisinde veya 1 saat içerisinde ne kadar fazla arz ve talep olursa Bitcoin fiyatı o kadar değişir. Bitcoin fiyatını değiştiren unsurlardan birisi budur. Bitcoin arzı fazla olur, talep az olur ise fiyat ve piyasada Bitcoin ilgisi düşer. Arz az olur, talep fazla olur ise Bitcoin fiyatı yükselir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Yaratıcısı, Dünyanın En Zenginleri Arasında Yer Alıyor

Bitcoin üretimi 21 milyon adet ile sınırlı olduğundan dolayı satın alınabilecek sadece 21 milyon adet Bitcoin var. Her 1 Bitcoin, 1 dolar olması durumunda 21 milyon insan Bitcoin sahibi olabilirdi. Ancak Bitcoin fiyatının sürekli olarak değerinin bir düşüp, bir artması 21 milyondan daha fazla insanın kripto para sahibi olmasını sağlayacak.

Medya

Medyada çıkan haberler kripto para birimlerinin fiyatının değişmesinde son derece faydalıdır. Bitcoin fiyatını yükselten sebep medya iken, düşüren sebep yine medya olabilir. Medyada çıkan haberler Bitcoin fiyatını düşürebilir veya yükseltebilir. Bitcoin ile ilgili gün içerisinde medyada çok fazla haber çıkar ise ve hepsi olumlu olur ise yatırımcılar psikolojik olarak Bitcoin satın almak ister ve bunun sonucuna göre Bitcoin fiyatı artar.

Bitcoin ile ilgili hakkında çıkan haberler olumsuz olur ise veya bir internet sitesinde Bitcoin’e karşı olumsuz yorumlar artar ise yatırımcılar endişe eder ve satış yaparak kripto para birimlerini satın almak istemezler. Bu nedenle de Bitcoin fiyatı hemen düşebilir ve kripto para fiyatları binlerce dolar veya yüzlerce dolar düşebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  16 Şubat 2021 Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: Bitcoin rallisinin sonu geldi mi?

Medya kripto paralar için çok önemli bir kaynaktır ve insanların ilk baktıkları haber sayfalarında Bitcoin ile ilgili haber gördüklerinde bu haberi okuyarak o gün Bitcoin ile ilgili ne yapacak olduklarına karar vermesi mümkündür.

Siyasi açıklamalar

Politikanın kripto para birimi dünyasında oynayacağı bir rolü olması muhtemel görünmüyor olabilir, ama bütün adalet içinde her zaman olduğu gibi kripto para birimleri yargı tarafından alınan kripto para kararları, siyasi yerel yetkililerin kripto para ile ilgili açıklamalarına bağlı olarak değişir. ABD’li siyasiler tarafından yapılan Bitcoin açıklaması Bitcoin fiyatını sadece 10 dakika kadar ve belki daha kısa sürede binlerce dolar düşürebilir. Nijerya’da yetkililer tarafından yapılacak olan Bitcoin ile ilgili olumsuz bir açıklama ise Bitcoin fiyatını neredeyse hiç etkilemeyebilir.

Ekonomisi güçlü olan ve güçlü olan ülkeler kripto paralar ile ilgili yapacak oldukları açıklamaların çok önemli olduğunu bilerek hareket ederler. ABD, Kanada, Japonya veya Avrupa Birliği’nin 2 büyük ülkesi olan Fransa ve Almanya tarafından yapılacak kripto para açıklaması o gün Bitcoin fiyatının 20 bin dolardan 10 bin dolar veya belki daha düşük seviyelere gerilemesine sebep olabilir.

Örneğin, Venezuela’daki muazzam enflasyon ve fiili döviz kurlarının tamamen çökmesi, ülkenin devlet destekli kripto para birimlerini “Petro” üretmeye ve bunu halka zorla kullandırmaya zorlamış bir karar alınmasına sebep olmuştur ve medyada Petro ile ilgili olumsuz binlerce haber ortaya çıkmıştır. Yunanistan’daki ekonomik gerileme aynı zamanda yerel halkın Bitcoin ve diğer dijital paralara yoğun bir şekilde yatırım yapmasına da neden oldu, ancak burada sonuçlar daha az canlıydı ancak hala somut olarak Bitcoin sahibi olan Yunanistanlılar var.

Düzenlemedeki değişiklikler

Kripto para birimi piyasası birkaç yıl önce tamamen düzenlenmemişti, ama şimdi, artık küresel pazardan bağımsız olduğu asla iddia edilemez veya tam tersini ifade etmek mümkün değildir.

Beklenildiği gibi, tüm dünya kripto paraların toplam piyasa değeri kritik bir noktaya ulaştığında, ulusal hükümetler gözlerini Bitcoin ve kripto paralara yönelttiler. Bitcoin hiçbir hükümet tarafından verilmemiş olmasına rağmen, madencilik ve ticaretle ilgili faaliyetleri kontrol etmek için hala yasal güçleri var. Bitcoin’in bazı ülkeler tarafından veya diğer taraftan tanınması, bazılarının ise yasaklaması, fiyatı etkiledi.

Hard forklar

2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, bir süre sonra aynı ad ile birlikte BCH, Ethereum Cash gibi kripto para birimleri ortaya çıktı. Hard forklar yapıldıkça kripto para birimlerinin fiyatı da bir o kadar değişti.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu