Bitcoin Haberleri

Bitcoin Fiyatının İstikrarı Kötü Olmayabilir

Haftalardır Bitcoin fiyatı kripto paranın en büyük özelliği olan dengesizlikten yoksun kaldı ve fiyatın bu istikrarı o Kadar da kötü olmayabilir. Bir aydan daha fazla bir süredir piyasadaki en iyi kripto para bir bakıma 1,400 dolarlık sıkışık bir bölgede işlem görüyor. BTC halvingden önce 10.000 doların üzerinde zirveye ulaştı, Mayıs sonunda bu seviyeyi kısa bir süreliğine ziyaret etti ve BTC arzında bu noktada beklenmeyen bir istikrar görüldü.

Dünya piyasalarının zayıf ekonomiden ve artan COVID-19 vakalarıyla zarar aldığı bir zamanda, kripto paranın güçlü olmaya devam etmesi planlanıyordu. Son üç ay içinde, kripto para bir tasfiye mücadelesinin üstesinden gelmeyi, bir arz şokundan geçmeyi ve stok ve emtia muadillerinden daha iyi performans sergilemeyi başardı, ancak üç haftalık istikrarlı bir BTC fiyatı piyasa katılımcılarını endişeleniyor.

Özellikle BTC madencilik ödülleri yarıya azaldıktan sonra bu dengeli dönem olağan dışı olsa da önümüzdeki yolun hepsi kasvetli değil. Piyasadaki yüksek dengesizliği sevenler için, Bitcoin fiyatının istikrarlı olması hiçte iyi değildir. Ancak buna ikili bir oyun olarak bakılmamalıdır.

Bitcoin Fiyat Dengesizliği Azalıyor

Ecoinmetrics’in yakın tarihli bir raporu CME’nin BTC türevleri verilerine baktığında “kurumsal yatırımcıların 10.000 doların üzerinde bir kırılmayı beklerken yorulduğunu” belirtti. Ancak, bu bekleme muhtemelen önümüzdeki hafta için planlanan devasa büyüklükte ki opsiyon sözleşmelerinin sona erme süresinin ötesine de geçecektir.

CME’ye göre, 5 BTC’yi temsil eden tahmini 837 adet kontratın önümüzdeki hafta sona ermesi bekleniyor. Diğer düzenlenmemiş borsalarda ise skew verilene  göre 100.000’den fazla BTC opsiyon sözleşmesi var.

CME’nin bu sözleşmelerdeki fiyatına bakıldığında:

“Haziran 2020 sözleşmelerinin birçoğu bir şekilde BTC yaklaşık 12.000 dolara çıkmayı başaramazsa para kaybedecek. Bu bir hafta içinde %26’lık bir değerlenmedir. Bitcoin fiyatında daha çılgın şeyler gördük, ancak durum Haziran sözleşmeleri için pek iyi görünmüyor.”

Bitcoin fiyatının 10.000 doları kırıp 12.000 dolara ulaşıp ulaşamayacağını sadece zaman gösterecek, ancak bu yatırımcılar kesinlikle kısa görüşlü değildir. Rapor, “Temmuz sözleşmesinde de benzer yükseliş yönlü pozisyonların” olduğunu belirtiliyor. Son dönemdeki istikrar maçında gelecek hafta fiyat hareket umutlarını azaltsa da Temmuz 2020 sözleşmeleri için daha fazla pozisyonun birikmesi beklenebilir.

CME yatırımcıları azalan dengesizliğe rağmen neden hala BTC piyasalarında topladığı hala tam olarak belli değil. Belki de bu yatırımcılar 2017 Bitcoin piyasasını 2020 BTC piyasasına benzediğini düşünüyorlar.

Bitcoin Fiyatının İstikrarı Kötü Olmayabilir - Koinbox.Net

TradingView BTC fiyatı: tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Aynı raporda, Bitcoin fiyatının günlük getiri dağılımı 2020 verilerinin 2018’e göre 2017 piyasasına benzer bir şekilde boğa yanlısı olarak hareket ettiğini gösteriyor. 2017’de ortalamadan sapma daha düz olurken, kripto paranın yılı 1.000 dolardan başlatması ve 15.000 dolarda kapatması 2019 ve 2020’ye göre çok daha dik, olumlu bir hareket olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, istikrar devam etse ve zirve yükselmeye devam etse bile, pozitif sapma yükselirse, 2017 yükseliş hareketi yeniden ziyaret edilebilir. CME yatırımcıları tam da buna bekliyor.

“Binance, Ticaret Bağımlılığı Karşıtı Uyarı Yaptı” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/binance-ticaret-bagimliligi-karsiti-uyari/

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün