Bitcoin RehberiCoin Rehberi

Bitcoin Fork Nedir? Sonraki Fork Tarihi Ne Zaman?

Kripto para dünyasının ortaya çıkmasını sağlayan Bitcoin, birçok merak edilen konuyu da beraberinde getiriyor. Geliştirilen ilk kripto para birimi olmasıyla piyasaya liderlik eden Bitcoin hakkında en çok gelen soruların başında da ‘Bitcoin Fork Nedir?’ geliyor. Bu yazımızda Bitcoin Fork hakkında merak ettiğiniz bütün detayları bulabilirsiniz…

Bitcoin Fork Nedir? Sonraki Fork Tarihi Ne Zaman?

Bitcoin Fork Nedir?

Bitcoin Fork için kısaca, Bitcoin’in Blockchain kodunun bir kopyasının oluşturulup, bu kopya üzerinde birtakım düzenlemeler yapılarak tamamıyla yeni bir kurallar seti meydana getirmektir tanımını yapabiliriz. Bitcoin Fork’un, amaçlarına göre ayrılan iki ayrı türü bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Soft Fork

Soft Fork, bir para biriminin tümüyle değişmesinden çok protokol üzerinde değişiklikler yapılmasını temsil eder. Geçmişe uyumlu olarak yapılan Soft Fork, Blockchain üzerindeki değişiklikleri asgari seviyede tutar. Bu sayede de sistem üzerinde yer alan eski ve yeni düğümler, yeni protokolü tanıyabilir.

Hard Fork

Hard Fork ise Blockchain üzerinde köklü değişimler yapılan bir uygulamadır ve Bitcoin’den bağımsız bir protokol oluşturulmasını temsil eder. Yeni oluşturulan protokol ile Bitcoin arasında bir bağlantı bulunmazken, her ikisi de kalıcı değişimlere sahiptir. Bu durumda da Bitcoin’in eski yazılımına sahip olan kullanıcılar, yeni yazılıma geçenler ile iletişime geçemez duruma gelir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance'da Ripple (XRP) Nasıl Alınır

Hard Fork ile aslında birbirinden ayrı iki ayrı para birimi oluşturulmuş olur. Bu durumu bir örnekleme ile açıklamamız gerekirse; Bitcoin’i bir şirket olarak ele alırsak, oluşturulan yeni protokolleri de bu şirketin ayrı departmanları olarak tanımlayabiliriz.

Hard Fork ile oluşturulmuş kripto paralar için Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold örneklerini gösterebiliriz. Bunlar Bitcoin ailesi içerisinde bulunsalar bile, tamamen farklı para birimleridir ve çalışma sistemleri değişik kurallardadır.

Bitcoin Fork Ne İşe Yarar?

Bitcoin’in günden güne popülerliğini arttırması ve oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması, sistemi içerisinde birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Sahip olduğu Blockchain teknolojisi oldukça yavaş bir hale gelen Bitcoin, bunun yanı sıra hem güven kaybı yaşadı hem de işlemlerdeki ücretlerin yükselmesine neden oldu.

Bitcoin Fork Nedir? Sonraki Fork Tarihi Ne Zaman?

Bitcoin de bu gibi büyük problemlerin önüne geçmek adına Fork adını verdiği uygulamaları yapmaya karar verdi. Bitcoin Fork uygulaması ile Bitcoin’in özgünlüğü korunarak, platform üzerinde yeni geliştirmelerin yapılabilmesinin önü açılıyor. Çeşitli amaçlar ile yapılan bu Fork işlemleri, aynı zamanda farklı şekillerde yapılabilen satım alımların da ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bitcoin Fork Ne Zaman Olur?

Bitcoin Fork’un gerçekleşeceği belirli bir zaman dilimi bulunmuyor. Fork uygulamalarının geliştirme aşamalarının tamamlanmasının ardından sunumu yapılıyor ve uygun bir Fork yapılabileceği belirlendikten sonra gerçekleşebiliyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Cüzdanı Nedir ?

Geçmişteki Bitcoin Fork’lar

Geçmiş dönemlerde yapılan Bitcoin Fork’ların şu şekilde olduklarını görüyoruz:

Bitcoin Cash

Bitcoin Fork Nedir? Sonraki Fork Tarihi Ne Zaman?

TradingView BCHUSD: https://www.tradingview.com/symbols/BCHUSD/

Bitcoin geliştiricileri tarafından 2017 senesinde yapılan Hard Fork ile oluşturulan Bitcoin Cash, tamamen farklı bir para birimi ve Blockchain protokolü olarak ortaya çıktı. Resmi olarak 1 Ağustos 2017 tarihinde çalışmaya başlayan Bitcoin Cash de tıpkı Bitcoin gibi 21 milyonluk toplam arza sahip ve blok onayı süresi de 10 dakika.

Ancak Bitcoin Cash Blockchain’inde bulunan blokların maksimum boyutları, Bitcoin’dekine kıyasla sekiz katlık bir büyüme yaşadı. Bu da ölçeklenebilirliği arttırırken, bir yandan da yapılabilecek işlem sayısının yükselmesini sağladı. Bitcoin’de saniye başına yalnızca 7 işlem yapılabiliyorken, Bitcoin Cash bu sayıyı 61’e kadar çıkarmayı başarıyor.

Bitcoin Gold

Bitcoin Fork Nedir? Sonraki Fork Tarihi Ne Zaman?

TradingView BTGUSD: https://www.tradingview.com/symbols/BTGUSD/

Bitcoin’in bir diğer Fork uygulaması ise Ekim 2017 tarihinde gerçekleşti ve Bitcoin Gold geliştirildi. Bir önceki Fork olan Bitcoin Cash, işlem ücretlerini düşürme amacı taşıyorken, Bitcoin Gold ise merkeziyetsizliği hedef alarak geliştirildi.

Bitcoin’in teknik açıdan merkezi olmadığı bilinse de işlem onayları konusunda bazı soru işaretleri bulunuyordu. Bu soru işaretlerinin ortaya çıkmasının ana sebebi ise madencilik işlemlerini, bazı Çin merkezli havuzların kontrol etmesiydi.

Bitcoin Gold, bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına, ödül kazanma şansının yükseleceği ve yüksel maliyetli donanımların gerekmediği bir madencilik sistemi yarattı. Tıpkı Bitcoin gibi Proof of Work konsensüsü ile işlemler onaylansa da Bitcoin Gold’da herhangi bir şekilde ASIC cihazlar kullanılmazken, bunun yerine GPU kullanımına izin veriliyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Microsoft Bitcoin Ağına Katıldı

Bitcoin Private

Bitcoin Fork Nedir? Sonraki Fork Tarihi Ne Zaman?

https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitcoin-private/

Bir diğer Fork ise 2018 senesinin Mart ayında yayınlanan Bitcoin Private olarak karşımıza çıksa da tam anlamıyla Bitcoin’in bir Fork’u olduğu söylenemez. Bunun nedeni ise Bitcoin Private Fork’unun, ZClassic adındaki bir Blockchain üzerinden forklanması. ZClassic ise ZCash Blockchain’inin bir Fork’u olarak bilinirken, ZCash de Bitcoin’in orijinal Blockchain’inden forklanmıştır. Kısaca Bitcoin Private için Bitcoin’in uzaktan akrabası şeklinde bir tanımlama yapılabilir.

Bitcoin’de olduğu gibi toplam arzı 21 milyon olan Bitcoin Private, blok boyutunu ise Bitcoin’e oranla iki kat arttırarak 2 MB’ye çıkarırken, işlem hızında da dört katlık bir artış sağlıyor. Oldukça hızlı işlemler yapılmasını sağlayan bu sistem, aynı zamanda adaletli oluşuyla da dikkat çekiyor.

Aynı zamanda adından da anlaşılacağı üzere gizliliğe büyük önem veriyor. Bitcoin Private üzerinden yapılan bütün işlemler, Blockchain’e kaydedilse bile hem alıcı hem de gönderici bilgileri gizli tutuluyor.

“Bitcoin Al Sat Programları 2020” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-al-sat-programlari-2020/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu