Bitcoin geçtiğimiz yıllarda milyonlar kazandırdı!

3 Dakikada Okunabilir


Bitcoin, 2017 yılında küresel bir fenomen oldu ve Bitcoin adını herkes Google’da ve sosyal medya sitesi sayfalarında aradılar ve ne ettiler ise kripto para yatırımcısı olmayı sonunda başardılar.  CNBC, Bloomberg, Forbes ve TV reklamlarında Bitcoin sürekli olarak gündeme geldi ve bu dev şirketler tarafından verilen televizyon reklamlarında da kripto paraların adı olmasa da görselleri geçti. JP Morgan’ın CEO’su bile bu konuda yorum yapmak zorunda kaldı. Durdurulamazdı, rüyaydı, milyonerler yarattı, ve sonra hepsi çöktü. Şimdi herkes Bitcoin’in 2017’yi tekrar edip etmeyeceğini soruyor, geri 20.000 dolara dönecek mi? Bitcoin öldü mü? Hepsini hep birlikte ve bir bütün halinde değerlendirelim.

2017 benzeri görülmedi

İlk olarak, 2017 kripto para birimi Bitcoin için tarihinin gelmiş, geçmiş ve gelecek* en iyi dönemi oldu. 20 bin dolar rekoru tekrar kırıldı ve insanlar kripto para yatırımcısı olarak binlerce liraya satın aldıkları Bitcoin ile beraber zenginliklerine zenginlik kattılar. Sadece 10.000 dolar yatırım yapan bir kişi bile rekor seviyede kazanç elde eder oldu ve milyoner oldu.

Spekülatif yatırım mı?

Herkes için olmasa da bazı insanlar için kripto para birimleri finans spekülatörlerinin içerisinde olduğu bir şey ve bunu yönetenlerin spekülatörler oldukları bile iddia edildi.

Temelleri görmezden gelindi

İnsanlar yakın zamana kadar Bitcoin hakkında rekor kırıp kırmayacak olduğu konusunda bazı eksiklikler yaşadılar ve önemli bazı konuları görmezden geldiler. Bitcoin fiyatının yükselecek olduğunu hiç tahmin etmeyen insanlar bile oldu.

2018, fiyatların önemli ölçüde düşmesiyle başladı, birden piyasada büyük bazı değer kayıpları oldu ve kripto para birimlerinin fiyatı ve piyasa hacminde büyük oranda Bitcoin dahil hepsinde düşüş yaşandı. Bazı kripto para birimini yakından değerlendiren kripto para analistler ise bu sonucun beklenmeyen ancak büyük bir kayıp ile sonuçlanan bir sorun olduğunu, insanların 2018 yılında büyük Bitcoin fiyatı düşüşlerinden sonra kripto para birimi yatırımı yapmak istemeyecek olduklarını açıkladı.

Kripto alanıyla ilgili şey, gerçekten çok hızlı ve çok fazla değer değişimi yaşamasıdır, ve ne kadar koyduğunuza bağlı olarak bir saatten daha az bir süre içerisinde onbinlerce dolarınızı kaybedebilir veya Bitcoin yatırımınıza onbinlerce dolar ekleyebilirsiniz. 

 

Piyasa yana doğru hareket etmediğinde, küçük tepe noktalarına sahipti ve sonra düşüşe geçti, piyasanın herhangi bir gün geri fiyatlarının rekor üzerine rekor kırıp kırmayacak olduğu hakkında bazı yeni tartışmalar gündeme geldi. Ancak kripto para birimlerinin durumu hakkında kripto para sahipleri o dönemde bile bazı ümitsizliklere haklı olarak sahipti.

2019 yeni umutlarla geldi!

Ayı piyasasının bitip bitmediğine veya bir kaç ay daha geçmesine bakılmaksızın, Bitcoin’in yıllık en düşük seviyelerine bir göz atalım: (bunlar kaba net olmayan rakamlardır):

2012: 4 $ 
2013: 65 $ 
2014: 200 $ 
2015: 185 $ 
2016: 365 $ 
2017: 765 $ 
2018: 3.200 $ 
2019: 3.400 $

Bitcoin fiyatı 2018 yılının hemen arkasından gelen 2019 yılında yeni rekor kırabilecek konuma gelmedi. Ancak 7.950 dolara kadar yükselmesi ile beraber kripto paraların değerinin büyük oranda artabilecek olduğu beklentisi doğdu. İnsanlar için bu dönemde kripto para yatırımlarının finans spekülatörleri tarafından kontrol edilip edilmediği değil, daha çok kripto paraların değerini kimlerin yükseltebilecek olduğu büyük öneme sahip durumdadır. İnsanlar kripto paraların arkasında olan bazı güçlerin olup olmadığını eskiye nazaran daha az sorgularken, insanlar için Bitcoin satın almanın en büyük ve en önemli kriterleri yakın zamanda ve orta vadede ne kadar para kazanabilecek olduklarına bağlıdır.

Bazı insanlar ise kripto para birimleri ile ilgili Bitcoin dışında diğer kripto para birimi yatırımlarına büyük oranda güvenmeme konusunda ısrarlı davranabiliyorlar.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
121
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!