Kripto Para Haberleri

Bitcoin Gelişmiş Pazarlardan Nasıl Etkileniyor?

Bitcoin ve dünyadaki çeşitli finansal varlıklar arasındaki korelasyonu anlamak, özellikle Bitcoin’in geleneksel piyasada bilinmeyen bir dizi düşünceyi masaya getirmesi yüzünden zor bir görevdir. Aslında, Bitcoin’in diğer yatırım varlıklarına ilişkin finansal işlevselliğini anlamak için yıllar boyunca çeşitli çalışmalar yapılmıştır, ancak sonuçlar sürekli olarak netlik eksikliği sergilemiştir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin fiyatları gelişmekte olan piyasalara kıyasla gelişmiş piyasalarda döviz kurlarının ve hisse senetlerinin fiyat değişikliklerinden daha fazla etkileniyor.

Kripto paraların belirsizliğini ve değerini tartışan araştırma, Bitcoin fiyatlarının dengesizliğinin diğer finansal varlıklara kıyasla genellikle çok yüksek olduğunu savundu. Bu nedenle, Bitcoin fiyatları ile geleneksel finansal varlık endeksleri arasındaki bilgi akışı bu yüksek dengesizlik göz önüne alınarak analiz edildi.

BTC ve Diğer Varlıklar Arasındaki İlişki

Araştırma esas olarak, rastgele X ve Y’nin geçmiş sonuçlarına dayanarak, rastgele bir süreç Y’nin gelecekteki değerinin yönünü ölçen transfer entropisi sürecini izledi. Örneğin, Bitcoin’in 2017’de 1.000 dolardan 20.000 dolara çıkışı BTC’de büyük dengesizlik yarattı ve diğer finansal varlıklara kıyasla yüksek türbülans olduğunu ima etti.

Araştırma, Bitcoin’e gelen transfer entropisinin giden entropiden daha yüksek olduğu her durumda, devlet tahvili getirileri, hisse senetleri ve döviz kurları gibi finansal varlıklar için endekslerin Bitcoin fiyatları üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olduğunu tespit etti.

Bitcoin Gelişmiş Pazarlardan Nasıl Etkileniyor? - Koinbox.Net

Bitcoin ve diğer finansal varlıklar arasındaki akış

Yukarıda grafik, hisse senetlerinden Bitcoin’e ve döviz kurlarından Bitcoin’e bilgi akışlarının yön modelini temsil ediyor. Bu analizde ABD, Fransa ve Kanada gibi en gelişmiş pazarlarda hisse senetlerinden Bitcoin’e akışın daha fazla olduğu açıkça görülüyor.

Döviz kurlarından gelişmekte olan piyasalara kıyasla gelişmiş piyasalarda yüksek olan Bitcoin’e doğru yönlü akış modelinde de benzer bir duyarlılık gözlenmiştir.

“Ekonomik farklılıklara bağlı olarak Bitcoin ve devlet tahvili getirileri arasındaki bilgi akışlarının yönlülüğü konusunda özel bir model yoktur.”

Yukarıdaki verilere dayanarak, araştırma finansal varlıkların gelişmiş ülkelerdeki Bitcoin fiyatları üzerindeki etkisinin gelişmekte olan piyasalardan daha fazla olduğu sonucuna varmıştır.

Bu açıklama, Mart 2020’de yaşananlarla büyük ölçüde doğrulanabilir. Bitcoin, ABD pazarındaki büyük hisse senedi endekslerinin düşüşünden kötü bir şekilde etkilenmiştir. Aslında, S&P 500 ve Dow Jones gibi geleneksel piyasaların düşüşü Bitcoin’de de hissedilirken, küresel pazarın geri kalanında da derin bir etki yaratmıştır.

Bununla birlikte, Bitcoin’in korelasyon yönü bu endekslerle karşılaştırıldığında büyük ölçüde küçük bir piyasa değerine sahiptir. Kuşkusuz, Bitcoin geleneksel pazar sınıfıyla ilişkili olmaya devam ediyor, ancak Bitcoin küresel finansal manzarada daha güçlü bir konuma ulaşmaya devam ettiğinden dolayı bu araştırmanın bulguları önümüzdeki yıllarda da değişebilir.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün