Anasayfa Rehber Bitcoin Gold (BTG) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Gold (BTG) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Bitcoin hard forku olan Bitcoin Gold (BTG) nedir? Hangi amaca hizmet eder? Nasıl satın alınır?

Bitcoin Gold (BTG) Nedir, Nasıl Alınır?

Genel olarak kripto dünyasına ilgili olmasak bile, Bitcoin’in dünyanın en değerli ve en bilinen kripto para birimi olduğunu az çok biliriz. Yalnız son birkaç yılda, sektörde popülerleşmiş bazı tokenler var. Bitcoin Gold (BTG) da bunlardan bir tanesidir. Peki, tam anlamıyla Bitcoin Gold nedir? BTG nedir? Zaten Bitcoin (BTC) varken neden oluşturuldu? Aralarında fark var mı? Gelin bu sorulara bir yanıt arayalım.

Bir Hard Fork Türevi: Bitcoin Gold Nedir?

Bitcoin Gold nedir? Bitcoin Gold (BTG), Kasım 2017'de oluşturulan bir Bitcoin (BTC) hard forkudur. Bir hard fork, radikal bir protokol değişikliğinden sonra bir blockchain ikiye bölündüğünde meydana gelir. Bu değişiklik, önceki bloklarla uyumlu olmadığı için bir tokenin önceki blockchain ağı üzerinde bulunamayacağı anlamına gelir. Yani, bloğun önceki sürümünden kalıcı bir şekilde ayrılması olayıdır. Bu nedenle token, kendi blockchain ağına ihtiyaç duyar. Tamamen bu ikiye bölünüş sebebiyle, Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Gold'un ayrı blockchain ağı bulunur.

Hard fork durumunda tüm düğümler veya kullanıcılar protokol yazılımının en güncel sürümüne geçmesi gerekir. Çünkü; önceki sürümleri çalıştıran düğümler, artık yeni sürüm tarafından kabul edilmez.

Şunu belirtmekte fayda var; hard forklar tesadüfen gerçekleşmez. Belirli bir token için yeni bir zincirin manuel olarak geliştirilmesini içerir. Bitcoin Gold, Bitcoin’in ve Bitcoin Cash’in aksine, “Equihash” adı verilen farklı bir algoritma kullanır. Diğer kripto para birimlerine oranla daha erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve BTG coin madenciliği için, grafik işlem birimleri (GPU'lar) veya grafik kartları kullanılır. Bunların dışında diğerleriyle tamamen aynı çalışır.

Equihash, genelleştirilmiş doğum günü problemi olarak bilinen bir bilgisayar bilimi ve kriptografi kavramına dayanan, asimetrik bellek odaklı bir İş Kanıtı (PoW) madenciliği algoritmasıdır. Madencilerin standart bir bilgisayar yardımıyla kripto para birimini çıkarmalarına izin verir. Madencilik sürecini tamamlamak için gereken uzun süreyi azaltmak için icat edilmiştir.

Peki, sizce Bitcoin ile Bitcoin Gold arasındaki tek fark bu olabilir mi?

Bitcoin ve Bitcoin Gold Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • İkisi arasındaki en ayrılmaz farklardan biri, kullandıkları fikir birliği mekanizmalarıdır. Bitcoin (BTC), blockchain ağını saldırılardan korumak için karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesini içeren orijinal bir İş Kanıtı (PoW) mekanizmasını kullanır.
 • Bitcoin Gold, yukarıda bahsedildiği gibi farklı bir İş Kanıtı (PoW) mekanizmasını kullanır. Kısacası, bu mekanizma bir kanıt oluşturmayı doğrulamaktan çok daha zor hale getirir.
 • Bitcoin Gold, Bitcoin'den daha küçük bir blok boyutuna sahiptir. Dolayısıyla, genellikle işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Tabii bu tokeni daha fazla kavrayabilmek için, Bitcoin Gold nedir sorusunu, daha kapsamlı incelememiz gerekir.

Bitcoin Gold (BTG) Hangi Amaca Hizmet Ediyor?

Bitcoin Gold (BTG) Hangi Amaca Hizmet Ediyor?

Aslında, Bitcoin Gold'un ilk amacı, Bitcoin'i (BTC) yeniden merkezsizleştirmekti. 2017 yılına gelindiğinde, Bitcoin'in fikir birliği mekanizması yani İş Kanıtı (PoW), az sayıda madenciyi destekledi. Bu sebeple kripto dünyasında yeni başlayanlar, madenciliğe girme şansına sahip değildi. Bu anlamda sistem, taraflı bir şekilde merkezileşiyordu.

İş Kanıtı anlamına gelen “Proof of Work”, temelde bir sistemin işleyişini aksatmaya yönelik saldırıların veya e-posta ile gönderilmiş spam mesajların engellenmesi için ortaya çıkarılmış bir uzlaşma protokolüdür. Bitcoin’in temelinde yatar ve Bitcoin tarafından desteklenen öncü bir algoritmadır.

Her şeyin ötesinde, Bitcoin madenciliği yapmak için yüksek ve güçlü donanımlara ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla madencilik yapmak, oldukça maliyetli olabilir. Bitcoin madenciliği donanımı, Uygulamaya Özel Entegrasyon Devreleri (ASIC) madencisi olarak bilinir ve binlerce dolara mal olur. Bu nedenle yüksek miktarlarda paranız varsa katılabileceğiniz bir girişimdir.

ASIC, açılımı “Application Specific Integrated Circuit”tir ve Uygulamaya Özel Entegrasyon Devreleri anlamına gelir. Belirli özel bir işlemi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devrelerdir. Büyük miktarlarda kripto kazımı yapmak için ASIC'ler kullanılır.

Bu nedenle Bitcoin Gold, ASIC'ler tarafından çıkarılamayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun yerine Grafik İşlem Birimleri (GPU'lar) kullanılarak madencilik yapılabilir ve herkese yapabilir. Tabii ki, GPU'lar çok ucuz olmasa da, çoğu durumda kesinlikle çok daha az maliyetlidir.

Bitcoin Gold’un Dezavantajları:

 • Bitcoin Gold tabii ki hatasız değildir. Küçük bir blockchain olduğundan, %51 saldırılarına karşı çok daha hassastır. %51 saldırısı, bir ağın bilgi işlem gücünün %50'sinden fazlasını kontrol eden siber suçluyu içerir. Bu, genellikle ağı kontrol etmek için üçüncü bir taraftan hash gücü kiralayarak elde edilir.
 • %51 saldırısı, kişiye işlemlerin onaylanmasını, işlemleri tersine çevirme ve hatta çift harcama saldırısı yapma imkanı yeteneği verir. Ne yazık ki bu ağ, 2018, 2019 ve 2020 de dahil olmak üzere bu saldırılara maruz kalmıştır. Bu nedenle, piyasadaki en güvenli blok zinciri diyemeyiz. Tabii ki bu durum, Bitcoin Gold'un son derece popüler bir kripto para haline gelmesini engellemedi. BTG coin piyasa değeri, şu anda yarım milyar doların üzerindedir.

Bitcoin Gold’un Kurucusu Kimdir?

Bitcoin Gold, birbirinden farklı kabiliyetlere sahip bir grup teknoloji meraklısı tarafından kurulan bir kripto para birimidir. Kurucu ortaklarından biri olan Hang Yin, ekibin başındadır ve 2015 yılında Fudan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra, Google’da Yazılım Mühendisi olarak görev alarak birkaç yıllık deneyimin sonunda, 2017 yılında Bitcoin Gold’u kurarak hayata geçirmiştir.

Diğer kurucu ortağı Martin Kuvandzhiev, aynı zamanda şirketin yönetim kurulu üyesidir. Sofya Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, kariyerine McDonald's'ta yemek servisi çalışanı olarak başlamıştır. 2015 yılında Sofya Teknik Üniversitesi'nde yardımcı doçent oldu ve 2016 yılında phyre JSC'de iOS geliştirici takımının başına geçti. Daha sonra 2017 yılında Bitcoin Gold'un kurucuları arasında yer aldı.

Bitcoin Gold nedir sorusu altında, piyasa değerinden algoritmasına kadar birçok bilgi edindik. Peki, yatırım yapmak istersek ne yapacağız? Bitcoin Gold yerel tokeni olan BTG nedir? Nasıl satın alınır? Biraz da borsa kısmına odaklanalım.

BTG Nedir? Nasıl Satın Alınır?

BTG Nedir? Nasıl Satın Alınır?

BTG coin, Bitcoin Gold yerel tokenidir ve Bitcoin Cash ile birebir aynı şekilde kullanılır. Diğer kullanıcılara para göndermek veya yatırım amacıyla kullanılabilir. BTG coin, piyasada sağlam bir konuma sahiptir ve Bitcoin'in sayısız hard fork türevlerinden biri olarak umut verici bir geleceğe sahiptir.

Dolaşımdaki arzı 17.513.924 BTG’dir ve şu an için maksimum arzı 21.000.000 BTG coin ile sınırlandırılmıştır. 23 Kasım 2020 tarihinde 47.18 Türk Lirası ile tüm zamanların en düşük değerini, 23 Ekim 2017 tarihinde ise 10,039.69 Türk Lirası ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür.

Bitcoin Gold (BTG), işlemlerine ilk başladığı andan itibaren çok sayıda borsa tarafından listelenmiştir. Oldukça popüler olması sebebiyle, hali hazırda bu platformlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu da demek oluyor ki; BTG coin satın almak isteyen bir kullanıcıysanız, çok sayıda platform aracılığıyla kolaylıkla satın alım gerçekleştirebilirsiniz. BTG coin alınıp satılmasına imkan veren borsalar arasında Binance, Bithumb, Bitfinex ve Huobi gibi dev borsalar yer alır.

BTG coin satın almak için:

 • Farklı platformlar farklı güvenlik ve likidite düzeylerine sahiptir. Bir hesap oluşturmadan önce, mutlaka bu platformları araştırın.
 • Bazı platformları kullanmak daha kolay, bazıları daha zordur fakat genel anlamda işleyiş aynıdır.
 • Genellikle Türk Lirası, ABD doları gibi itibari bir para birimi ile kripto satın almak daha kolaydır.
 • Eğer, başka bir kripto para ile satın almanız gerekiyorsa öncelikle; Bitcoin Gold desteği sunan bir kripto cüzdanı oluşturmanız gerekir.
 • Ardından, birinci para birimini satın alır ve seçtiğiniz borsa platformunda Bitcoin Gold satın almak için kullanırsınız.
 • İtibari bir para ile alım yapmak için; seçtiğiniz borsada bir hesap açarak kimlik doğrulamasını gerçekleştirin.
 • Ana sayfada bulunan arama kısmına “BTG” yazarak, istediğiniz miktarda coin satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Tebrikler, artık bir Bitcoin Gold yatırımcısısınız. Bir yatırım yapmadan önce iyice bir araştırma yapmakta fayda var. Herhangi bir yatırım yapmadan önce, muhakkak iyice düşünüp karar vermenizi ve kaybedince üzülmeyeceğiniz miktarlar ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin Gold (BTG) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)