Kripto Para Haberleri

Bitcoin Halvinginden Sonra Madenciler Stresli Bir Yaz Geçirebilir

Bitcoin’in yaklaşan blok ödüllerinin yarıya indirilmesi, Bitcoin madencilerinin üzerine daha fazla baskı yapabilir. Bitcoin’in geçen haftaki fiyat hareketi madencilere hiçte yardımcı olmadı ve hatta özellikle küçük madencilik havuzları için madenciliğin sürdürülebilirliği konusunda şüpheler ortaya çıktı. Şu anda Bitcoin 5,581 dolardan işlem görüyor ve geçen haftadan bu yana neredeyse değerinin %30’unu kaybetti.

MinerUpdate Araştırma Başkanı John Lee Quigley kısa süre önce Bitcoin fiyat düşüşünün madencilik topluluğundaki bazı etkilerinden bahsetti.

Quigley’e göre, birçok madenci fiyatın çok az altında çalışıyor ve daha fazla fiyat düşüşlerine ve zorluk artmalarına tamamen savunmasız durumda. “Özellikle fiyatın altında çalışıyorsanız, çok az kontrole sahipsinizdir.”

Quigley, son Bitcoin fiyat düşüşü hakkında da yorum yaptı

“Perşembe günü gördüğümüz %40’a yakın fiyat düşüşü, pek çok madencinin düşük ücretli çalışacağını, yatırım getirilerinin azalacağını ve madencilik donanımlarını kapatmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.”

Aslında, bu gibi durumlarda, madenciler donanımlarını pazarda satmak isteyebilir, ardından büyük miktarda nakite sahip madenciler donanımlar çok ucuzdan alabilir ve küçük madencileri baskı yapabilir.

Quigley, Bitcoin’in şu anda kaydettiği rekor hash oranı ve fiyat dengesizleşirse ne olacağını ayrıntılı olarak açıkladı. Quigley’e göre bu bir endişe değildir ve aslında hash oranının gerçek fiyattı takip eder.

Glassnode tarafından sunulan verilere göre, Bitcoin’in ortalama hash oranı fiyat hareketiyle birlikte istikrarlı bir düşüş gördü. Aslında ortalama hash oranı 12 Mart’ta 122E’den düştü ve şu anda 82E civarında.

Quigley, madencilik maliyetleri ve karlılık hakkında konuşurken, madenciler için maliyet eğrisinden de bahsetti;

“Maliyet eğrisi fikrine göre, daha düşük maliyete sahip olan madencilerin madenciliğini yaptığı Bitcoinler marginlerine göre daha büyük olduğundan dolayı bu kişilerin piyasada ki konumu daha sağlam hala getirecektir.”

Maliyetler, karlılık söz konusu olduğunda çok önemli bir faktördür. Son veriler, Bitcoin madenciliği karlılığının azalmakta olduğunu ve şu anda son iki yıldır hiç olmadığı kadar düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

Birkaç ay içinde gerçekleşecek olan Bitcoin halvingi blok ödüllerini 6,25 BTC’ye düşürünce, 2020 yazında madenciler ve küçük madencilik havuzları için Bitcoin madenciliği büyük ihtimalle stresli geçecektir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu