Anasayfa Bitcoin Rehberi Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Rehberi

Bitcoin Halving nedir? Ne işe yarar? Bitcoin Halving ne zaman gerçekleşir? Bitcoin Halving ile alakalı merak ettiğiniz tüm cevaplar içeriğimizde...

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin’in yaklaşık olarak 4 yılda bir yaptığı halving, bir başka deyişle yarılanma işlemi merak edilen konuların başında geliyor. Halving işlemi hakkında merak ettiklerinize ve bir sonraki halvingin ne zaman gerçekleşeceğine dair tüm bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving, blok zinciri içerisinde 10 dakikada bir meydana getirilen bloklardan kazanılan ödüllerin yarıya indirilmesi işlemidir. Bu işlem, her 210 bin blok sonrasında gerçekleşirken, bu süre yaklaşık olarak 4 seneyi bulur. Bitcoin halving işlemindeki amacın, günlük üretimi ve satış baskısını yarı yarıya indirerek fiyatı arttırmak olduğunu söyleyebiliriz.

Madencilerin, ödüllerini ilk olarak 50 BTC’den 25 BTC’ye çeken halving işlemi, 21 milyon sınırına kadar üretilebilecek şekilde hazırlanan BTC’nün üretim hızını yavaşlatıyor. Bu da BTC’nin piyasalarda uzun süreler kalmasını sağlıyor. BTC’nin bu 21 milyonluk limitinin yaşanılacak halvingler de göz önüne alınarak tahmini olarak 2140 senesinde dolacağı öngörülüyor.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Ne Zaman?

Bitcoin halving, her 210 bin bloğun ardından ödüllerde yarılanmaya gidiyor. Halving adı verilen bu işlemin gerçekleşmesi ise genellikle 4 sene sürüyor. İlk olarak blok ödülü 10 dakikada 50 BTC iken gerçekleşen yarılanmalar sonucunda 6.25’e kadar gerilemiş durumda. 4 yılda bir yaşanmaya devam edecek olan bu yarılanmalar ile birlikte ödüller de azalmaya devam edecek ve BTC’nin 21 milyonluk limitine ulaşılma süresi artacak.

Bitcoin Halving Grafikleri

Bitcoin halving işlemlerinin yapılma zamanlarına göre oluşturulan grafiklere baktığımızda, halving işlemlerinden birkaç hafta önce yükselişe geçtiğini görebiliriz. Halving işleminin ardından ise önce bir düşüş yaşandığını, daha sonra ise tekrar yükselme yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle bu yükselmelerin halving işleminin ardından geçen 1 yıllık sürenin ardından önemli seviyelerde olduğunu kolaylıkla fark edebiliriz.

2012 senesindeki halvingden örnek vermek gerekirse, o zamanki değeri 11 USD olan BTC’nin 12 USD değerine ulaştığını görüyoruz. Aradan geçen bir yıllık sürenin ardından ise 2013 yılının Mayıs ayı sonunda değerinin 1038 USD’ye ulaşarak o zamanın rekor seviyesine ulaştığını görüyoruz.

Bundan 4 yıl sonra 2016’da gerçekleşen halvingde de benzer bir durumun oluştuğunu söyleyebiliriz. Halving işleminin gerçekleştiği 9 Temmuz tarihinde 650 USD değerinde olan Bitcoin, 2017 senesinin 9 Temmuz’unda ise 2526 USD seviyesine ulaştı.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin halving işlemi bugüne kadar 3 kere gerçekleşti. Bunlardan ilki 28 Kasım 2012’de yaşandı. Blok ödülünün 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldüğü bu yarılanmanın yaklaşık 1 sene sonrasında BTC, rekor değerini gördü.

Bir sonraki halving ise 9 Temmuz 2016 tarihinde yaşandı. Burada da daha önce 25 BTC’ye düşürülmüş olan blok ödülü, 12.5’e geriledi. Yarılanmanın üzerinden geçen 1 senenin ardından, BTC yine kayda değer bir yükselişe uğradı.

Son halving ise 11 Mayıs 2020’de yaşandı. Bu yarılanma ile de 12.5’lik blok ödülü 6.25’e çekildi. Şu sıralarda bitcoinin gösterdiği eğilimin diğer iki halving işlemi ile benzer olduğu söyleniyor ve 2021’in Mayıs ayına doğru artışa gideceği tahmin ediliyor.

Bitcoin Halving Ne Demek?

Bitcoin halving işlemi, madencilerin kazandıkları ödüllerin yarıya indirilmesi işlemi demektir. Bitcoin’in arzının 21 milyonun üzerine çıkamıyor olmasının, bu işlemin yapılmasındaki ana unsur olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü arzın en fazla 21 milyon olmasından, sonsuza kadar yalnızca 21 milyon BTC üretilebileceği anlamı çıkıyor.

Madencilerin 11 yıllık süre içerisinde 18,3 milyon blok kazdıklarını görüyoruz. Fakat, ortalama 4 yılda bir gerçekleşen halving işlemleri sayesinde, arda kalan 2,7 milyon BTC’nin 120 yılda kazılmasının beklendiğini söyleyebiliriz. 2140 senesine gelindiğinde son BTC’nin de çıkarılması ile beraber blok ödüllerinin yerini, işlem komisyonlarına bırakacağı öngörülüyor.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Geri Sayım

Bitcoin halving geri sayımı için Binance Academy’nin hazırladığı sayaca göre şu an 1291 gün kaldığını görüyoruz. 210 bin bloğa ulaşılmasının ardından gerçekleşecek yarılanmaya kalan blok sayısı ise 193 bin.

Binance Academy tarafından hazırlanan bu geri sayım sayacına burayı tıklayarak ulaşabilir ve güncel olarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin Halving 2020

Bitcoin halving, 2020 yılının 11 Mayıs’ında gerçekleşti. Şu zamana kadarki ilerleyiş, 2012 ve 2016 senelerinde gerçekleşen yarılanmalar benzer olmakla birlikte, 2021 yılının Mayıs ayı gibi Bitcoin’in artış göstereceği düşünülüyor.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Countdown

Bitcoin halving countdown (geri sayım) için Binance Academy, blok sayılarını göz önünde bulundurarak bir geri sayım sayacı oluşturmuş durumda… Mevcut blok yüksekliğinin ve Bitcoin fiyatının da belirtildiği bu sayaca göre, bir sonraki halving’e 1291 kaldığını görmekteyiz. Kalan blok sayısının ise 193 bin olduğunu görüyoruz.

Bloklarda yaşanan değişimlere bağlı olarak, sayaç da anlık olarak kendisini güncelliyor. Geri sayımdaki son duruma bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bitcoin Halving Haberleri

Bitcoin halving haberleri arasından bazılarını sizler için şu şekilde derledik:

2016 Senesindeki Halving Düzeni Tekrarlanırsa Bitcoin Seviyeleri Uçabilir

Verilere göre Bitcoin, bir önceki halving performansını yakalaması için 340 bin dolara ulaşmak zorunda. En meşhur istatistik kaynaklarından biri olan ChartsBTC’nin 20 Ağustos tarihli tweet serisine göre, Bitcoin’in bu yükselmeyi gerçekleştirecek zamanı halen var.

Bu tweet serisinde, 2012 ve 2016 senelerindeki yarılanma döngülerinin asgari ve azami fiyatlarını karşılaştıran ChartsBTC, 2012’de bu döngünün 36 kat, 2016’da ise 17 kat olduğuna yer verdi. Serinin devamında ise düşük kazançlı döngünün tekrarlanmasının bile 340 bin dolardan işlem görülmesini sağlayacağı belirtildi. Yüksek kazançlı döngünün tekrarı durumunda ise BTC’nin 720 bin dolar fiyatına ulaşacağı söylendi.

Bu veriler ışığında ChartsBTC, önümüzdeki 18 ay içerisinde Bitcoin’in 250 bin dolar ile 1,6 milyon dolar aralığında bir seviyeye ulaşabileceğini belirtti. Yine de bu beklentinin boşa çıkabileceğini de ekledi ve geçmişe bağlı kalınamayacağını iletti.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Halvingin Ardından Madenciler Satış Yapacak mı?

Yarılanmanın gerçekleşmesinden sonra merak edilen konuların başında madencilerin satış yoluna gidip gitmeyeceği geliyor. En ünlü veri analizi şirketlerinden olan CryptoQuant tarafından hazırlanan grafiklere göre, son iki halving sonrası madencilerin hemen satışa yönelmediğini görebiliyoruz. Bunun nedeninin ise madencilerin fiyatın tavan seviyeye ulaşmasını bekleyerek, sağlayacakları kârı arttırmak olduğunu görüyoruz.

Şu ana kadar madencilerin satış yapmaya yönelmesini sağlayacak bir artış yaşanmasa da bunun kısa zamanda içerisinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)