Anasayfa Rehber Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Rehber

Bitcoin Halving nedir? Ne işe yarar? Bitcoin Halving ne zaman gerçekleşir? Bitcoin Halving ile alakalı merak ettiğiniz tüm cevaplar içeriğimizde...

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Bitcoin halving ya da Bitcoin yarılanma lider kripto para birimi Bitcoin’in tarihindeki en çok takip edilen olaylardan biridir. Mayıs 2020’de her 10 dakikada bir dolaşıma giren Bitcoin (BTC) miktarı yani blok ödülü 12.5’ten 6.25’e düşerek yarı yarıya azaldı. Bitcoin yarılanma etkinliği her 210.000 (tahmini olarak her 4 yılda bir gerçekleşir) blokta olur ve 2020’deki son etkinlikten önce 2 kez gerçekleşmiştir. Bir sonraki Bitcoin yarılanma etkinliği tahmini olarak 2024 yılında gerçekleşecek. Peki tam olarak Bitcoin halving nedir? Fiyatı nasıl etkiler? Madenciler ve kripto para biriminin geleceği için ne almana gelir?

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin ağı protokolünün koduna göre kripto para biriminin toplam arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Yeni Bitcoin kripto para birimleri blockchain ağındaki İş Kanıtları (PoW) madencilik sistemi aracılığıyla blok ödülü karşılığında çıkarılır. Madenciler Bitcoin blockchain ağının güvenliğini ve devamlılığını sağlar ve bu çalışmaları karşılığında yeni basılan Bitcoin ile ödüllendirilirler. Ancak her dört yılda bir, madencilik blok ödülü yarı yarıya azalır. Her bir Bitcoin yarılanma olayı yeni Bitcoin kripto para birimlerinin borsa dolaşıma girme oranını azaltır. Madencilik sürecinin 2140’a kadar devam edeceği ve bu tarihten sonra biteceği tahmin edilmektedir.

İlk 1 milyon adet Bitcoin (BTC) ağın kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında çıkarılmıştır. Bu tarihten sonra toplam arzın %90’ı çıkarılmıştır ve şu anda madencilik ile çıkarılabilecek 1,95 milyon adet BTC kalmıştır. Bitcoin’in arz oranını şeffaf ve otomatik olarak kontrol etmesi dünya genelindeki popülerliğini artırmıştır ve takipçilerinin Bitcoin’e bir itibari para birimi gibi değil de altın gibi bir değer saklama ve yatırım aracı olarak adlandırmasına neden olmuştur. 

Lider kripto para biriminin halving geçmişi aşağıdaki gibidir:

  • 2009 yılında Bitcoin madencilik blok ödülü blok başına 50 BTC ile başladı.
  • 2012 yılında ilk Bitcoin halving etkinliğinde blok ödülü 25 BTC’ye düştü.
  • 2016 yılında gerçekleşen 2. halving etkinliğinde blok ödülü 12.5 BTC’ye düştü.
  • 2020 yılında 3. yarılanma gerçekleşti ve blok ödülü 6.25 BTC’ye düştü.
  • 2140 yılında Bitcoin 64’üncü ve halving etkinliğini gerçekleştirecek ve bundan sonra yeni Bitcoin yaratılmayacak.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin ağı yarılanma etkinliğinin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek için ilk olarak kripto para birimlerinin nasıl yaratıldığına bakmamız gerekiyor. Bitcoin blockchain ağında yeni kripto para birimleri madenci adı verilen tarafların Bitcoin defterindeki ticari işlemleri onaylamak ve doğrulamak için yüksek güce sahip bilgisayar sistemleri kullandığı merkezi olmayan bir sistem ile yaratılır. Bu işlem karşılığında, madenciler yeni üretilen Bitcoin kripto para birimleri ile ödüllendirilir. Bitcoin madenciliği aslında rekabetli bir ortamdır. Madenciler esasen blockchain ağı blok yeni eklemek için birbiri ile yarışır. Ekledikleri her blok karşılığında blok ödülü olarak belirli miktarda Bitcoin kazanırlar. 

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto blok ödülü belirli aralıklara yarı yarıya azalacak şekilde tasarlamıştır. Ağa blok ekleyerek elde edilen blok ödülü miktarı her 210.000 blokta bir önceki ödül miktarına göre %50 oranında düşer. Bitcoin ağına bu kadar blok eklemek 4 yıl sürmektedir, yani Bitcoin halving yaklaşık olarak dört yıllık aralıklarla gerçekleşir. Teorik olarak 21 milyon adet Bitcoin üretildikten sonra daha fazla coin çıkarılmayacaktır.

Bitcoin Halving Nedir? Fiyata Etkileri Nelerdir?

Arz ve talep yasalarına göre sürekli olarak azalan Bitcoin arzı talebi artırır ve bu da fiyat üzerinde yukarı yönlü bir etkiye sahiptir. Stoktan akışa modeli adlı bir teori Bitcoin’in mevcut arzı ve dolaşıma giren miktarına dayalı bir oran hesaplar ve gerçekleşen her bir yarılanmanın beklenildiği gibi fiyat üzerinde bir etkisi vardır. Tarihsel olarak daha önceki yarılanma etkinliklerinden sonra Bitcoin fiyatı yükselmiştir. Ancak bu yükseliş etkinlikten hemen sonra gerçekleşmemiş ve hatta diğer faktörlerde bu yükselişleri desteklemiştir. 

2016 Haziran ayındaki ikinci halving etkinliği sırasında BTC fiyatı 660 dolar civarındaydı, halving gerçekleştikten sonra fiyatı ayın sonuna kadar yan yönde hareket etti ve Ağustos ayında 533 dolara kadar düştü. Bundan sonra 2016 yılı bitmeden önce fiyatı yükselerek 20.000 dolarlık o zamanki tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. 

Bitcoin Halving Nedir? Fiyata Etkileri Nelerdir?

Benzer bir şekilde 2020 yılında yapılan halving etkinliğinden sonra Bitcoin fiyatı ilk 2 ay 10.000 doların üzerine çıkamadı ancak bundan sonra fiyat yıl sonuna doğru 9.000 dolardan 27.000 dolara çıktı. 2021 yılında da bu yükseliş hareketi devam etti ve fiyatı 69.000 doların üzerindeki son güncel tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Yine de bu son boğa hareketinin tümü 2020 halving kaynaklı değildir. 2020 ve 2021 boğasının arkasındaki en büyük etmenler arasında Microstrategy adlı kurumsal bir şirketin Bitcoin satın alması ve PayPal’ın kullanıcıları için Bitcoin satın alma ve saklama desteği sunmaya başlaması gibi çeşitli etmenler yer aldı.

Bir Sonraki Bitcoin (BTC) Halving Ne Zaman?

Var olabilecek 21 milyon adet Bitcoin kripto para biriminin %90’ı yani yaklaşık 19 milyondan biraz daha fazla Bitcoin çıkarılarak dolaşımdaki arza eklenmiştir. Her gün yaklaşık olarak 900 adet yeni coinin madenciliği yapılarak çıkarılmaktadır ve bu yeni kripto para birimleri dijital borsa dolaşımına girmektedir. Madencilik oranı artarsa yeni çıkarılan coin oranı artar. Bunun tam tersi de gerçekleşebilir. Ancak Bitcoin blockchain ağı her 10 dakikada 1 blok eklenmesi için kodsal olarak tasarlandığından dolayı her iki haftada bir otomatik zorluk ayarlaması yapar. Böylece dolaşıma giren Bitcoin oranı genel olarak sabit bir seviyede kalır.

Bir Sonraki Bitcoin (BTC) Halving Ne Zaman?

Dolaşımda toplamda 21 milyon adet Bitcoin olana kadar piyasaya yeni arz girişi yavaşlayacaktır ve yarılanma etkinlikleri tahmini olarak 2140 yılına kadar devam edecektir. İlerleyen zamanlarda halving yani yarılanma onlarca kez gerçekleşecektir. Ancak bu halving etkinliklerinin tam tarihi bilinmemektedir. Bir önceki halving etkinliğinden sonra ağa 210.000’uncu işlem bloğu eklendiğinde bir sonraki yarılanmanın gerçekleşmesi için tarih belirlenecektir. Yeni Bitcoin kripto para birimlerinin her 10 dakikada çıkarıldığını göz önünde bulundurursak bir sonraki halving için en olası tarih 2024 yılının ilk birkaç ayıdır. Bir sonraki yani dördüncü Bitcoin yarılanma etkinliğinde blok ödülü 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşecektir.

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)