Anasayfa Bitcoin Bitcoin Hash Oranı ATH'yi Gördü! Madenciler için Anlamı Ne?

Bitcoin Hash Oranı ATH'yi Gördü! Madenciler için Anlamı Ne?

Bitcoin

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak madenciler için kârlılık zorluklarını artırdı.

Bitcoin Hash Oranı ATH'yi Gördü! Madenciler için Anlamı Ne?

Bitcoin (BTC) ağının hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması, halihazırda kârlılıktaki düşüşle boğuşan madenciler üzerinde ek baskı oluşturdu.

Blockchain.com ve Bitinfocharts'tan alınan verilere göre; Bitcoin'in hash oranı, Noel Günü saniyede 544 exahash (EH/s) gibi rekor bir seviyeye yükseldi.

Yıl boyunca ağ hash oranları iki katından fazla arttı ve Ocak ayından bu yana yüzde 130 gibi kayda değer bir artışa tanık oldu.

İlginç bir şekilde hash oranındaki bu artışa, 2023'ün başından bu yana yüzde 150'nin üzerinde artış gösteren Bitcoin fiyatındaki paralel bir artış eşlik etti.

Bitcoin Hash Oranı ATH'yi Gördü! Madenciler için Anlamı Ne?

Çin'de 2021 yazında getirilen ve Bitcoin madencilik sektörünün önemli bir bölümünü sekteye uğratan madencilik yasağının, ağın hash oranı üzerinde çok az kalıcı etkisi olmuş gibi görünüyor.

Reflexivity Research'ün kurucu ortağı Will Clemente, yasağın "bir anlık bir kesinti" olduğunu ve merkeziyetsiz para ağının dayanıklılığını vurguladığını söyledi.

Yüksek Hash Oranı Ne İfade Ediyor?

Yüksek hash oranı,  teorik fiyat modelleri ve genel ağ güvenliği açısından olumlu olsa da bireysel madenciler için zorluklar yaratıyor.

Hash oranı arttıkça madencilerin bir sonraki bloğu güvence altına almak için daha fazla çaba harcamaları gerekiyor ve bu da daha yüksek operasyonel maliyetlere yol açıyor.

Son haftalarda hash fiyatı ile ölçülen kârlılık, BRC-20 ordinal inscription'larına yönelik heyecanın azalmasıyla birlikte düştü.

Şu anda terahash başına günlük 0,09 dolar seviyesinde bulunan hash fiyatı, Aralık ayındaki 0,136 $/TH/s/gün zirvesinden bu yana yüzde 34'lük bir düşüşe tanık oldu.

Kârlılıktaki düşüş; Bitcoin'in bellek havuzlarındaki, yani onaylanmamış işlemlerin biriktirdiği sürekli yüksek ücret baskısına bağlanabilir.

Talebin yüksek olduğu dönemlerde işlem ücretlerinde zaman zaman yaşanan artışlara rağmen mempool'lar neredeyse bir yıldır tıkanıklık yaşıyor ve bu da madenciler için maliyetlerin artmasına, kullanıcılar için ise işlem ücretlerinin artmasına neden oluyor.

Kaynak: Cryptonews

Bitcoin Hash Oranı ATH'yi Gördü! Madenciler için Anlamı Ne? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar