Bitcoin Haberleri

Bitcoin hızlı bir şekilde toparlandı ancak uzmanlar uyarıyor!

Bitcoin 30.500 dolara düştükten sonra bugün %20’lik bir ralliye imza attı ama uzmanlar BTC rallisinin sona gelip gelmediğini sorgulamaya başladı. Bitcoin fiyatı 12 Ocak’ta 30.500 dolar civarından başlayarak çoğu borsada 36.600 dolara kadar çıktı. BTC düzeltme hareketinden kurtulmuş olsa da 2 tane dikkat edilmesi gereken işaret ortaya çıktı.

Bitcoin uzmanları uyarıyor

İlk olarak Bitcoin’in vadeli işlem piyasalarındaki fonlama oranı hala çok yüksek seviyelerde. Örneğin Bitcoin vadeli işlemlerinde çok az miktarda short pozisyon var ise her 8 saatte 1 alıcılar satıcılara para ödemek zorundadır. Fonlama oranı yüksek olduğu durumlarda alıcılar satıcılara ödeme yapar.

İkinci olarak ABD dolar endeksi DXY hala toparlanma aşamasındadır ve Bitcoin ve altın için en büyük düşüş sinyallerinden biridir.

Bitcoin’in düşüşünden sonra ne olacak? Bitcoin toparlanacak mı?

Bitcoin-Altın

Pictet Asset Management fon yöneticisi Julien Bittel’e göre ABD doları şu anda aşırı satılmış bölgededir. 2020’nin ilk aylarında Covid-19 salgını başladığından beri ABD doları diğer büüyk rezerv para birimleri karşısından büyük oranda değer kaybetti.

ABD başkanlık seçimlerinin ortaya çıkardığı belirsizlik ve destek paketlerinin belirsizliği 2020 boyunca DXY’nin kötü performans sergilemesine neden oldu. Julien Bittel ABD dolarının çok fazla satıldığını ve doların 2021’de güçleneceğini söyledi.

Julien Bittel:

Dolar aşırı satılmış gibi görünüyor. Güçlenen ABD dolarının 2021’de dikkat edilmesi gereken en önemli şey olacağına inanıyorum. Şüpheciler DXY’yi shortlamaya devam edebilir ama DXY’nin güncel düşük seviyeleri Mart 2017 ve Şubat 2018 arasındaki döneme çok benziyor. Bu analog 2021’in ilk çeyreğinde ABD dolar endeksinin temel seviyesi oluşturacağını gösteriyor.

DXY’nin olumlu yönde hareket etmesi alternatif yatırım varlıkları olan altın ve Bitcoin’in işine gelmiyor. Bu yüzden DXY ralli yaparsa hem altın hem de Bitcoin olası bir şekilde geri çekilme yapabilir. Doların güç kazanmasına ek olarak Bitcoin vadeli işlemlerinin fonlama oranı piyasada kısa vadeli olarak düşüş olacağının sinyalini veriyor. Bitcoin vadeli işlemlerinin fonlama oranının normalde yüksek olması kötü değildir ama Bitcoin fiyatı fonlama oranı yüksekken düşerse düzeltme gelme ihtimali artar. Doların hareketi ve türev piyasasının ısınması kısa vadede geri çekilme olabileceğini gösteriyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey: Stablecoin akışları azaldı

Bitcoin

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju dün 2. bir satışın gerçekleşebileceğinin uyarısını yaptı. Ki Young Ju madencilerin stablecoin akışları olmadan satış yaptığını söyledi. Bu özellikle Bitcoin’in rallisi için uyarı çanlarını çalmaktadır.

Stablecoin akışları alıcıların talebini göstermektedir. Borsalara gelen stablecoin akışları artarsa genel olarak piyasa boğadır.

Ki Young Ju:

Dünden beri hiçbir şey değişmedi. Madenciler satıyor, Coinbase’de akış yok ve dünden beri borsalara 15 bin BTC aktarıldı. 2’nci bir satış gelebilir.

İlerleyen tarihlerde boğa olan kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler Bitcoin vadeli işlemleri fonlama oranının nötr’e dönmesini ve stablecoin akışlarının artmasını beklemektir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Son günlerde Bitcoinde yaşanan hareketleri açıklayacak bir indikatör daha geliştirilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu