Bitcoin Haberleri

Bitcoin İklim Katliamına mı Neden Oluyor

Bitcoin enerjiyi israf eder mi? Hayır, finans uzmanı Pascal Huegli aslında Bitcoin’in genellikle boşa harcanan yeşil enerjiyi tükettiğini söyledi.

Bitcoin tonlarca enerji kullandığı inkâr edilemez bir gerçektir. Ancak bu bir tartışma konusu olarak görülmemelidir. Bu yüzden ilk olarak Bitcoin’in bu kadar çok enerji kullanmasının bir anlamı olup olmadığını sormamız gerekiyor.

Bitcoin’i anlamayan kişiler, tükettiği enerjiye kolayca israf derler. Ancak Bitcoin’i anlayan kişiler de bu enerji tüketimini israf olarak görmez. Peki, Bitcoin’in enerji harcamasını haklı çıkaran, destekleyen var mı?

Parayı enerjiyle bağlama fikri yeni bir şey değildir. Birçok akıllı insan bunu Bitcoin hayatımıza girmeden önce yaptı. Henry Ford, 20. yüzyılın başında bir enerji para birimini savundu. Böyle bir para biriminin altın kadar kolay kontrol edilemeyeceğine inanıyordu. Her ülke kendi doğal kaynaklarına göre para birimi çıkarırdı.

Amerikalı mimar ve mucit R. Buckminster Fuller da serveti enerji olarak tanımlarken benzer bir tartışmayı ele aldı. Hatta yaratılan servet hakkında hesap defterleri tutacak bilimsel bir muhasebe sistemi (belki de blockchain?) olacağını tahmin etti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Yasal Mı ?

Bitcoin Enerjiyi Güvenle Dönüştürüyor

Henry Ford ve R. Buckminster Fuller’ın hayal ettikleri enerji para birimi 2009’dan beri var. Bitcoin, Henry Ford’un tanımını tam olarak yerine getiriyor. Ford, kilowatt saate (kWh) dayalı bir para birimi öngördü, ki bu Bitcoin’in yaptığı şeydir. Bitcoin, sözde bir iş kanıtı kapsamındadır. Madencilikten yapılan işe karşı yeni Bitcoinler verilir.

Madenciler daha fazla çaba sarf ettiklerinde, bireysel madencilerin yeni Bitcoinleri alması daha zor ve daha pahalı hale gelir. En azından bu Bitcoin protokollerine göre böyledir. Ağ gerçekten basit bir denklemi takip ediyor: Bitcoin ne kadar çok enerji tüketirse, o kadar güvenli ve güvenilir olur.

Ancak Bitcoin’in daha fazla güvenli hale gelmesi ve gereğinden fazla enerji tüketmesi de mümkündür. Lider kripto para birimi hala erken aşamalarındadır ve sapladığı faydalar nedeniyle yeni madenciler hala BTC’Ye ilgi duyuyor. Uzun vadede, enerji tüketiminin daha çok işlem hacimlerine dayanması muhtemeldir ve Bitcoin’in güvenlik ve enerji tüketiminin piyasa değerine göre maliyet etkinliği de arttırmalıdır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto paralar düşüyor!

Bitcoin

Daha Ucuz Elektrik

Bitcoin’in merkezi olmayan karakteri büyük bir avantajdır. Madenciler her yerde çalışabilir ve belirli alıcılara veya satıcılara bağlı değildirler. Oldukça rekabetçi bir ortamdadırlar ve muhtemelen daha ucuz enerji kaynakları arayışındadırlar. Genellikle, alıcı bulamayan mahsur kalan varlıkları tüketirler.

Bitcoin madencileri, hiç kimsenin veya çok az kişinin istemediği enerjiyi almak için devreye girer. Bu tür enerji çoğunlukla Çin’dedir, esas olarak Xinjiang, İç Moğolistan, Sichuan ve Yunnan eyaletlerinde. İlk ikisi kömür bakımından zengindir, sonuncusu ise dev hidroelektrik barajlara sahiptir. Hepsi nispeten düşük nüfus yoğunluklarına ve büyük enerji kaynaklarına sahiptir.

Madenciler Hiçbir Şey Almıyor

Kesin rakamlar yok, ancak Bitcoin bu bölgelerde ya israf edilecek ya da hiç üretilmeyecek enerjiyi tüketmiş olabilir. Bitcoin’in diğer alanlarda büyük miktarlarda elektrik çaldığını söylemek samimiyetsizliktir.

Madenciler ayrıca Çin dışında ucuz enerji kaynakları arıyor. ABD’de, fazla doğal gazı Bitcoin madenciliği için saklayan şirketler var. Bu şekilde metan gazı yakalanır ve elektrik üretmek için kullanılır ve atık olarak atmosfere salınmaz. Bu kaynaklar için hane halkları ve endüstrilerle rekabet etmez.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin internetten ilaç ödemelerinde sık kullanılıyor

Bitcoin Madenciliği

Madenciler Teşvik Ediliyor

Bitcoin olmadan enerji asla paraya dönüştürülemez, yakalanmaz veya kullanılamaz. Bunun yerine, çevreye CO2’den daha fazla zarar veren bir gaz olan metan, basitçe atmosfere salınır.

Tahminler, birkaç yüz terawatt saatlik enerjinin talep olmadığı için üretilmediğini gösteriyor. Gelecekte, madencileri harekete geçiren teşvikler nedeniyle Bitcoin bu tarz enerjiden daha fazla yararlanabilir.

İlgili İçerik: Bitcoin Nasıl Alınır?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu