Bitcoin Haberleri

Bitcoin Kâhinleri Bombaladı: BTC Rallisi Daha Başlamadı

Bitcoin son 12 ayda %300’ün üzerinde değer kazandı ve dünyaya dijital varlığın burada kalacağını ve ana akım bir yatırım aracı olarak daha popüler hale geleceğini kanıtladı.

BTC kurumsal yatırımcıların yaygın bir şekilde kripto paraları benimsemesi ile 2020’de yükseldi. Lider kripto para son zamanlarda yeni zirvelere ulaştı ve “alternatif” bir para birimi olarak altına karşı rekabet etmede daha da güç kazandı. Buna ek olarak genç artık Bitcoin’i geleneksel yatırım varlığı altın gibi bir “dijital altın” olarak görmeye başladı.

2024’teki dördüncü yarılanmaya yaklaşırken Bitcoin’in fiyat hareketinin nereye gittiğini belirlemek için kripto para alanındaki büyük oyunculardan gelen çeşitli BTC fiyat tahminlerini inceleyelim.

Yarılanmaya Sonrası Ortaya Çıkan Bitcoin’in Kıtlığı Talep Artışına Neden Oluyor

Bitcoin çok fazla alınıyor, işte beklenmesi gereken şeyler

BTC, Microstrategy gibi dev yatırım şirketlerinin kripto para piyasasına katılmasından birkaç ay önce gerçekleşen 3. yarılanmadan sadece aylar sonra 2017’deki zirve seviyelerini geçti.

Bir analiste göre BTC’nin kodundaki kıtlığı yatırımcılar arasında daha fazla fark edilmeye başlandı. Yarılanma sonrası azalan arzın mevcut yükseliş hareketini katalize etmede hayati bir faktör olduğunu tespit edildi.

Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone geçen yılın sonlarında; yükselen küresel enflasyon ve düşük performans gösteren hisse senetlerinin ortasında, 2021’de kripto para piyasasının daha katı olacağını söyledi.

BTC’nin toplamda 21 milyon adet arzı var ve BTC’nin bu sabit miktarı zorlu finansal zamanda alternatif yatırımlar arayan kurumsal oyuncular için son derece tercih edilebilir bir varlık olmasına neden oluyor. Başka bir kripto analisti 3. yarılanma sonrasında BTC arzındaki azalmanın piyasaya daha fazla yatırımcıyı çekeceğini söyledi.

Analist Russian Bear, en son yarılanmanın tam etkisinin fiyatlara ne zaman yansıyacağını belirlemek için önceki yarılanmalardan sonra yaşanan fiyat hareketini analiz eden aşağıdaki grafiği paylaştı. BTC fiyat modellerinin bu analizi, yatırımcıların önümüzdeki aylarda ve hatta yıllarda fiyatın nerede olacağını tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

Russian Bear’in spekülatif sonuçlarına göre, BTC fiyatı 4 Ekim 2021’de bir sonraki zirvesine ulaşacak.

Kısa-Orta Vadeli BTC Fiyat Tahmini

Bitcoin bir önceki fiyat rekorunu geçtikten ve daha önce bilinmeyen bölgelere yükselmeye devam ettikten sonra bir sonraki hamlesinde çılgınca spekülasyonlara yol açtı. Örneğin başarılı yatırımcı Raoul Pal yükseliş trendine devam ederse Bitcoin fiyatlarının 2021’in sonuna kadar 400.000 ila 1.2 milyon arasında olacağını iddia etti.

Ünlü Bitcoin destekçisi Max Keizer ise benzer bir şekilde BTC’nin 2021 hedefinin 220.000 dolar olduğunu söyledi. Max Keizer, kısa vadeli fiyat hedefi olarak Bitcoin’in 65.000 dolara yükseleceğini sözlerine ekledi.

Max Keizer Bitcoin arz boşluklarının genişlemesi ve dünya çapındaki merkez bankaları tarafından görülmemiş parasal genişleme göz önüne alındığında bu yüksek tahmininin ulaşılabilir olduğuna inandığını açıkladı.

JPMorgan uzmanları 5 Ocak 2020’de yayınlanan son bildirilerinde daha mütevazı bir fiyat tahmini yaptı. JPMorgan uzmanları mevcut spekülatif çılgınlığın BTC fiyatlarını 50.000 – 100.000 dolar arasında çıkaracağını söyledi.

Rich Dad Poor Dad’ın en çok satan yazarı Robert Kiyosaki, 2021’de benzer bir ılımlı BTC fiyat tahmini olarak BTC’nin 50.000 dolara çıkacağını söyledi.

2024’de Bitcoin Ne Kadar Olacak?

Bitcoin

Bitcoin’e sınırlı arzı nedeniyle içsel bir temel değer vermek zor olsa da birçok yatırımcı fiyatın nereye gidebileceğini tahmin etmekten çekinmiyor.

Ünlü bir Bitcoin boğası olan Kanadalı-Amerikalı girişim kapitalisti Chamath Palihapitiya, BTC’nin gelecekte 100.000-200.000 dolara ulaşabileceğini söyledi. Chamath Palihapitiya bu tahminini kötü performans gösteren dünya ekonomisi ve yükselen enflasyon gibi mevcut makroekonomik ve jeopolitik eğilimlere dayandırdı.

Kripto para alanındaki diğer önde gelen yatırımcılar ve analistlerde benzer iddialı fiyat tahminlerinde bulundular. Çoğu analist BTC’nin bir sonraki yarılanma olayı yaklaşırken büyük olasılıkla üstel büyüme göreceğini iddia ettiler.

Örneğin, Gemini borsasının kurucu ortakları olan Winklevoss ikizleri, son zamanlarda BTC’nin gelecekte altının piyasa değerini geçeceği yönündeki tahminlerinin arkasında durdular. Winklevoss ikizleri BTC’nin internetin icadından bu yana en önemli para ve teknolojik devrim olduğunu iddia ediyor ve dünyadaki bankasız nüfusa finansal erişim sağlama konusunda sınırsız söz verdiğini söylüyor.

Cameron ve Tyler’a göre Bitcoin, önceden belirlenmiş 21 milyon coin arzına sahip olduğundan dolayı altından daha kıttır. Bitcoin’in altından daha iyi olduğunu düşünen Winklevoss ikizleri BTC’nin daha likit ve taşınması kolay olduğu için 500.000 dolara yükseleceğini böylece 9 trilyon dolarlık altın piyasa değerini geçeceğini söyledi.

Bitcoin fiyat tahminini açıklayan en son yatırımcı NBA’deki Dallas Mavericks’in sahibi olan Mark Cuban oldu. Mark Cuban, mevcut oynak kripto para ticaretinin 1900’lerin sonlarında patlayan ve yatırımcılar için büyük kayıplara yol açan internet hisse senedi balonuna benzetti. Ancak Mark Cuban, Dotcom balonundan kurtulan Amazon ve eBay gibi şirketlere benzer bir şekilde Bitcoin’in de balondan sağ çıkacağını ve daha da gelişeceğini söyledi.

Bitcoin Piyasasının Temelleri Daha Yüksek Fiyatları Gösteriyor

Bitcoin-cryptowhale

Çoğu analist 2024’teki 4. yarılanma ile fiyatın 6 haneli rakamlara ulaşacağını iddia ediyor. Analist bu iddialarını genellikle 3. blok ödülleri yarılanma etkinliğinin BTC fiyatını çoktan olumlu etkilemesine bağlıyor. Şüphesiz geleceğe doğru ilerlerken 4. yarılanma etkinliği boğa piyasasını onaylamada önemli bir rol oynayacak.

BTC’yi daha yüksek seviyelere çıkaracak bir başka faktör de BTC’nin parabolik rallisinin ortasında piyasayı sarsan FOMO’dur. PayPal ve Square gibi kurumsal yatırımcılar, daha önce yatırım potansiyelinden ziyade suç faaliyetlerinde kullanımıyla bilinen dijital varlığı meşrulaştırarak Bitcoin’i benimsedi.

Yukarıdakilere ek olarak ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC) kısa süre önce bankaların ödemeler için blockchain ve stablecoin’lerden yararlanmasına izin verdi. Bu hareket büyük olasılıkla kripto paralar ve kripto paraların temelindeki blockchain teknolojisi için kullanım alanlarını artıracaktır. Son olarak, sürekli olarak yeni zirvelere ulaşan artan BTC hash oranı, uzun vadede ağın sağlıklı olacağını gösteriyor.

Sonuç

Birçok kripto para piyasa analisti ve önde gelen yatırımcılar Bitcoin piyasasının önümüzdeki yıllarda güçlü bir büyüme görmeye hazır olduğunu iddia ediyor. BTC’nin kurumsal olarak benimsenmesi ve kripto para varlık sınıfının artan meşruiyeti de dahil olmak üzere piyasa temelleri 4. yarılanma yaklaşırken Bitcoin’in piyasa değeri ve kapitalizasyon açısından daha yüksek seviyelere çıkacağına işaret ediyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu