Anasayfa Kripto Para Madenciliği Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır – 2022 Tam Rehber

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır – 2022 Tam Rehber

Kripto Para Madenciliği

Bitcoin madenciliği, çoğu ülkede çok kârlı olmasa da günümüzde çok fazla ilgi uyandıran faaliyetlerden biridir. Detayları sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır - 2020 Tam Rehber

Bitcoin madenciliği, çoğu ülkede çok kârlı olmasa da günümüzde çok fazla ilgi uyandıran faaliyetlerden biridir. Asıl sorun, dünyanın bir çok yerinde pahalı bir kaynak olan elektriğin RIG ekipmanı tarafından aşırı miktarlarda tüketimi, ve bunun yüksek maliyetidir.

Ancak, bitcoin madenciliğinin oldukça fazla gelir sağlayabileceği Çin, Venezuela veya Ekvador gibi ekonomik elektrik sağlayan ülkeler mevcut.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik, kripto para birimlerinin bir blok zincirinden çıkarıldığı işlem olarak bilinir.

Madencilik, tanımı itibariyle altın madenciliğine bir gönderme olarak algılanabilir, ancak bundan daha yanlış bir karşılaştırma olamaz. Madencilik her şeyden çok bir rekabettir.

Bitcoin madenciliği yapmak için, bir blok zincirini parçalamak ve söz konusu blok zincirini sabit bir zincirde saptamakla sorumlu “hash” algoritması kullanılır. Ortaya çıkan değere “nonce” denir. Madencinin işi, blok zincirine yeni bir blok eklemek için, yeni bir işleme referans olacak yeni bir blok eklemek için önceki bloğun nonce değerini analiz etmektir.

Burada ortaya çıkan sorun, algoritmanın blok zincirinin değerini tam olarak bilmemesi.

Bu görevi başarmak için, algoritma doğru değeri tahmin edinceye kadar rastgele değerler oluşturur. Rekabet, bir blok zinciri ağının birden çok madenci veya düğümden oluşması, hepsinin aynı blok zincirini aynı anda işlemesi, fakat nonce ödülünü ilk tahmin eden kim ise sadece onun ödüllendirilmesinden doğar.

Daha kısa sürede daha fazla veriyi analiz edebilen madencinin başarılı olma şansı daha yüksektir.

“Madenci” Ekipmanı Nereden Alınır?

Her ne kadar doğrudan bir madenci satın alabilecek olsanız da en iyi yöntem parça parça inşa etmektir. Bir madenci, kısa süre içinde çok fazla veriyi analiz edebilen bir bilgisayardan fazlası değildir. Bunun için, bir anakarta bağlı bir işlemci üzerinde bir çok grafik kartı (GPU) kurulur.

Madencinin gücü, grafik kartlarının gücü ile belirlenir, bu yüzden daha büyük hesaplama gücüne sahip olmak için madenci başına iki ila altı arasında grafik kartı takılır. Bu, bir madenci edinmeyi pahalı bir yatırım haline getirir.

Madencinin montajı standart bir bilgisayar inşa etmekten çok farklı değildir. Ancak, daha önce böyle bir çalışma yapmamış olanlar için, tüm RIG bileşenlerini monte edebilecek bir uzman tutmak gibi olanaklar söz konusudur.

Bitcoin Çıkartma Yolları

Evlerimizde yapabileceğimiz solo madenciliğe ek olarak, nonce’u deşifre ederek başarı olasılığını artırmak amacıyla uygulanan bazı madencilik stratejileri veya yöntemleri de var. En popüler olanları şunlardır:

Bitcoin Madenciliği Çiftlikleri

Bir çiftlik, güçlerini artırmak için bir araya getirilmiş birkaç maden bilgisayarının işbirliği yaptığı sistemidir.

Çin hükümeti kripto paralara yatırım yapmaya başladığında, bunu muazzam işleme gücüne sahip madencilik çiftlikleri oluşturulduğunu açıklayarak yaptı.

Bitcoin Havuzlarında Madencilik Yapmak

Havuz, madencilerin ortak bir sistemidir, ancak çiftliklerin aksine, sistemin ekipmanı dağıtılır ve bağlantı internet üzerinden kurulur. Ardındaki mantık ise nonce deşifre hızını artırmak için işlem gücünü artıracak şekilde iş birliği yapmaktır.

Operasyonun sonunda madencilik ödülü, kimin gruba ne kadar işlem gücü sağladığına göre havuz üyeleri arasında bölüşülür.

Bitcoin Mining Devleri, Teksas'a Açıldı! Politikacılar Ne Diyor? - Koinbox.Net

Bitcoin Madenciliği Yazılımı

Kendi konfigürasyonunuzu oluşturma yoluna gitmeyi tercih ederseniz, göz önünde bulundurmanız gereken iki seçenek daha vardır. Bir maden grubuna katılarak hash gücü ile katkıda bulunabilir veya tek başınıza madencilik yapabilirsiniz.

Her iki durumda da, BTC madenciliği için aynı hazırlıklara ihtiyacınız olacak.

Madencilik platformunuzu yapılandırdıktan sonra, ister bağımsız olarak madencilik yapın ister bir havuza hash gücünüz ile katkıda bulunun, blok zinciri ile iletişime geçmelisiniz.

Bu iletişimi yapmanızı sağlayan bileşene bitcoin madenciliği yazılımı denir.

Orijinal kripto para olan BTC, ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarıldı.

O zamanlarda evinizde bir CPU veya normal bir dizüstü bilgisayar kullanarak çok fazla masraf ile karşılaşmadan madencilik yapmak mümkündü.

Ancak zaman içinde, daha fazla düğüm bitcoin ağına katılmaya başladığında, zorluk arttı ve kısa süre sonra geliştiriciler grafik kartlarının bir CPU’dan daha hızlı Bitcoin çıkartabileceğini keşfetti ve bu da grafik kartlarının çoğalmasının başlangıcı oldu.

Kripto para daha değerli hale geldikçe, rekabet kaçınılmaz hale geldi ve madencilik dalgasına daha fazla para harcandı. Çok geçmeden ASIC’ler (Uygulamaya Özgü Entegre Devreler) tanıtılmaya başlanmıştı bile. ASCI’ler çok pahalıdır ancak ekran kartlarından daha güçlüdür. Bu nedenle, perakende ve küçük ölçekli madenciler ASIC kullanan madencilik platformları ile rekabet edemediğinden, GPU’lar aracılığıyla madencilik yapmak git gide daha nadir hale gelmiştir.

Temel olarak, bu noktada, GPU kullanarak Bitcoin çıkarmak ekonomik açıdan faydasızdır ve bu senaryo daha fazla merkezileşmeye yol açmıştır. GPU kullanarak Bitcoin çıkartmak için kullanılabilen yazılımlar da böylece demode oldu..

Bu makale, ASIC ile kullanılabilecek en iyi bitcoin madenciliği programlarından beşini sunmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Yazılımı Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği yazılımının çeşitli işlevleri vardır. Yukarıda belirtildiği gibi ana işlev Bitcoin ağı ile iletişimdir. Bu yazılımlar madencilik platformunun girişini ağa iletmeye ve aynı zamanda diğer düğümlerden ağ hakkında meta veri almaya hizmet eder.

Ayrıca söz konusu programlar fikir birliği için ağın geri kalanını  izler. Bir grubun parçasıysanız, yazılım aynı bilgileri gruptaki diğer katılımcılara iletir.

Yazılım aynı zamanda doğru şekilde kripto para çıkartmak için gerekli bilgileri toplamakla yükümlüdür, bu bilgilerde fan hızı bilgilerini, hash oranını veya bağlantı bilgilerini vb. bulabiliriz.

Bir Bitcoin madencilik yazılımı seçerken tüm bu faktörler dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, nihai karar bireyin tercihine bağlıdır. Aşağıdaki Bitcoin madencilik yazılımı listesi, bu işlev için en iyi yazılımları sunar.

CGMiner

CGMiner, Bitcoinleri çıkarmak için en popüler yazılımdır. FPGA ve ASIC madencilerinin yanı sıra tüm GPU’lar ile uyumludur.

CGMiner çok aktif bir destekçi topluluğuna ve birçok özelliğe sahiptir. Madencilik havuzları ve solo madencilik için destek içerir.

Yazılım açık kaynaklıdır ve GitHub üzerinden indirilebilir. CGMiner’ın içerdiği en önemli özellikler konfigürasyon dosyaları, günlük kaydı, izleme ve API overclocking ve izleme yetenekleridir.

Ayrıca uzaktan arayüz kapasitesi, çoklu GPU desteği, kendi kendine yeni blok algılama, fan hızı kontrolü, diğer birçok özellik arasında CPU çıkartma gibi özellikleri de destekler. CGMiner, CPU-Miner üzerinden yaratıldı ve geliştirildi, ve bunun yanında C programlama dilinde yazıldı. CGMiner Windows, Mac OSX ve Linux ile uyumludur.

Ethereum Madenciliği (Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?

BFGMiner

Diğer popüler madencilik programlarından biri de BFGMiner’dir. Kişiselleştirilebilir özelliklerle sahiptir ve FPGA ve ASIC makineleri de dahil olmak üzere çok çeşitli madencilerle uyumludur.

BFGMiner, kendisini daha geniş bir kitle için daha çekici hale getirmek adına özelleştirmeler ve ek özelliklerle donatılmış bir CGMiner çatalıydı.

BFGMiner’ı popüler kılan entegre overclock, otomatik havuz arıza tespiti, çoklu cihaz uyumluluğu, fan kontrolü, otomatik ayarlama, uzaktan arayüz özellikleri ve GUI ile çalışma seçeneği, varsayılan komut satırı gibi özellikler BFGMiner resmi forumunda bulunabilir.

Tıpkı CGMiner gibi BFGMiner’da C dilinde yazılmıştır ve Windows, Linux ve Mac OSX desteklemektedir.

Easyminer

EasyMiner, bağımsız bir Bitcoin madencilik yazılımından çok bir GUI arayüzüdür. Diğer yazılımlarla birlikte çalışır ve kullanıcılara en sevdikleri yazılımı daha basit bir arayüz aracılığıyla kullanma olanağı sağlar.

EasyMiner, arayüzü ve işlevselliği önemseyen madenciler için mükemmel bir başlangıç yazılımıdır. Hoş, temiz, açık ve modern bir arayüz sunar.

Bitcoin madenciliği dünyasındaki herhangi deneyimli veya yeni kullanıcı, arayüz tarafından sağlanan basitlik sayesinde madencilik aktivitelerinde rahat edecektir.

En faydalı özelliklerinden biri CGMiner, ccminer ve minerd yazılımları ile kolayca entegre olabilmesidir.

EasyMiner kullanmak, bir grafik arayüzü aracılığıyla maden ekipmanlarınızın performans metriklerini ve diğer Bitcoin madenciliği etkinliklerini görüntüleyecek şekilde yapılandırmanıza olanak tanır.

Yazılım, diğerlerinin yanı sıra Bitcoin ve Litecoin içeren SHA-256 ve Scrypt algoritmaları ile şifrelenmiş paraların çıkarılmasını destekler.

Bitcoin Miner

Bitcoin Miner, ZTEX FPGA panoları için geliştirilmiş açık kaynaklı bir yazılımdır. Sadece bir USB arayüzünde gelir ve madenciler ve blok zinciri arasında programlama ve iletişim için kullanılabilir.

Yazılımı kullanarak kullanıcı, standart bileşenlerle, örneğin USB hub’larıyla düşük maliyetli FPGA kümeleri oluşturabilir ve büyük ölçekli madencilik işlemlerinin tek veya olabilecek en az sayıdaki yazılım aracılığıyla yürütülmesine izin verir.

Bitcoin Miner tarafından sunulan diğer özellikler arasında, herhangi bir Xilinx Yazılımı veya lisans gerektirmeyen, kullanıma hazır bir Bitstream yazılımı sahibi olması ve en yüksek geçerli hash oranına sahip frekansı seçme yeteneği bulunmaktadır.

Bitcoin Miner yalnızca Linux ve Windows üzerinde çalışır.

Gürcistan'da kripto para madenciliğinin düzenlenmesi talebi - Koinbox.Net

RPC Miner

Bazı insanlar Mac OS platformunun hayranlarıdır ve bu insanlar için tercih edilen Bitcoin madencilik yazılımının OSX ile uyumlu olması gerekir.

RPC Miner (puddinpop madencisi olarak da bilinir), çeşitli işletim sistemlerini destekleyen CGMiner veya BFGMiner’e kıyasla yalnızca Mac OS’de çalışır. Bu yazılım Mac OS sürüm 10.6 ve üzeri ile uyumludur.

RPC Miner, performans metrikleri raporları, grup madenciliği desteği ve günlük kaydı gibi birçok özelliğe sahiptir.

Bitcoin Madenciliği ile İlgili Sonuçlar

BTC madenciliği, bulutta madencilik veya donanım kurma ve platformu bağımsız olarak yönetme seçeneği ile başlayarak birkaç farklı seçenek sunar.

Donanım kurmak yoluna gitmeyi seçerseniz, çıkarma işlemini bağımsız olarak yapabilir veya bir madencilik grubuna katılabilirsiniz.

Kâr dönüşü açısından bunların arasında fazla bir fark yoktur, çünkü bağımsız olarak çalışmaya karar verirseniz ödüllerin arasındaki süre uzayacak fakat ödüller daha değerli hale gelecektir. Öte yandan, bir havuzda çıkarıldığında, ödüller daha hızlı gelir ama daha çok bölünür. Bu sayede her yöntemin neredeyse aynı şekilde sonuçlanacağını varsayabiliriz.

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır – 2022 Tam Rehber içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)