Anasayfa Bitcoin Bitcoin Madenciliği Zorluğu Yeni Rekoru Vurdu: 4. Kez ATH!

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Yeni Rekoru Vurdu: 4. Kez ATH!

Bitcoin

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu 2023'te 4. kez tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı...

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Yeni Rekoru Vurdu: 4. Kez ATH!

Bitcoin madencilik zorluğu, BTC'nin 30.000 dolarlık direnci aşma mücadelesine rağmen rekor kırmaya devam ediyor. Önde gelen kripto para, yılın başından bu yana yaşanan fiyat toparlanması nedeniyle son aylarda madencilerin ilgisini çekti.

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu, blockchain ağındaki en son madencilik zorluk ayarlamasının ardından 6 Nisan 2023'te tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Madencilik zorluğu üst üste dördüncü kez yükseldi ve %2,3 artışla 47,8 trilyona ulaştı.

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu, 10 dakikalık blok oluşturma süresini korumak için her 2.016 blokta (yaklaşık iki hafta) otomatik olarak ayarlanır. Son haftalarda madencilik zorluğunda istikrarlı bir artış oldu ve son düşüş eğilimi 11 Şubat'ta kaydedildi.

Sonuçlardan biri, madencilerin Bitcoin (BTC) ağına sağladıkları hash oranı için elde ettikleri kâr oranı olan hash fiyatına yansır. Teorik olarak, daha yüksek bir madencilik zorluğu, daha düşük bir hash fiyatına yol açar. Bunun nedeni, normalden daha fazla madencinin bilgi işlem gücüne katkıda bulunması ve Bitcoin (BTC) ağının ağ üzerinde yeni bloklar üreten madencilere sağladığı ödüller için daha fazla rekabete yol açmasıdır.

Ayrıca, Bitcoin (BTC) hash oranı veya işlem gücü, madencilik zorluk derecesini gösterebilir. Sonuncusundan önceki madencilik zorluk ayarlaması sırasında, BTC'nin hash oranı rekor seviyedeydi ve bu da madencilik zorluğunun artmasına neden oluyordu.

Ancak, hash oranının bu hafta ortalama 20 EH/s düşmesiyle bu durum son zamanlarda değişti. Bitcoin'in hash oranının farklı kaynaklar tarafından ölçüldüğü şekliyle değişiklik gösterdiğine dikkat edilmelidir. Örneğin, BTC.com metriği 338 EH/s olarak yerleştirir ve mempool bunu 347/EH/s gibi biraz daha yüksek bir metriğe yerleştirir

Boğa Piyasası Artan Madencilik Zorluğunun Önemli Bir Nedeni

Bitcoin (BTC), 2023'ün başından bu yana %50'den fazla değer kazandı ve bu da yükseliş piyasası çağrılarına yol açtı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu olumlu eğilim, zorlu bir 2022'den sonra birçok madencinin ekipmanlarını yeniden bağlamasına yol açtı.

Terra'nın (LUNA) çöküşü ve ardından FTX'ten gelen serpinti, piyasada önemli bir düşüş baskısına yol açtı ve birkaç kripto para keskin fiyat düşüşleri yaşadı. Bitcoin (BTC), madencilerin ayakta kalabilmek için ekipmanlarını satmak veya operasyonlarını durdurmak zorunda kaldığı zorlu bir yıla yol açan kripto para birimlerinden biriydi.

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Yeni Rekoru Vurdu: 4. Kez ATH!

Ancak 2023'teki boğa koşusu, madencilerin piyasanın önceki seviyelere doğru ilerleyebileceğine dair beklentilerini artırdı. Bununla birlikte, kripto madenciliği sektörü, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Teksas gibi dost yerlerin elektrikle ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmayı planlamasıyla ve yakında patlayan sektörü etkileyebilecek zorluklarla karşılaşmadı.

Kaynak: NewsBTC

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Yeni Rekoru Vurdu: 4. Kez ATH! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik