Bitcoin madenciliğine girmemek için 5 neden!

9 Dakikada Okunabilir


Bitcoin madenciliği konusunda birçok farklı nedenler ile piyasaya giren insanlar bulunuyor ve bu insanlar kripto para sahibi olmak, kolay kazanç dolayısı ile daha kolay ve kısa süre içerisinde kazanç elde etmek gibi nedenler dolayısı ile uzunca bir süreden beridir kripto para madenciliği yapıyorlardı. Bitcoin madenciliği teriminin daha fazla kullanılmasının nedeni ise kripto para ifadesinin tüm genel piyasadaki koinleri kapsıyor olmasına rağmen en dikkat çekici olan ve birçok insan tarafından Bitcoin’in madenciliğinin diğer koinlere oranla çok daha fazla yapılıyor olmasından kaynaklanıyor. Yapılan araştırmalar, Bitcoin madenciliğine bugüne kadar binlerce insan tarafından denendiği ve binlerce insan tarafından hala aktif olarak kripto para madenciliği yapılmaya devam edildiğini net bir şekilde gösteriyor.

Gerek Bitcoin madenciliği yapanlar, gerek Bitcoin madenciliği yapmayı yeni bırakanlar olsun, gerek ise Bitcoin madenciliğini yeni yapmaya başlayacak olanlar olsun bu konuda dikkat edilmesi gereken onlarca farklı neden var ve dikkatli olunmaması durumunda bunun sonuçları çoğu zaman çok ağır olabiliyor ve can kayıplarına kadar varabilecek problem ve sıkıntılar meydana gelebiliyor. Bitcoin madenciliği yapmadan önce nelere dikkat edilmesi veya nelere dikkat edilmemesi gerektiği değil, neden dolayı bu işin yapılmak istendiği ve bu iş hakkında daha önceden Bitcoin ve kripto para sektörü hakkında bilgi sahibi olunup olunmadığı çok büyük önem taşıyan konuların en birincisi. Bunun nedeni ise bu sektör hakkında bilgi sahibi olmayan, sektörün durumundan haberdar olmayan kişilerin mevcut konular üzerinde bilgi sahibi olmayacaklarından ve kripto paraların geleceği ve mevcut durumunun sonucunun nasıl olacağından emin olamayacak oldukları için sonucunda ciddi krizler ve sorunlar yaşamaları gündeme gelebilecektir.

Bunun yanısıra Bitcoin madenciliği yapmanın sadece sektör hakkında bilgi sahibi olmakla yetinilmemesi ve piyasa ile ilgili olarak bilgilerin sürekli olarak durmadan elde edilmesi ve bunun hakkında en detaylı bilgilerin toplanması gerektiğinin unutulmaması gerek. Peki neden? Sorusu çoğu kez bu ifadeler kullanıldığında Bitcoin madenciliğine yeni başlayacak olanlar tarafından sorulur. Hatta ve hatta Bitcoin madenciliğine yeni başlamak isteyen ve bunun hakkında hazırlıklar yapan birçok insan kendisine olumsuz yönde eleştiriler yapan veya bu iş ile ilgili bir takım öneri ve uyarılar veren kişilere ”benim rakip olmamı istemiyorsunuz onun için bu şekilde ifadeler kullanıyorsunuz. Bitcoin madenciliğinden kazanmayan insan yok, kesin kazanma garantisi var.” şeklinde gerçekdışı yorumlar ile yanıt vermekteler. Bunun nedeni ise ilk başta Bitcoin madenciliğinin 2014 yılı ve civarında yapılmaya başlandığı zamanlarda madeniliği yapmaya başlayan ilk kişiler çok yüksek oranlarda gelir elde ettiler ve bir dönem o kadar az çaba ile o kadar fazla gelir elde edildi ki bu durum hala aynı sanılmasından dolayı meydana geldi. Halbuki, mevcut piyasa durumuna bakılır ise ve tarafsız olarak yapılan yorumlar ve tarafsız olarak yapılan incelemelere bakılır ise şimdiki durumun eskiye nazaran tam tersi olduğu ve ne kadar fazla çaba harcanırsa harcansın, asla eskisi kadar az enerji ve az fiziksel güç ile madencilikten gelir elde etmenin mümkün olmayacak olduğunu anlamak mümkündür. Bunun nedenlerinden birisi ise gerek şimdiki mevcut koşullar ile bundan birkaç sene öncesindeki rekor madencilik gelirinin elde edildiği zamanların olmaması, gerek ise yükselen maliyetler ve artan problemler gösterilmekte.

Bu konuda en büyük engel ise ne kadar kazı yapılırsa yapılsın, git gide daha fazla zor kazanç elde edilmeye başlanmasından kaynaklı. Zira kripto para madenciliği yapanların Ethereum madenciliğinden yana tercihte bulunan binlerce madencininin son zamanlarda iflas ettikleri ve Ethereum madenciliğinin kendilerini yarı yolda bıraktıklarını belirttikleri yorumlar ve açıklamalar görmek mümkün. Bunun dışında sadece Ethereum değil, birçok farklı koin madenciliğinin bu konuda Bitcoin’e oranla daha kötü durumda olduğu bilinse bile hala yeniden madenciliğe giriş yapmak isteyen ve çok kazanacak olduğuna inanan bu kişilerin yine de madencilik yapacak ise çok daha fazla dikkatli olmaları gerek.

Azalan kazanç oranları

Bitcoin madenciliği yapmamak için birinci neden ilk sebep olarak kripto para madenciliğinden ve Bitcoin madenciliği sektöründen ne kadar kazı yapılırsa yapılsın ve ne kadar fazla çaba harcanırsa harcansın başarılı sonuçlar alınamaz hale gelmesi dolayısı ile olmakta. Bitcoin madenciliğinin gerek yatırımcılara kazandırmaması, gerek ise yüksek maliyetler harcanarak bu sektöre giriş yapıldıktan sonra ürünlerin masraflarının bile artık yıllar boyu çıkamayacak kadar kazanç rakamları ve oranlarının düşmesi bu durum için çok fazla önem taşıyor. Bunun yanında, madencilikten elde edilen kazançların düşmesinin gerek madencilik cihazlarının çok daha fazla çalışmasına, gerek ise daha fazla çalışması sonucunda elde edilen kazancın düşük olması ile birlikte daha büyük problemlerin ortaya çıkması ve cihazların aşırı fazla sorunlar vermesine neden olmasından kaynaklanmakta.

Bu durum herkes için geçerli olmamasına rağmen, çok fazla çalışan donanım parçalarının bir yerden sonra problem yaşatmaya başladığı bilinen ve üretici şirketlerce kanıtlanmış olan bir bilgi.

Azalan kazanç oranlarının yanında, artan cihaz problemlerini detaylı olarak ele alacak olduğumuz 3. başlığımızda bu problemlerin nedenleri, nasıl önlenebilecek olduklarını görmek mümkün.

Enerji maliyetleri çok fazla arttı

Görünen o ki sadece Türkiye değil, tüm dünyada enerji maliyetleri artan petrol fiyatlarına bağlı olarak ve diğer bir takım sebep, neden ve etkiler sonucunda artış gösterdi. Türkiye için konuşacak olursak son 3 ay içerisinde %90’a varan oranlarda elektrik zamlarının yapıldığı göz önünde bulundurulur ise Bitcoin madenciliği için harcanacak olan enerjinin faturası %90 oranında çok daha fazla gelecek ve beklenenden daha az kazanç değil, aksine daha fazla zarar etmenize sebep olacak.

Bitcoin madenciliğinde en büyük konu enerji konusu olduğundan dolayı bu şekilde bir üretim tercih edecek olan kişiler en azından Türkiye’de verdikleri parayı bile enerji maliyetlerinden ötürü çıkaramayacak olduklarından dolayı bir süre sonra iflas etmeleri kaçınılmaz olacaktır. Bunun nedenlerinden birisi de enerji maliyetlerinin artması sonucunda Bitcoin madenciliği cihazlarının hiç durmadan çalışması ve soğutma giderlerinin sonucunda kritik düzeyde enerji harcanması yatıyor. Madencilik cihazları ne kadar enerji harcandığı konusunda size bir kısıtlama koymuyor ve bu konuda kendi kendine durmadan bozulana kadar çalışabilecek kadar kendilerini manuel bir şekilde programlıyorlar.

Yükselen enerji maliyetlerinin madencilik alanını en fazla vuran konulardan birisi olduğu göz önüne alınacak olursa, yatırımcıların bu yönde dikkatli davranması çok daha fazla dikkatli hareket etmeleri gerektiğini ifade etmek mümkün iken, enerji fiyatlarının artmasının gelecek aylarda daha fazla yükselebilecek olduğu ve bunun ise şimdiden hesap yapanlar için çok daha yüksek enerji maliyetlerini beraberinde getirecek olmasından dolayı hesaplar şimdiden yapılır ise tam tersi tutmayabilir ve çok ciddi enerji maliyeti zararları ile karşı karşıya kalmak mümkün olabilir.

Donanım arızaları

Madencilerin Bitcoin üretmek için kullandıkları, gerek anakart, gerek ekran kartı ve işlemciler ne kadar dayanıklı ve son teknoloji ile üretiliyor olursa olsun, bunların gücü bir yere kadar ve bir şekilde hata verebilir ve bozulabilir cihazlar. Bu cihazların ömürleri hakkında yapılan araştırmalar en fazla 7 yıl dayanabilecek olduklarını gösterse bile Bitcoin madenciliği sırasında bu cihazların en yüksek performans modunda çalışması ve bunun sonucunda çok aşırı ısınması ile birlikte üzerindeki yükün artması sonucunda dayanıklılık süreleri 1 yılın altına kadar düşebiliyor. Bir ekran kartının binlerce TL olduğu göz önüne alındığında ve zaman zaman çoğu kez ekran kartlarının tamirinin yapılamaz durumda olduğu konusunun bilincinde olunduğunda ise her birkaç ayda bir, onlarca Bitcoin madenciliği cihazının üzerindeki donanımsal parçaların arızalar vermesi mümkün.

Ki bu cihazların arıza vermesi durumunda gerek harcanacak olan tamirat masrafları, gerek ise tamiri yapılamayacak ise yenisinin daha pahalı fiyattan alınabilecek ve bu sayede Bitcoin üretimine devam edilecek olduğu hesaba katıldığında, madencilerin bu donanımsal problem dolayısı ile binlerce dolarlık kayıp yaşamasına neden olacak. Bir cihazın kendi maliyetini 1 ayda veya 1 yılda çıkarması artık mümkün olmadığından sebep, bu konunun en fazla önemsenmesi gereken ve donanımsal arızaların yanında yazılımsal arızalarında meydana gelebilecek olduğu akılda tutulmalı.

Bunun yanısıra donanımsal parçaların veya yazılımsal bir takım beklenmeyen hata ve problemlerin meydana gelmesi durumunda ki bu durum çoğu madencilik yapan kişinin başına gelmekte, aniden kesilecek olan üretim aşamasından dolayı Bitcoin kazısı yapılamayacak olduğu için bir yandan da bu kazı yapılamayan süre bazen günler, bazen haftalar, bazen ise saatler ile anılabilecek olduğu ve bunun bir kayıp olarak size geri dönebilecek olduğunu unutmayın. Cihazların kapalı olduğu zamanlar asla üretim yapılamayacak olduğundan ve bu sürede kendi eksi hanenize gider olarak yazıldığından dolayı daha siz cihazın parasını bile çıkaramadan, daha fazla üretimsel aşamada zarara girmiş olacaksınız.

Soğutma problemleri

Enerji maliyetlerine etkisinin yanında soğutma problemleri yaz ayları ve kış aylarında daha fazla önem taşır oldu. Güçlenen Bitcoin madenciliği cihazlarının çok daha fazla performanslı olması ve daha fazla ısıyı dışarı yayıyor ve üzerinde tutuyor olması bir odanın veya madencilik yapılan alanın çok daha fazla güçlü fan ve soğutucu cihazlar ile soğutulması gereksinimini ortaya çıkardı.

Türkiye’de yaz ve kış aylarının Rusya veya ABD, Kanada’da olduğu gibi geçmediği ve kuru soğuk yerine daha çok kar veya yağmur yağışının olup nem seviyesinin arttığı hesaba katıldığında 6 aylık kış döneminde camlar ve kapıların açılarak cihazların soğutulması mümkün değil. Eğer tek bir cihaz ile üretim yapmayı düşünmüyorsanız, birden fazla (10 ve daha fazla olabilir) cihaz ile yapacak olduğunuz üretim bir odanın eğer ki normal boyutlarda bir oda ise sadece 1 saat içerisinde birkaç derece artmasına neden olabilir. Ev içi kapılar açılarak bu sıcaklık cihazlar üzerinde soğutulamayacak olduğundan ve camların açılması durumunda yağmur, nem ve kar dolayısı ile cihazların aniden bozulma durumu meydana gelebilecek olduğu için sabit ayarda durabilecek olan bir klimanın odayı soğutması gerekecek. Eğer ki bu olmazsa ve soğutma konusu dikkate alınmaz ise gece veya gündüz farketmeden cihazların bozulması meydan gelebilir ve cihazlar bir anda ateş alabilir veya aşırı ısı dolayısı ile büyük yangınlar olabilir.

Belirsizlik

Bitcoin madenciliği yapmamak için bir diğer neden ise belirsizlik. Bugün kripto para piyasalarına bakıldığı ve kripto para madenciliği sektörüne bakıldığı zaman ortada oldukça büyük bir belirsizlik var. Bunun nedeni olarak ise gerek piyasada yaşanan boşluk, gerek ise diğer bir takım konular olduğu görülse bile gelecek birkaç ay içerisinde bu sorunların düzelmeyecek olduğu ve belirsizliklerin gitmeyecek olduğu hesaba katılmalı.

1 yıl içerisinde piyasanın daha fazla etkili sonuçlar verebilecek olduğu ve belirsizlik ortamının kalkabilecek olduğu belirtildiğinden dolayı Bitcoin üretimi yapmak ve bu konuda oldukça fazla ısrar eden ve kendi işini bu sektörde kurmak isteyenlerin bir süre daha beklemesi daha iyi sonuç almalarında daha kolay ve daha kısa sürede kazanç elde etmelerinde çok daha faydalı olabilir.

Koinbox.net’in yayınlamış olduğu bu ve buna benzer bilgi içerikleri asla yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp, sadece bilgi amacı taşımaktadır. Olası bir zarar, kazanç veya benzeri durumlarda tamamen kişinin kendisi sorumlu olup, Koinbox.net sorumlu tutulamaz.


error: Kopyalama Engellendi!