Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriDikkat Çekenler

Bitcoin madenciliğinin küresel ısınmaya etkisi var!

Bitcoin bugüne kadar dünyanın en popüler kripto para birimi oldu ve bir süre daha olmaya devam edecek. Kripto para birimleri öncelikle web üzerinden daha hızlı ve daha güvenli finansal işlemleri kolaylaştırmak için Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandılar. Kripto para birimi sahiplerinin kısa süre içerisinde Bitcoin ile ilgili çok büyük beklentisi var ancak kripto para birimleri ile ilgili birkaç sorunda bulunmakta.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kripto para birimleri ortaya çıktı. Ancak dünyayı daha iyi yapmak yanında daha kötü yapan bazı girişimleri de olmadı değil. Bitcoin sahipleri bu konuda ciddi bazı güvenlik riskleri ile karşı karşıya kaldılar ve ciddi sorunlar yaşıyorlar. İnsanlar, yeni teknoloji kripto para birimlerinin dünyaya bazı zararlar verdiğini iddia ediyorlar. Bununla birlikte, yalnızca Bitcoin’in yükselişinin dünyanın küresel ısınma seviyelerini sadece 20 yılda iki derece artırabileceğini gösteren endişe verici çalışmalar var ve bu çalışmaların hızı bir süredir kritik düzeyde artıyor.

Bitcoin madenciliği

Çünkü Bitcoin kullanımındaki bu artış, dünyanın enerji sistemine büyük talepler getiriyor. Sonuç olarak, astronomik miktarda karbon emisyonu açığa çıkarmakta, bu da küresel ısınmaya neden olmakta. Bitcoin’in sürekli büyümesinin, çevre ısınması için kesinlikle iyi olmayan küresel ısınmada iki derecelik bir artışa yol açması kaçınılmazdır.

Bazı sorunlar var ancak bu sorunlar bazı devlet yetkilisi isimleri devreye sokamamakta. Henüz çevreye ne kadar etkisi olduğu hakkında bazı araştırmaların bulunuyor olsa da bu araştırmalar resmi değil ve sonuçları hakkında devletlerin bu konuda adım atıp atmayacak olduğu konusunda bazı şüphelere sahip.

Bitcoin nasıl üretiliyor?

Basitçe söylemek gerekirse, insanlar bilgisayarları ile çevrimiçi ortamda madencilik yaptıkları zaman Bitcoin doğar. Üretmeleri çok pahalı olabilir, nedeni ise Bitcoin üretmek zordur ve büyük miktarda enerji tükettiğinden dolayı kripto para üretiminde harcanan enerji aylık binlerce, milyonlarca dolarlık enerji masraflarının açığa çıkmasına sebep olabilir. Bitcoin üretimi kısa ve uzun süreli olarak bazı bireysel madenciler tarafından ve kurumsal madenciler tarafından tesisler çapında üretilir.

Bilgisayarlar karmaşık matematik denklemlerini çözerek Bitcoin’leri oluşturmaktadır ve bunu yaparak çok fazla elektrik tüketmektedirler.

Tek bir Bitcoin üretimi yapmak için kullanılan elektrik miktarı, tek bir evin aylarca kullandığı güç miktarına nispeten eşdeğerdir. Ayrıca, Bitcoin’ler yalnızca toplamda 21 milyon adet olarak üretilmeleri mümkündür, daha fazla üretilmeli ise aska mümkün değildir, bu da sadece tek bir ünite üretmek için çok zaman ve enerji harcamasına neden olur.

Bilim adamları, bilgisayarları madencilikten kaynaklanan emisyonların iklim değişikliğine ana katkı sağlayan kabul edilen ulaşım, barınma ve yiyecekler ile karşılaştırmasını yaptılar. Kripto para birimi madenciliğinin listeye dahil edilmeyi garanti altına almak için yeterli emisyon ürettiği tespit edilmiştir. Bu konuda bilim adamlarının yaptıkları emisyon çalışmaları oldukça fazla sonuç içerdi

Bitcoin işi değişken olduğu için geleceğini tahmin etmek zor. Kimse değerinin bundan birkaç yıl sonra nerede ve ne kadar olacağını asla söyleyemez. Şimdi o kadar rekabetçi bir hale geldi ki, bazen üretmek için harcadığı para miktarı gerçek değerinden daha fazla oluyor. Bu ne demek? Bu demek ki kripto para Bitcoin’i üretmek bazen satış fiyatından daha fazla olabiliyor.

Bir bilgisayarın denklemi ne kadar zor çözerse, kullandığı enerji o kadar fazla olur. Bu nedenle, bir Bitcoin değeri, denklemler daha karmaşık hale geldikçe daha yüksek ve beklenenden daha fazla para ile üretilebileceği ve maliyetin artabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, madencilik teknolojisi gelecekte verimliliği arttırırken, daha düşük fiyatlar ve daha az enerji tüketimi ile sonuçlandığında işler tersine dönebilir.

Madencilik Küresel Isınmayı Nasıl Hızlandırır?

Daha karmaşık denklemler, Bitcoin denklemlerinin artan karmaşıklığı ile daha fazla enerji harcadığından, daha az para kazanmaya sebep olur ve daha fazla enerji harcanmaktadır. Gittikçe daha fazla bilgi işlem gücü Bitcoin madenciliğine gerektiği için, serbest bırakılan enerji kendiliğinden birleşerek küresel ısınmanın etkisini büyük oranda hızlandırmaktadır. Kripto para birimlerinin geleceği konusunda en büyük endişe ise küresel ısınmaya çok fazla etki yapmasından dolayıdır.

Birçok kripto para şirketi ve Blockchain tabanlı kuruluş bu çevresel soruna bir çözüm bulmak amacıyla sürekli bazı çalışmalar düzenliyor. Madencilik Bitcoin’den elde edilen potansiyel enerji alımı ve karbon emisyonları doğrudan teknolojinin vizyonuna aykırı olduğu için bunun zor bir görev olduğu kanıtlanmıştır.

Bu Bitcoin sorununa yapılabilecek bir temizleme yöntemi var mı?

Şimdiye kadar sadece spekülasyonlar ortaya çıktı. Gelecekte Bitcoin madenciliğinin önemli ölçüde daha verimli olacağını varsaymak ve daha fazla bu emisyon ile ilgili çözüm aramak mümkün olacaktır. Bu 50:50 senaryosudur, çünkü kimse önümüzdeki on yılın ne kadar güçlü bilgisayarlarının olacağını ve denklemleri çok daha hızlı halledebileceklerini söylemez ve söylemesi de asla mümkün değil. Geleceği belirleyen şirketler bile bunu söyleyemez. Dolayısıyla bu spekülasyonlar sadece bir iddiadır ve kesin olarak olup olmayacak olduğu konusunda net bir bilgi bulunmaz, olabilecek veya olamayacak bir şeydir ve bu hepimizi tehlikeli bir duruma sokmaktadır.

İstek ise kripto para madenciliğinin düzenlenmesi ve küresel ısınmaya etkisinin düşürülmesi ve dünyanın ısınmasının önüne geçmek için bazı yasal kararlar almak gerektiğidir.

Önerilen bir başka çözüm ise paraya dayanır. Bitcoin’in bilgisayar gücü ve çalışması için gereken iş açısından pahalı olması onu yenilmez yapan şeydir. Bu nedenle bariz bir çözüm, verimliliği artırmak için mevcut protokolü geliştirmeye devam etmektir.

Her yeni gün kripto para birimi ile ilgili madencilik hakkında spekülasyonların olduğu ve olmaya devam edeceği mümkündür. Kripto para madencileri için olası bir yasal düzenleme yapılsa bile kurumsal kripto para madencileri dışında tüm herkes için bu kararlar geçerli olmayabileceği ve kripto para madencilerinin bu kararları uygulamayabilecek olduğu göz önüne alınırsa bu pek etkili bir çözüm değildir.

Diğer kripto para birimleri ve blok zincir platformları da daha az enerji tüketen alternatif protokoller üzerinde deneyler yapmıştır. Bu tür algoritmalar, madenciliğin enerji harcayan sürecini ve aynı zamanda kayıt işlemlerini ortadan kaldırabilir. Endüstrideki bir çok parlak zihnin sorunu fark etmesi ve bu tür algoritmalar üzerinde aktif olarak çalışması, parlak bir geleceği olabilecek olduğunu gösteren bir detay olmaktadır.

Kripto para madenciliği

Bitcoin bugün dünyadaki tek kripto para birimi değil. Diğerleriyle karşılaştırıldığında sadece en popüler olanı Bitcoin. Çözülmesi gereken çok daha az enerji ve daha az karmaşık denklem gerektiren daha fazla sayıda kripto para türü bulunmaktadır ve bu kripto para birimlerinin sayısı sürekli olarak daha fazla artış eğilimi göstermektedir.

Mevcut durumda, Bitcoin madenciliği yavaş ama kesin olarak çevreye zararlı olduğunu kanıtlıyor. Eğilim devam ederse ve yakında bir çözüm bulunmazsa, etkiler on yıl kadar kısa bir sürede hissedilmeye başlayacaktır. Tüm paydaşlar, Bitcoin madenciliğinin küresel ısınma üzerindeki genel hızlandırıcı etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak çözümler bulmaya çalışmalı ve kripto para madenciliğinin dünyamıza olan zararını olabildiğince engelleyebilecek hamleler yapmak zorundadır.

  • Bitcoin madenciliğinin dünya ısısını 2 derece artırması yakın gelecekte mümkün.
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu