Anasayfa Bitcoin Bitcoin Madencilik Devi Çıkmazda: Maaş Ödemeleri Durduruldu!

Bitcoin Madencilik Devi Çıkmazda: Maaş Ödemeleri Durduruldu!

Bitcoin

Bitcoin madencilik devi Bitmain'in, Eylül ayından itibaren maaş ödemelerini durdurduğu öğrenildi.

Bitcoin Madencilik Devi Çıkmazda: Maaş Ödemeleri Durduruldu!

Çin merkezli bir teknoloji bilgi hizmeti platformu olan Leiphone'un yakın tarihli bir raporuna göre; Bitcoin madencilik devi Bitmain'in, Eylül ayından itibaren çalışanları için maaş ödemelerini askıya aldığı bildirildi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen çok sayıda Bitmain çalışanı, şirketin personeli için tüm "ikramiye ve teşvikleri" de kestiğini açıkladı. Rapor, Bitmain'in bir önceki aydan bu yana ödenmesi gereken ücretleri nasıl ödemediğini ve çalışanlarının karşılaştıkları mali zorlukları nasıl artırdığını detaylandırıyor. Çalışanlar, şu anda temel maaşlarında yüzde 50'lik bir azalma ile boğuşuyorlar.

Bitmain yönetiminden açıklandığı iddia edilen bir mesajda şöyle deniyordu:

Eylül ayı için şirket, özellikle (yeni) ASIC siparişlerinde henüz net pozitif nakit akışı sağlayamamıştır. Bu nedenle Üst Yönetim Ekibi, Eylül ayı maaşlarının tatilden sonra 7 Ekim'den sonra gözden geçirilmek üzere durdurulmasına karar vermiştir. 

Bitcoin Madencilik Devi Çıkmazda: Maaş Ödemeleri Durduruldu!

Bitmain Bir Zamanlar Zirvedeydi

2013'te Çin'in Pekin kentinde kurulan Bitmain, bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ASIC üreticilerinden biri olarak baskın bir konuma sahipti ve zirve yaptığı dönemde tahmini yüzde 70 pazar payına sahipti. Firmanın Antminer ASIC serisi, Bitcoin madenciliği için hash oranı hesaplamalarında sürekli olarak sektöre liderlik etti.

Kısa bir süre önce eski Bitcoin madencilik firması Hive, madencilik operasyonlarında hemen kullanılmak üzere 2.000 Bitmain S19 XP ASIC madencisi satın aldığını duyurdu. Hive, o zamandan beri önceki madencilikten yapay zekâya ve Web3'e yöneldi. S19XP ASIC madencileri, şu anda Bitmain'in web sitesinde her biri 4.653 dolar karşılığında olmak üzere listeleniyor. Hive, bu madencilerin entegrasyonunu takiben madencilik makinelerinin, hem yeni satın alınan Bitmain modelleri hem de eski donanımlar hesaba katıldığında megawatt-saat başına 80 dolarlık bir toplam gelir sağlayacağını tahmin ediyor.

2021 yılında Bitmain'in kurucu ortağı Jihan Wu, diğer kurucu ortak Micree Zhan ile bir yıl süren mülkiyet anlaşmazlığını sonuçlandırdı. Anlaşma, Wu'nun Bitmain'in başkanı ve CEO'su olarak görevlerinden istifa etmesini ve sahiplik hissesini 600 milyon dolar karşılığında Zhan'a satmasını öngörüyordu. 

O dönemde Bitmain'in ilk halka arz için iddialı planları vardı ve 2022'nin sonlarına kadar 5 milyar dolarlık bir değerleme hedefliyordu. Fakat bu planlar, devam eden düşüş eğilimli piyasa koşulları nedeniyle askıya alınmış gibi görünüyor.

Bitmain'in son dönemde yaşadığı mali zorluklar, sektördeki diğer şirketlerin karşılaştığı benzer zorlukların ardından geldi. Önde gelen iki kripto firması olan Ledger ve Chainalysis (sırasıyla blockchain donanımı ve blockchain güvenliği/analitiği), değişen piyasa dinamiklerini ve değişen endüstri koşullarına uyum sağlama ihtiyacını gerekçe göstererek kısa bir süre önce işten çıkarmaları duyurdu.

Bitcoin Madencilik Devi Çıkmazda: Maaş Ödemeleri Durduruldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar