Bitcoin HaberleriBitcoin RehberiCoin RehberiMadencilik Rehberi

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Pek çok kişi Bitcoin madenciliği yaparak zengin olma hayalleri kurmaktadır. Ancak şöyle bir gerçek var ki Bitcoin madenciliği yaparak hedefine ulaşan, zengin olan kişi sayısı bir hayli azdır.

“Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılıyor? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin mining nedir? Ben de Bitcoin madenciliği yapabilir miyim? Bir BTC nasıl çıkartılır? Bitcoin madenciliği nedir?”

BTC’nin tüm dünya üzerinde bir anda yayılması ile yukarıda belirttiğimiz sorular gibi onlarca soru insanların kafasında gezinmeye başladı. Dünya üzerinde yaşayan pek çok BTC zengini, bu yollar ile büyük gelir sahibi olan insanları gören insanlar piyasa üzerine yoğunlaşarak artık bilgi sahibi olmak ve zenginleşmeye başlamak istiyorlar.

Bitcoin madencilik

TradingView BTC fiyat: http://tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Pek çok insanın kafasında oluşan ilk soru ise “nasıl Bitcoin alım satımı yaparak ticaret yapabilirim?” değilde, genellikle daha kolay bir şekilde variyet elde etme yöntemi olan BTC madenciliği oluyor. Bu yüzden insanların kafasında oluşan ilk her zaman: “nasıl Bitcoin madencisi olabilirim?” oluyor.

Fakat şunu baştan belirtmekte fayda görüyoruz ki, eğer en başından beri BTC madenciliğine başlamadıysanız çok geciktiniz demektir. Zira şuanda üretim maliyetleri ve gerekli donanım ücretleri bir hayli yükselmiş durumda. Eğer toplu olarak alım yapıp büyük bir tesis kurmayacak iseniz Bitcoin madenciliği için biraz geç kaldınız demektir.

Bitcoin Madenciliği Nedir / Samanlıkta İğne Aramak

Bu yazı içerisinde BTC madenciliğinin teknik detaylarına çok fazla inmeden yüzeysel olarak bu madenciliğin mantığını sizlere anlatacağız. Kısacası; Bitcoin madenciliği nedir?in yanıtı bu yazıda gizli.

Ayrıca bir husus daha var. BTC madenciliği genel manada insanların zihninde Bitcoin çıkarmak, basmak ve bulmak olarak koşullanmış durumda. Fakat madencilik yapmanın en büyük artılarından bir tanesi piyasa içinde dönen Bitcoin hakkında genel bir bilgi akışını sürekli okumak anlamına geliyor. Bunun da Bitcoin alım ve satım işlemlerinden kâr elde etmek için avantajı çok büyük diyebiliriz. Şimdilik biz özet geçeceğimiz için bu konuyu atlayarak daha sade ve öz anlatımımıza devam edelim.

  • Bitcoin madenciliği sistemi genel itibari ile şöyle bir çalışma prensibine sahiptir. Bilgisayarınızın teknik cihazları içinde bir rakam aratırsınız. Bu rakam dizilimleri kolaylıkla bulunacak dizilimler değildir. Öylesine gizlidir ki normal bir araştırma ile yıllarca bulamayabilirsiniz. Bunları sistemin kendisi kodlamaktadır. Fakat BTC madenciliği için yapılan sistemlerde ve yüksek işlemcili ekran kartları sayesinde bilgisayar içinde saniyede milyonlarca hatta milyarlarca matematiksel hesaplama yapılır. Böylelikle aranan kodlama dizilimi bulunarak yapılan işlemin karşılığı olarak BTC çıkarılmış, bulunmuş, ödüllendirilmiş olur. Bunun değeri elbette ki dünya para fonları içinde çok yüksek bir değerde olacaktır. Yıllar içindeki süreçte zaten bu böylede oldu, ki biz size bunu yazıyoruz ve sizlerde merak ederek okuyorsunuz.

BTC madenciliğinin bu kadar zor olmasının ve çok zorluklarla çıkarılmasının bir diğer sebebi ise Satoshi Nakamoto isimli kişinin yaptığı güvenlik önlemleridir. Bu önlemler ile sistem içerisine yerleştirdiği kodlamalar sayesinde BTC çıkarmak oldukça zorlaşmıştır. Bunun temel amacı herkesin kolaylıkla Bitcoin kazarak piyasayı tamamen yok etmesini istememesidir. Bu sayede blockchain maniple edilemez, değiştirilemez ve işlemler tüm hızıyla devam edebilir.

BTC madenciliği için şöyle bir şey düşünebilirsiniz. O gün çıkacak olan bir rakam var. Sayısal loto üzerinden gidelim. Bu rakamın ne olduğu belli değil ve siz bu rakamı milyarlarca tahmin içinde bulmalısınız. Kısacası madencilik biraz şans birazda bilgi işi diyebiliriz. Başlıkta da belirttiğimiz gibi samanlıkta iğne aramak deyimi bu iş için tam yerinde kullanılmış oluyor.

Unutmadan eklemekte illa ki fayda var. Eğer işlemci gücünüzü oldukça yüksek tutarsanız samanlıkta aradığınız iğneleri bulma şansınız o kadar artacaktır. Bunu bir örnekle açıklamamız gerekirse eğer, samanlıkta kaybolan çok değerli bir iğne var. Değeri milyonlarca lira. Siz bu iğneyi bulmak için beş adam tutarsanız iğneyi bulma süreniz uzar. Fakat elli adam tutarsanız daha kısa sürede bulursunuz. Üstelik hiç bulamama ihtimalinizi ortadan kaldırırken belki 5.000$ harcayıp milyon lira değerinde ki bir malzemeyi bulacaksınız. Atalarımız bu tarz ticari yatırımlar için “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” demişlerdir.

Mining yani madencilik içinde farklı yöntemler mevcut. Örneğin, yukarıda söylemiş olduğumuz şans oyunları. Biz bunlara şans oyunu ismini veriyoruz fakat bu şans oyunları tamamiyle kura çekilmesinden ibarettir. Bilgisayarınızı bu kura sistemine bağlarsınız ve böylelikle büyük bir havuzun içine girersiniz. Elinizde olanları kura sistemine yatırarak büyük vurgunu yapmak için sıralamaya girmiş olursunuz. Fakat bu kura işlemlerinde genellikle işlemci gücü çok büyük olan insanlar sayıca fazla olarak bulunur. Küçük madenciler için kazanmak o kadar uzak ihtimaldir ki iğnenin samanlık yerine okyanusta olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden pek çok küçük madenci kura çekilişlerine girmeye olumsuz bakmaktadır. Bu çekilişlerde toplam ödül eski yıllarda 50 BTC idi. Fakat günümüze yaklaştıkça değerinin oldukça hızlı bir ivme kazanması sebebiyle 25 BTC’ye kadar düştü. 2020’de bu miktar 12.5 BTC’den 6,25 BTC’ye kadar düştü. Lakin 1 BTC’nin Türk Lirası karşılığının dolaylı olarak değişmesine karşın 60.000 Tl ile sabitlendiğini düşünürseniz, 6,25 BTC ile ortalama 375.000 Türk Lirası gibi bir rakama tekabül eder. Bu da Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik buhranlı şu dönemler için kişiyi oldukça varlıklı bir yapıya taşımış olur.

Bitcoin Madenciliğinin Geçmişi

BTC madenciliğinin geçmiş yıllarda bu kadar zor olmadığını söylemekte fayda var. Eğer BTC piyasasının ilk can bulmaya başladığı dönemlerde küçük miktarlarda yatırım yaparak madencilik yapmaya başlasaydınız bugün dünyanın zenginler listesinde adınız yazıyor olabilirdi. Fakat BTC piyasasının hızla tırmanması sonucu piyasa içerisine çok fazla BTC sürülemesin diyerek sistem kendisini 10 dakikada bir kez blok yaparak madencilik seviyesinin zorluğunu yükseklere çıkarıyor. Böylece BTC’nin değer kaybı önlenmiş oluyor. Bunda sürekli olarak yeni BTC madencilerinin en gelişmiş işlemciler ile piyasaya katılması da oldukça etkili oluyor diyebiliriz.

CPU Mining Nedir? İşlemci madenciliği ile ilgili olarak:

CPU kelime anlamı ile işlemci demektir. Yani yapacak olduğunuz tüm matematiksel hesaplamalar işlemci üzerinde toplanarak çözüme ulaşır. Herhangi bir matematik işlemi için bilgisayara verdiğiniz emirde CPU üzerine gider ve yanıt ile döner, herhangi bir photoshop programında resmi yukarı aşağıya kaydırdığınız sırada koordinat düzlemini hesaplamak için de tüm işlemler ve hesaplamalar işlemci üzerinden yani CPU üzerinden geçer. BTC piyasasının kurulduğu ilk yıllarda çok ilkel durumda olan bilgisayarlar dahi BTC ağı üzerinden mining yaparak Bitcoin elde edebiliyordu. Bunun için yüksek donanımlı bilgisayarlara hiç gerek olmuyordu. Fakat zaman içerisinde insanların BTC getirisinin farkına varması ile oldukça yüksek rakamlarda madenci piyasaya akın edince sistem kendini zorlaştırarak üst seviyelere çıkardı. Fakat CPU Mining faaliyetlerinin sonunu sadece bu getirmedi. Bu konuda bir diğer önemli faktör ise;

GPU Mining Nedir? Ekran kartı madenciliği ile ilgili olarak:

Öncelikle şunu söylemekte fayda var. CPU üzerinden yapılan tüm madencilik işlemleride işlemci üzerinden yapılır, ekran kartı üzerinden yapılan madencilik işlemleride ekran kartının kendine has olarak bulunan işlemcisi üzerinden yapılır. Peki bilgisayarın ana işlemcisi olan CPU üzerinden yapılan madencilik neden ekran kartı işlemcisine göre daha az işlem yapıyor? Bu sorunun cevabı ise şöyle. Dünya üzerinde ortaya çıkan yeni yüzlerce oyun ve bunlara göre işlem yapabilecek olan ekran kartları üretildi. Uzun yıllar bunları kullanan insanların aklına ise: “Ekran kartının yüksek işlemcisi ile madencilik yapsam ne kadar gelir elde edebilirim?” sorusu düştü. Bu soru o kadar hızlı olarak piyasa içinde dalgalar halinde yayıldı ki, bu CPU madenciliğinin sonu oldu. Eğer CPU ve GPU madenciliklerini karşılaştıracak olursak bunu bir fabrika üzerinden örnekleyebiliriz. CPU’lar oldukça fazla maaşı olan fakat çok az çalışan bilgisiz işçi grubu, GPU’lar ise daha az maaşa sahip çok çalışan çok bilgili bir grup diyebiliriz. GPU minerlar 2010 ve 2013 yılları arasında altın devirlerini yaşayarak yüksek kazançlar elde etti. Durumun gidişatını görerek en iyi sistemin kendisinde olmasını ve şansını arttırmayı isteyen GPU Minerler tek bir bilgisayar sistemi üzerinde onlarca yüksek işlemcili ekran kartı kullanmaya başlayınca sistem kendini daha yukarı seviyelere taşımayı ve madenciliği zorlaştırmayı seçti.

Günümüzde ASIC Madenciliği Nedir? Usta işçiler:

Uygulamaya özgü tümleşik devre madenciliği, ASIC’ın Türkçe açılımı olarak nitelendirebiliriz. CPU mining ve GPU mining’in tüm yetkisini zamanla kaybetmeye başlaması ile minerlar kendilerine yeni bir yöntem aramaya başladılar. Bu adeta BTC sistemi ile bu işten milyarlarca dolar kâr eden insanlar arasında yapılan bir savaştı. İki tarafta kazanıyor fakat rekabet ve savaş devam ediyordu. İlk önce CPU madenciliği öldürüldü. Daha sonra ekran kartları ile yapılan GPU madenciliği öldürüldü. Bu durum karşısında ne yapacağını araştıran ve kolay para kazanmaya alışan minerlar yep yeni bir çözüm üretti.

ASIC Miner – Avalon A7

CPU ve GPU madenciliği üzerinden verdiğimiz fabrika işleri örneğini yazımızın üst kısmında okumuş olmalısınız. Şimdi sizlere yepyeni bir işçi sınıfı tanıtıyoruz. Sadece belli bir iş için doğmuş, yaratılmış özel bir işçi sınıfı. Tek bir sefer alım yaptığınızda hiçbir masrafı maaşı yok. İşçilerin gecesi gündüzü uykusu yok. Sürekli madencilik halindeler. İşte bu işçilere ASIC’ler deniyor. Daha iyi anlamanız için; uygulamaya özgü tümleşik devre madenciliği tamamiyle sadece BTC Madenciliği yapmak için üretilen bilgisayarlardır. Öyle ki, bu bilgisayarlar gelecek bilgisayar nesillerinin atası olarak görülmeye başladı. Şuan bu yazıyı yazdığım veya sizin okuduğunuz bilgisayar formları ile pek bir benzerliği yok. O sadece BTC için üretilmiş olan bir usta işçi.

Asic Miner – Prisma ve BE200 Chipsetleri

Bitcoin Mining’in gelecek yılları nasıl olacak?

Bunun için şu aşamada bir şey söylemek oldukça yersiz olur. Fakat bilinen bir şey var ise ilk önce CPU’lar gündemdeydi. Bir süre sonra ortaya çıkan GPU’lar ile savaştılar ve kaybettiler. Yeni hükümdar GPU’lar ise sadece ASIC’ler gelene kadar hüküm sürdü. ASIC ve GPU savaşının galibi elbette ASIC’ler oldu. Henüz ortaya çıkmış olan yeni bir hükümdar adayı yok. Fakat her mining şeklinin ve formunun yaklaşık 3-4 yıl arasında hükümde kaldığını düşünürsek ve ASIC’ler 2013 yılında zirveye geldiğine göre yakın bir gelecekte yeni savaşçılar meydana çıkabilir. Bu konuda bir fikir ortaya sunmak zor. Aynı şekilde böyle bir şeyin kesinlikle yaşanacağı da kuşkusuz. Çünkü bildiğimiz gibi dünya bizi sürekli şaşırtarak imkansız dediğimiz teknolojilere imza atılıyor. Siz bu yazıyı okurken dahi bilim adamları blockchain tabanlı yepyeni bir sistem icat edebilir ve geleceğin teknolojisini bizlere sunabilirler.

Uzun soluklu bir yazı olmasına rağmen bitcoin madenciliği hakkında her şeyi sade ve öz bir şekilde size anlattığımızı düşünüyoruz.

“Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır? – 2020 Tam Rehber” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/kripto-para-yatirimi-nasil-yapilir/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu