Bitcoin Maximalists nedir?

3 Dakikada Okunabilir


Adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin Maximalists, Bitcoin’e her şeyden önce değer veren bir bireydir. Her ne kadar bu fikir çoğu kripto para birimi kullanıcısı ve yatırımcı için geçerli olsa da, bu “ideoloji” için biraz daha var. Alternatif projelerle masaya getirilen yeniliği takdir etmek yerine, bir Bitcoin Maximalist bu kripto paralara daha az değer veremezdi. Bunun yerine, böyle bir kişi Bitcoin olmayan her şeyi işe yaramaz karmakarışık olarak görür.

Yani Bitcoin Maximalists nedir? Sorusunun yanıtı aslında ”Sadece Bitcoin destekçisi olan, kripto para pazarını Bitcoin’den başka hiçbir kripto paranın olmadığı bir pazar olarak gören ve kripto paraların tek olduğuna ve Bitcoin’in gerçek ve tek kripto para olduğuna” inananlar Bitcoin Maximalists kişilerdir.

Bu, belli bir dereceye kadar anlaşılabilir bir bakış açısı olsa da, bu düşünce trenini korumak çok daha karmaşık hale geldi. Bitcoin muhtemelen birinin nasıl bakmak istediğine bakılmaksızın, çok uzun bir süre boyunca en üst sırada olan ve 1. sırayı korumaya devam edecek olan kripto para olarak kalmayı sürdürecek ve her zaman daha pazar payı dengeli bile olmayan kripto paralara göre daha dengeli pazar payına ve her zaman daha çok güçlü bir pazar payına sahip olacaktır. Ancak, bu diğer madeni paraların, jetonların ve varlıkların Bitcoin’e kıyasla “kötü” olduğu anlamına gelmez. Bu projelerin çoğu, bu sektörün bu kadar heyecan verici olmasını sağlayan şeyin bir parçası olan aynı kitleyi hedeflemiyorlar bile.

Ayrıca, Bitcoin Maximalists’in Metcalfe Yasası’na uyduğunu da belirtmek gerekir. Farkında olmayanlar için bu kavram, herhangi bir ağın ne kadar etkili olabileceği ile ilgilidir. Bu sadece kripto para birimleri ile değil, aynı zamanda telekomünikasyon, sosyal ağlar ve benzerleriyle de ilgilidir. Bitcoin Maximalists sık sık tüm alternatif pazarların, düğümler, servis sağlayıcılar, inovasyon vb açısından Bitcoin’den çok ihtiyaç duyulan kaynakları nasıl aldıklarını belirtir. Yine de, kripto-agnostik meraklıları ile iyi giden bir argüman olmamakla beraber sevilmeyen bir kavram karmaşısıdır.

Aynı zamanda, istatistikler bu düşünce trendini biraz çeliştirmektedir. Bitcoin ağı hiçbir problem yaşamadan büyümeye devam ediyor. Binlerce düğüm var ve Yıldırım Ağı her ay daha fazla destek görüyor. Ek olarak, servis sağlayıcıların hiçbiri Bitcoin olmayan para birimlerini destekleyerek “kaynakları boşa harcamıyor”. Buna rağmen, Bitcoin Maximalists için, tüm alternatif pazarların hepsi yanması gerekiyor ve bu Bitcoin’e bir yakıt olarak geri dönmesi ve insanların sadece Bitcoin kripto para birimine sahip olmalarında büyük fayda ve etki sağlayacak olduğunu düşünmelerine neden oluyor.

Her ne kadar Bitcoin Maximalist olmak kötü bir şey gibi görünse de, mutlaka böyle olması gerekmiyor. Kripto para birimini bir bütün olarak kazandıran çok farklı bir şey olarak görmek ve insanların geleceğinde büyük rol alabilecek olduğunu görmek, insanların sadece Bitcoin Maximalists olarak Bitcoin dışında diğer kripto paralara destek vermemelerini istemek kripto para pazarının geleceği açısından en iyisi olacaktır. Bitcoin Maximalists olan kişiler gerçekte de Bitcoin veya farklı bir kripto paranın pazara hakim olacağını düşünürse haklıdırlar, ancak bir şekilde anlaşılması gereken bir sektör kripto para pazarının hiçbir zaman bunları doğrulayıp doğrulamayacak olduğunun hiçbir kul yapısı sistem veya benzer kişilerce bilinmediği ve bilinmesinin sadece kripto para yaratıcısınca bilinebileceği bir soru işareti doğurmaktadır. Alternatif kripto para birimi projelerinin çoğu masaya bir miktar inovasyon getiriyor, ancak büyük atılımlar genellikle gelecekte Bitcoin’in bir parçası olarak sonuçlanacak. Bu sadece Bitcoin’in neden bir süredir endüstriyi yönettiği fikrini güçlendirir.


error: Kopyalama Engellendi!