Bitcoin RehberiBitcoin HaberleriCoin Rehberi

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin ticareti diğer yasal ve yasal olmayan sistemler üzerinden gerçekleşir. Bitcoin nasıl alırım sorusunun cevabı çok basittir.

Bitcoin, direkt olarak herhangi bir bankanın desteği olmadan, internet ortamında da bankacılık hizmetleri bulunmayan ve devletsiz para birimidir. Tüm dünyadaki yatırımcıların sayısını ve değerini her geçen gün artırmaktadır. Büyümeye devam edecek mi, yoksa hızlı bir düşüş yaşayacağı bilinmemektedir.

Uzmanların çoğu artabilir de batabilirde yönünde açıklamalar yapıyor. Kimsenin gelecekte ne olacağı konusunda net bir şey söyleme şansına sahip olmadığı açıktır.

Bitcoin, gerçekte mevcut olmayan bir dijital para birimidir. Bazı insanlara göre, geleceğiniz için alternatif bir para olarak kabul edilir, ancak Bitcoin’in hukuk tarafından henüz tam olarak desteklenmediğini hatırlamak önemlidir.

Rusya, Fransa ve ABD’nin merkez bankaları, piyasaya ve yatırımcılara yapabileceği tek şey olarak, “Bilerek ve isteyerek risk alınan bu sektör yarın battığında kimseyi suçlamamak gerekir” diye uyarıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Sayın Murat Çetinkaya, Bitcoin ve benzeri para birimlerinin herhangi bir resmi veya özel kurum tarafından ihraç edilmediğini, bununla ilgili olarak muadilleri için garanti edilmeyen sanal bir para olduğunu ve Ülkemizde bu tür paralarla doğrudan ilgili yasal düzenleme yoktur. Öte yandan, sanal para konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması durumunda finansal istikrara katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Bitcoin tercih edilir çünkü enflasyon riski ve çökme riski çok düşüktür. Bitcoin sistemi nihai sistemdir. Teknik bir tasarım olarak, maksimum 21 milyon Bitcoin üretilebilir, bu nedenle Bitcoin’in enflasyon riski çok düşük görünmektedir.

Bitcoin Nedir?

Sembolü ฿, kısaltması ise BTC’dir. Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vb. ile bağlantılı olmayan ve tamamen merkezsiz bir yapıya sahip sanal para birimidir. Burada tescilli olmayan para söz konusudur, bu durumda muhasebeleştirilecek bir muadili bulunmuyor. Daha detaylı öğrenmek için Bitcoin Nedir ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin’in piyasada ki değerini kavramak için öteki değerli madenleri baz alabiliriz. Bitcoin, bir gün tüketilecek ve bundan sonra üretilemeyecek bir maden olacak şekilde tasarlanan değerli madenlere benzer. Başlangıçta, pazara ihraç edilen Bitcoin’ler, alış ve satış yaparak el değiştirirken, ‘Bitcoin madenciliği’ artmaya devam ediyor. Altın madeni, madencilik yoluyla doğadan çıkarıldığı gibi, dijital ortamda Bitcoin’leri karmaşık şifreleri çözerek çıkaracak Bitcoin madencileri vardır. Mevcut programa göre, Bitcoin madencilerinin 21 milyon adet Bitcoin tamamen kazılması durumunda daha fazla çaba göstermesi gerekmeyecek.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin ticareti diğer yasal ve yasal olmayan sistemler üzerinden gerçekleşir. Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı çok basittir. Bu hizmeti sağlayan birçok yerli ve yabancı kurum (kripto para borsası) var ve adı geçen bu kurumlar kredi kartından, transponderlere birçok seçenek sunuyor. Gönderdiğiniz para için ne kadar Bitcoin alabileceğinizi, hesabınızdaki miktarları ve diğer tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Günümüz itibariyle Türkiye’de bir çok Bitcoin borsası bulunmaktadır. Yurtdışı menşeli seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu