Bitcoin HaberleriDikkat Çekenler

Bitcoin Neden Düşüyor? Altın Yatırımına İlgi Arttı

ABONE OL:

Bitcoin fiyatında beklenmedik düzeyde düşüşlerin yaşandığı bugün (28 Ocak 2019) kripto para piyasası hacminde değer kayıpları milyarlarca doları gördü. Gün içerisinde kripto paraların değer kayıplarının artmasının arkasında yatan sebeplerden birisi olarak kripto para yatırımcılarının dünya piyasalarında kripto para ve Bitcoin yerine altına yönelmesi oldu.

ABD’li ve Asya merkezli kripto para yatırımcıları, piyasadan umutlarını azaltmaya başladı ve piyasanın kendilerine kazandırmasının pek mümkün olmadığını düşünerek altın yatırımının en güvenilir ve neredeyse kesin kazanç getirebilecek yatırım olabilecek olduğunu düşünerek altın yatırımlarına ilgi duymaya başladılar. Altın yatırımlarına Bitcoin popüler olmadan ilgi duyan yatırımcıların büyük bir bölümü kripto para piyasasını oluşturan kişiler olduğu için ise bu dönemde altına tekrar yönelme ve altın yatırımı yapma kararı olan milyonlarca kişinin Bitcoin yerine altını değerlendirmesi, piyasada yaşanan düşüşlerin bir özeti.

Bitcoin almak yerine altın almayı tercih eden milyonlarca insan, altın yatırıma tekrar güvenmesi gerektiğini anladı ve kripto paraların büyük risk içeren, kazanç aralığı çok uzun olabilen yatırımlar olduğunu anladılar. Bitcoin’i tek başına değerlendiren yatırımcılar, kısa vadede ve uzun vadede Bitcoin’den tekrar kazanç elde etmelerinin çok mümkün olmadığını, kripto para fiyatlarında gelecek uzun vadede kazanç garantisi bulunmazken, altın yatırımının ise dünyada artan taleplere bağlı olarak artmasına neredeyse ‘’kesin’’ diyebiliyorlar. Altın yatırımının riskinin olmaması neredeyse kesin olarak bilinen ve yatırım analistlerinin en güvenilir yatırımlar arasında ABD Doları ile beraber ilk sırada güvenilir olarak gördükleri yatırımlardan birisi altın.

Çok güvendiler!

Kripto para birimlerine çok güvenerek yatırım yapanlar artık bir gerçek olduğunu, binlerce insan ve basın kaynağının ‘’kripto paralar risklidir, herkes için uygun değil, iyi karar verin!’’ çağrılarının kişileri kandırmak için değil, gerçek bu olduğu için bu çağrılarda bulunduklarını anlamak zorunda kaldılar. Binlerce basın kaynağında yayınlanan uyarılara kulak asmayan, yüzlerce kripto para analisti ve binlerce kişi tarafıdan uyarılara dikkat etmeyen Bitcoin sahiplerinin bir bölümü sürekli kazanacak olduklarını ‘’dünyanın oturduğu yerde zengin olma’’ yolunu bulduklarını düşündüler. Gerçek ise tam tersiydi

Bitcoin ile belirli bir kazanç elde edebilmek için uğraşmak, kafa yormak gerekiyor. ‘’Bitcoin alayım, şıp diye zengin olayım’’ düşüncesinde olan, Bitcoin nedir, trader nedir, ayı piyasası ve boğa piyasası farkları nelerdir? Sorularına yanıt veremeyen milyonlarca kripto para yatırımcı bir kez rekor kırdığı için Bitcoin’e güvenerek anında 19 bin dolardan yatırım yaptılar ve hiç düşecek olduğu riskini düşünmeden hareket ettiler. Türkiye’de de bu tarz kişilerin sayısı hiç az değil. Kredi ve kredi kartı kullanarak Bitcoin satın alan, eşinin akrabasının, yakınının veya arkadaşının sözüne inanarak Bitcoin alan kişiler bugün artık satış yapmak zorunda olduklarını hissetmeye başladı. Zira 4.000 dolar seviyesinde olan Bitcoin fiyatının bir süredir 4.000 dolar seviyesinin altında 3.000 dolara kadar gerileyebilecek olduğunu hisseden 1.000 dolar seviyesinden kripto para alan yatırımcılar bile satış yapmaya başladı.

Bitcoin fiyatının 3.400 dolar seviyesine düşmesi ile başlayan son günlerin en büyük düşüş döneminin uzun sürmesi ve 3.300 dolar destek seviyesini bozarak Bitcoin fiyatının 3.000 dolara gerilemesine sebep olabilecek olduğu değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatının 3.000 doların alt sınırını görmesi durumunda ise 1.260 dolara kadar gerilemesinde bir engel noktası bulunmama riski var. JP Morgan analistleri önce 3.000 dolar, sonra 2.000 dolar, en son 1.260 dolar ve altına kadar düşüş olmasını öngörüyorlar.

*Kripto para fiyatları anlık olarak değişebilir ve kripto para borsasından farklı borsaya göre değişebilir. Borsalarda kripto para birimlerinin fiyatları anlık olarak 100 dolar veya 10 dolar arasında güncellenebilir.

Content Protection by DMCA.com
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin uçuyor! 3.750 doları gördü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu