Kripto Para Haberleri

Bitcoin Neden Haram?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmadan işlev gören sanal para birimidir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da grup tarafından 2008’de dünyaya tanıtılmıştır. 2008 yılı Ekim ayında yayımlanan Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi) adlı yazıyla Bitcoin’in çalışma mantığı açıklanmıştır. Bitcoin, piyasaya 3 Ocak 2009’da sürülmüştür. Bitcoin, merkezi bir sunucusu bulunmayan açık kaynak kodlu bir değişim aracı olarak kabul edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin madenciliği

Bitcoin’in üretilme biçimi, Bitcoin madenciliği olarak adlandırılmaktadır. Madencilik ile anlatılmak istenen, Bitcoin transfer işlemlerinin kaydedilmesi ve doğrulanarak bloklara aktarılmasıdır.

Gelişmiş bilgisayar ekipmanları kullanan madenciler, karmaşık matematiksel problemleri çözer ve işlemi doğrulayarak bloklara kaydeder. Bu işlem, diğer doğrulayıcılar tarafından da onay görünce blok doğrulanmış sayılır. Bunun neticesinde işlemi yapan madenciye Bitcoin ödülü verilir.

Bitcoin Neden Haram? - Koinbox.Net

Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği bloklar birbirlerine bağlıdır. Her blok, kendisinden önceki blokun bir özetini içeren hash’i (dijital imza) içerir. Her blokun birbirine bu şekilde bağlı olmasıyla blok zincirleri (blockchain) oluşur.

Bitcoin ile Geleneksel Paraların Farkı

Peki Bitcoin ile geleneksel paraların farkı nedir? Bitcoin, herhangi merkezi bir sunucuya ve devlet ya da Merkez Bankası gibi otoritelere bağlı değildir. Açık kaynak kodludur ve herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemez. Bu kontrol mekanizmasının bulunmaması nedeniyle kısa zamanda büyük fiyat değişimleri görülebilir.

Geleneksel paralar ise merkezi sunuculara bağlıdır, devlet ve Merkez Bankası gibi otoriteler tarafından kontrol edilir. Bu kontrol mekanizmaları, paralarla ilgili kritik kararlar verebilir. Aslında geleneksel paralar da tıpkı kripto paralar gibi genellikle sanal ürünlerdir. Ancak kontrol mekanizmalarıyla yakın ilişki içinde bulunduğu için fiyat oynamaları minimuma inmiştir.

Bitcoin Neden Haram? - Koinbox.Net

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Yükselir mi? BTC Coin Geleceği 2021

Bitcoin Neden Haram?

Kripto paraların yaygınlaşmasıyla birlikte dini yetkililerden açıklamalar geldi, peki Bitcoin neden haram? Türkiye Devleti’nin resmi kuruluşu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, kripto paralarda gerçekleşen yüksek volatilitenin büyük bir sorun olduğunu bildiriyor. Diyanet’e göre, arkasında güven veren bir kurumun bulunmadığı kripto paralar, saadet zincirlerine benzetilmiştir. Bir otoritenin güvence vermediği Bitcoin gibi kripto paraların caiz olmadığı aktarılmıştır.

Birçok din adamı da da Bitcoin neden haram sorusuna genel olarak “güvenilmez ve otoriteye bağlı olmaması” cevabını vermişlerdir.

Din Adamları Bitcoin Görüşleri!

Kripto paralarla ilgili bazı genel bilgileri verdikten sonra din adamlarının Bitcoin görüşlerine gelelim.

İlgili içerik: Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Necmettin Nursaçan Bitcoin Görüşleri!

İlahiyatçı Necmettin Nursaçan, Bitcoin ile görüşlerini açıkladı. Necmettin Nursaçan, Bitcoin’in devlet tarafından resmi olarak tanınmadığının altını çizdi. Bir güvence sunmayan Bitcoin’i yatırım aracı olarak kullanmamak gerektiğini belirten Nursaçan, bu varlığın arkasında herhangi bir gücün bulunmadığını ifade etti.

Servet Bayındır Bitcoin Görüşleri!

Finans piyasalarıyla ilgili kitapları bulunan Prof. Dr. Servet Bayındır Bitcoin görüşlerini açıkladı. Bayındır, Bitcoin gibi sanal paraların gerçek değerinin olmadığını söyledi. Bir katma değer üretmeyen Bitcoin’in caiz olmadığını dile getiren Bayındır, blok zincirinin ise herhangi bir sakıncasının bulunmadığını ifade etti. Blok zincirini bir matbaa makinesine benzettiğini kaydeden Bayındır, değer üretmeyen Bitcoin’in bir nevi kalpazanlık olduğunu dile getirdi.

Abdülaziz Bayındır Bitcoin Görüşleri!

İlahiyatçı Prof.Dr. Abdülaziz Bayındır, geleneksel paraların da hayali olduğunu ancak Bitcoin‘in arkasında bir devlet gücünün bulunmadığını kaydetti. Geleneksel paraların bir hukuku bulunduğunu aktaran Abdülaziz Bayındır, kripto paralar üzerinden “insanların malının batıl yollarla yenildiğini” söyledi.

Selman Okumuş Bitcoin Görüşleri!

Dünya Kuran okuma birincisi olan Selman Okumuş, dijitalleşmenin yeni dünyanın temel dayanağı olduğunu dile getirdi. Okumuş, geleneksel para birimlerinde de ciddi fiyat hareketlerinin görülebildiğini kaydetti. Bitcoin gibi kripto paraların caiz olmadığını söyleyenlerin bu konuyla ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığını aktaran Selman Okumuş, geleneksel paraların da zaten daha çok dijital olduğunu ve çoğunun fiziki olarak üretilmediğini hatırlattı.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 100 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün