Bitcoin Haberleri

Bitcoin neden yükseliyor? Yükseliş devam edecek mi? Sıradaki hedef ne?

ABONE OL:

Bitcoin’in geçtiğimiz haftalardan tarihinde ilk kez 20.000 doların üzerine çıktıktan sonra bir aydan kısa bir süre içinde 40.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Ekim ayında başlayan ralliden günümüze BTC’nin değeri 4 kat arttı.

Bitcoin ve diğer kripto paraların rallisi hakkında kendine sormanız gereken tek şey: Bitcoin yükselişi devam edecek mi? Sıradaki hedef ne?

Bitcoin (BTC) 12 yıl önce, hiçbir kişinin, şirketin veya hükumetin kontrol edemeyeceği, İnternet tabanlı bir bilgi işlem ağının üzerine inşa edilen yeni bir elektronik ödeme sistemi türü olarak icat edildi. Gerçek şu ki Bitcoin alım satım geçmişi o kadar kısa ki BTC’ye değer biçme yöntemleri hala büyük ölçüde denenmemiş ve şu anda veya gelecekte kimse Bitcoin’in ne kadar yükselebileceğini ya da ne kadar düşebileceğini bilmiyor. Yine de bu etmen kripto para yatırımcılarının ve hatta Wall Street analistlerinin 50.000 dolar ile 400.000 dolar arasında değişen fiyat tahminlerini engellemedi.

Bitcoin neden yükseliyor? Yükseliş devam edecek mi? Sıradaki hedef ne?

Kurumsal alıcılar şu anda Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak görüyor. Kripto para, enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor çünkü ağın orijinal programlaması altında sadece 21 milyon adet Bitcoin oluşturulabilir; Dolayısıyla, daha fazla para basmak için bir komite oylaması yapan ABD Federal Rezerv gibi merkez bankaları ile bir tezat var. Tudor Investment ve Guggenheim Partners dahil olmak üzere büyük varlık yöneticileri, Chicago merkezli CME borsasındaki vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak Bitcoin aldıklarını duyurdu. Morgan Stanley gibi eski Wall Street firmaları bile Bitcoin’de yükseliş olacağını söyledi. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase analistleri, kısa süre önce uzun vadede BTC’nin 146.000 dolara çıkacağını söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  İngiliz dev Bitcoin ile ödeme kabul edecek

ABD doları döviz piyasalarında düşmeye devam ediyor. Doların, Euro ve Japon Teni gibi başlıca dünya para birimleri karşısındaki değerinin bir göstergesi olan ABD Dolar Endeksi, 2020’de %6,8 düştü ve 2021’de de düşmeye devam ediyor. Bitcoin’in fiyatı çoğunlukla ABD doları cinsinden olduğundan dolayı bu, Bitcoin için çok önemlidir. Doların düşüşünün olası nedenleri arasında, Federal Rezerv’in 2020’de 3 trilyon dolarlık para basması yer alıyor; bu, daha önce ABD merkez bankasının 108 yıllık tarihinde bastığı tutarın yaklaşık 4’te 3’üdür.

Çarşamba günü ABD Kongre Binası’na saldıran protestocuların görüntüleri muhtemelen Amerika’nın küresel sahnedeki liderlik rolüne hiç de yardımcı olmadı. Artık pek çok ekonomist, Demokratların kontrolü altında olan bir ABD hükumetinde büyük harcama planları ve yeni destek paketleri olacağını ve böylece hükumetin bütçe açıklarının potansiyel olarak büyük ölçüde artacağına inanıyor. Yıllar boyunca bu ekstra maliyetlerin çoğu, Fed’in dolar basması ile finanse edilebilir ve tabi k bu durumda Bitcoin faydalı çıkacaktır.

Perakende alım yapacak birçok kişi Bitcoin fiyatları üzerine spekülasyon yapıyor ve geçen yıl PayPal’ın Bitcoin ve diğer kripto paralara destek ekleyeceğini duyurması Bitcoin’in satın alınmasını giderek daha kolay hale getiriyor. Dijital varlık firması ByteTree’nin analistleri en son ABD korona virüs destek paketinde gönderilen 600 dolarlık desteğin büyük oranda Bitcoin satın almak için kullanıldığını belirtti.

Tüm bunlar, son birkaç ayda muazzam bir ralliye yol açmış olabilir. Ancak Bitcoin fiyatları düşebilir mi?

Lider kripto paranın fiyatı herkesin bildiği gibi çok oynaktır, önemli ve beklenmedik fiyat değişiklikleri nadir değildir. Aşağıda, kripto para analistlerinden ve diğer finans uzmanlarından Bitcoin’de bir geri çekilmenin nasıl görünebileceği ve buna neyin neden olabileceği konusunda yorumlar var.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Fiyatı Ne Kadar? Bitcoin Nedir? 1 Bitcoin Kaç TL Kaç Dolar?

Kripto para odaklı bir hedge fonu olan BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale Bitcoin’in; “Son derece değişken olduğunu ve bunun hala devam ettiğini” söyledi. Analist, Pazartesi günü fiyatlar tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandıktan sonra neredeyse 7.000 dolar değer kaybettiğini belirtti.

Joe DiPasquale:

Buna neden olan, insanların çok fazla kaldıraç kullanabilmeleri ve böylece kolayca tasfiye olmalarıdır. Bir düzeltme gelecek gibi duruyor, ancak 28.000 dolar civarında pek çok ilgili alıcı var ve bu yüzden bu seviye bir fiyat desteği gibi işlev görebilir.

Dijital varlık firması Panxora CEO’su Gavin Smith, 2013 yılından günümüze fiyatın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra her yıl en az %25’lik düşüş yaptığını söyledi. Analist, Bitcoin’in 70.000 dolara veya 80.000 dolara yükselmesine veya %40’lık bir düzeltmeye şaşırmayacağını söyledi.

Gavin Smith:

Bitcoin orta vadede yükseliş eğiliminde. 3 yıllık bir dönem boyunca Bitcoin harika bir varlıktır. Ancak uzun vadede, teknolojik gelişmelerin Bitcoin’i geçme riski vardır. Kuantum hesaplamaları ne kadar çok uzak olsa da riski tamamen görmezden gelmek her zaman tehlikelidir.

Blockchain ile ilgili hisse senetlerine yatırım yapan Amplify Transformational Data Sharing borsa yatırım fonunun eş portföy yöneticisi Mike Venuto; Bitcoin fiyatlarının şu anki seviyelerine geri dönmeden önce mevcut seviyelerinden 2 ila 3 kat artabileceğini söyledi. Bu, varsayımsal olarak yeni tüm zamanların en yüksek seviyesinden 3’de 2’den fazla bir geri çekilme anlamına gelir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin vadeli işlemleri Nisan'da yüzde 263 oranında arttı!

Mike Venuto:

Bir düşüşe neden olacak asıl şey ters yöndeki aşırı heyecandır. Henüz bu noktada olduğumuzu sanmıyorum.

Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov:

Düzeltmeler olacak ve evet, düzeltmeler vahşi olacak. Panik yapma eğiliminde olan çok sayıda perakende satış akışı var. Uzun vadede Bitcoin fiyatı en azından büyük Wall Street firmalarının yükseliş beklentilerine dayanarak yükselecektir. 4.000 dolara kadar düşebilir mi? Evet. Hızlı bir satış için potansiyel bir tetikleyici, kripto para piyasalarında önemli bir likidite kaynağı haline gelen ve “stabilcoin” olarak bilinen Tether’e (USDT) karşı yapılan herhangi bir eylem olabilir. New York Eyaleti savcıları şu anda mali durumu nedeniyle mahkemede Tether ile mücadele ediyor.

Georgetown Üniversitesi finans profesörü James Angel:

Finans piyasalarının tarihi, balonların tarihidir ve yetkililer, bunun bir tehdit haline geldiğinden endişelenmeye başlarlarsa Bitcoin rallisini engellemek için harekete geçebilirler. Kripto para çıkarmak isteyen hemen hemen herkes kendi paralarını ulusal para birimiyle rekabet halinde yapıyor ve bu şu anda düzenleyiciler tarafından bir kenara itiliyor. İlerleyen dönemde bu yaşanmayabilir.

CF Benchmarks CEO’su Sui Chung:

Şu anda piyasanın yükseliş hissinde kesin bir ifade görüyor olsak da ufukta bir düzeltme olabilir. Bu, piyasa mekaniğinin doğal bir parçasıdır. Düzeltme ihtimali kısa vadeli coşkuyu azaltsa da gelecekteki fiyat artışlarının sabit kalmasını sağlayacaktır.

ABD’nin eToro ticaret platformu genel müdürü Guy Hirsch:

Yol boyunca kâr alıp çıkma olması muhtemeldir ve bu geçici düşüşlere neden olur. Yine de son zamanlardan Bitcoin’in kurumsal şirketler tarafından benimsenme oranına bakacak olursak kısa vadeli olarak BTC’nin 20.000 doların altına düşmesi neredeyse imkansızdır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu