Dikkat ÇekenlerBitcoin HaberleriBlockchain Haberleri

Bitcoin Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler İçin Daha İyi?

Bitcoin, bir banka veya bir ödeme ağ geçidi gibi herhangi bir aracıya dahil edilmeden, kullanıcıdan kullanıcıya Bitcoin ağı üzerinden gönderilebilen merkezi bir dijital para birimidir, bu yüzden tipik olarak bir hükümet veya başka bir merkezi kuruluş tarafından verilen hemen hemen tüm para birimlerinden farklı bir dijital para birimidir. İnsanlar, Bitcoin satın almak istediklerinde kripto para birimlerinden birisine sahip olacaklarını bilmeden sadece Bitcoin aldıkları zannederler, kripto para ve Bitcoin aynı şey olmakla birlikte insanların kripto para birimlerine ilgisinin gün geçtikçe daha fazla artacak olduğu ve daha fazla insanın Bitcoin hakkında bilgi sahibi olduğu hesap edilirse dünyada Bitcoin kullanımının artması beklenmektedir.

Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoin ağında, ortak ve özel anahtarlar kullanılarak dengeler korunur. Bu anahtarlar şifreli bir matematik algoritması kullanılarak üretilir. Genel anahtar bir banka hesap numarasına benzer. Bu anahtar, halka açık olarak yayınlanan ve başkaları tarafından Bitcoin işlemlerinde kullanılabilecek bir adres işlevi görür. Ancak bu anahtara erişim iddialara göre CIA, NSA ve FBI dışında hiçbir ülkenin yetkilileri tarafından mümkün değildir. Rusya veya Çin istihbaratının bile bu şifreli anahtarları çözemeyecek olduğuna dair bilgiler vardır.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği temel olarak, dolaşıma giren yeni Bitcoin’leri yaratırken işlemleri doğrulayan ve işleme sokan bir işlemdir. Bloklar (bir Bitcoin işlemi) Bitcoin madencileri tarafından güvence altına alınmıştır ve ağın geri kalanında gerçekleşen işlemlerin onaylanması amacına hizmet eden Blockchain teknolojileri adı verilen bir zincir oluşturmak üzere birbirlerinin üzerine inşa edilmiştir. Bu, yeni kripto paraların yayılmasına izin verir ve insanları madencilik yoluyla sisteme güvenlik sağlama konusunda motive eder. Ne kadar fazla Bitcoin üretilirse o kadar fazla ödül ve kazanç elde edilir.

Bitcoin’in Özellikleri Neler?

Bitcoin, kuruluşundan bu yana on yılda büyüdü ve günümüzde en çok kullanılan kripto para birimi olarak kalmaya devam ediyor. Pek çoğu, küresel ekonomi üzerinde büyük bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Bu, temel olarak, beraberinde getirmiş ve getirecek olduğu sayısız özellikten kaynaklanmaktadır:

  • Kontrolsüz – Bu, Bitcoin’in en belirgin özelliklerinden biridir. Onu kontrol eden tek bir merkez yok. Aslında, bir grup kodlayıcı tarafından tutulur ve dünya genelinde açık bir bilgisayar ağı tarafından çalıştırılır. İşlemlerin bütünlüğü, hiç kimseye ait olmayan bir ağ üzerinden işletilmektedir. Bu merkezi ağın ABD’de istihbarat kurumlarına ait olduğu iddia edilir ve uzaktan tek tuşa basılması ile kripto paralara tüm erişimin kaybedilmesinin mümkün olabilecek olduğu da bir tarafta iddia edilebilir.
  • *
  • Sınırlı tedarik – fiat para birimlerinin aksine, kripto para birimlerinin tedariki temel bir algoritma tarafından kontrol edilir. Madencilik yapılabilecek maksimum Bitcoin kripto para birimi sayısı 21 milyon ile sınırlıdır; bu da talep ve değer artmaya devam ettikçe cazip kripto para birimi olmasına fayda katmaktadır, ancak arz sabit kalır.
  • *
  • Dolandırıcılığa karşı güvenilir ve gizli – Herhangi bir üyenin yaptığı veri girişi tüm paydaşlar tarafından görülebilir; Bununla birlikte, bir kez girilen veriler asla değişmemektedir, bu nedenle dolandırıcılıklardan koruma sağlar. Bu, Bitcoin işlemlerinin tahrif edilmemesini sağlar.
  • *
  • Hız – Normal banka işlemleri birkaç gün sürebilirken, işlem yapan tarafların nerede olduğuna bakılmaksızın, dakikalar içinde Bitcoin transferleri (bloklara eklenerek doğrulanma ve onaylanmalarına bağlı olarak) dakikalar içinde gerçekleştirilebilir. Bu, rakiplerine kıyasla çok avantajlı ve daha az sıkıcı bir süre içerisinde para transferi işlemini sağlar.
  • Geri alınmayacak bir inşa! – Bir kimse Bitcoin’leri birine gönderdiğinde, alıcı taraf onları geri göndermek istemediği sürece, onları geri almak mümkün değildir.

 

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün