Bitcoin Rehberi

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin teknik anlamıyla bir eşten diğer bir eşe elektronik nakit sistemidir. Aynı zamanda Bitcoin’i tanımlayabileceğimiz en basit tanımlardan biridir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiştir ve ilk kripto para olarak bilinmektedir.  Oluşturulan bu dijital sistem tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahip olup herhangi bir kurum, kuruluş ya da şahıs tarafından kontrol edilmemektedir. Teknik altyapısına Blockchain denmektedir. Bitcoin tamamen dijital ortamda üretilen bir değer olup, fiziki karşılığı bulunmamaktadır.

Bitcoin ve Kaydi Paralar

Bilindiği üzere kaydi para olarak değerlendirilen Amerikan Doları, Euro, Japon Yen’i vb paralar limitsiz olarak üretilmektedir. Merkez Bankaları istedikleri kadar basma hakkına sahiptirler ve manipülasyona açıktır. Bitcoin’de işler daha farklıdır. Merkeziyetsiz yapıya sahip olması ve belirlenmiş bir algoritmaya dayanarak üretilmesiyle gerçek anlamda bizlerin unuttuğu PARA anlamını taşımaktadır. Üstüne üstlük 21 Milyonluk üretim sınırı bulunmaktadır. İnsanların Bitcoin’in cazibesine kapılmasının nedeni ise teorik olarak talep artarsa ve arz sabit kalırsa, değeri artacaktır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Neye Göre Düşer?

Bitcoin Fiyatı

[ccpw id=”3407″]

Bitcoin Nasıl Alım-Satım Yaparım ?

Bitcoin alım-satımı için farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Uluslararası ve yerel bitcoin borsası aracılığı ile satın alınabilir. Uluslararası borsa tercih edecekseniz, binance borsasına öncelik vermeniz tavsiyemizdir. Binance borsasına nasıl üye olacağınızı ilgili konuda bulabilirsiniz. Binance, hacim ve kaliteli hizmet olarak Dünya’nın 1 numaralı uluslararası borsasıdır. Yerel borsa seçenekleri arasında Koineks, BTCTürk ve Koinim borsalarını tercih edebilirsiniz. Borsaların dışında internet üzerinde kurulmuş ticari pazaralanlarından (Localbitcoins vb.) bitcoin alım-satımı yapabilirsiniz. Daha detaylı teknik bilgiye rehber sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi kartınız ile bitcoin satın almak isterseniz %100 güvenli hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Bu hizmet için link’e tıklamanız yeterlidir.

Bitcoin Nedir ? – Bitcoin Nedir ? –

Bitcoinlerimi Nerede Saklarım ?

Bitcoin almadan önce bitcoinlerinizi saklayabileceğiniz bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Bu cüzdan elektronik bir cüzdan olup karşınıza internette bir sürü seçenek çıkmaktadır. Dikkat etmeniz gereken husus cüzdanın aidiyetliğidir. Gelin beraber bitcoin cüzdanı nedir bakalım.

Elektronik Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin cüzdanlarının temel çalışma prensibinde 2 önemli faktör vardır. Bunlardan ilki private key dediğimiz özel anahtar kombinasyonu ve ikincisi public key dediğimiz herkese açık kombinasyondur. Özel anahtar kombinasyonunuzu sadece ve sadece sizin bilmeniz gerekmektedir. Herkese açık kombinasyon dediğimiz ise bitcoinlerinizi gönderip-alacağınız adres olacaktır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ünlü analistten şok iddia: Bitcoin 2021 ortalarında 50 bin doları görecek!

Yazılım Cüzdanları

Yazılım cüzdanlarını bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra kullanabileceğiniz programlardır. En yaygın kullanılanları Exodus, Electrum, Jaxx ve Copay’dir. Avantajları kolay ve basit arayüz ile kullanım kolaylığıdır. Dezavantajları ise düzenli olarak back-up almanız gerekmekte ve özel anahtar kombinasyonunuzu mutlaka başka bir yere not almanız gerekliliğidir. Çünkü özel anahtar kombinasyonunuzu kaybetmeniz demek Bitcoin’lerinizi kaybetmeniz anlamına gelmektedir.

Online Cüzdanlar

Online Bitcoin cüzdanlarına Coinbase, Blockchain ve Xapo’yu örnek verebiliriz. Bu cüzdanlara ulaşım için sitelerde cüzdan oluşturmanız ve bir şifreye ihtiyacınız vardır. En önemli dezavantajı düşük güvenlik düzeyidir. Her ne kadar bu siteler yüksek üst düzey güvenlik sunsalar da kolaylıkla sizin siteye erişiminizi engelleyebilir ya da site bir gün kapanabilir.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, herhangi bir ödeme yaparken ve seyahat sırasında Bitcoin gönderip alırken size ciddi anlamda kolaylık sağlamaktadır. Online cüzdanların çoğunun mobil versiyonları olup bunların dışında Abra, Airbitz ve Bread diğer seçeneklerinizdir.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları genellikle usb belleklere benzeyen ürünler olup, en güvenli cüzdanlar arasında yer almaktadır. Bu cüzdanları hacklemek zor olup, çevrimdışı çalışma özellikleri ile kullanıcıların genellikle tercih ettiği ürünlerdir. Ledger, Trezor, KeepKey ve Case donanım cüzdanlarına birer örnektir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin'in 10 Yıllık Sürede Önemli Anıları

Bitcoin Nedir ? – Bitcoin Nedir ? – Bitcoin Nedir ? –

Kağıt Bitcoin Cüzdanı

Belkide insanoğlunun en aşina olduğu sistem olup basit bir kağıt parçasından ibarettir. Bu kağıtta cüzdanınızın private key dediğimiz özel anahtar kombinasyonu ve public key dediğimiz herkese açık kombinasyonu yazmaktadır. Uzun vadeli saklamalar için ideal olup, kaybetmesi kolaydır. WalletGenerator ve BitcoinPaperWallet sitelerinden kolaylıkla yeni bir cüzdan üreterek evinizdeki yazıcı yardımıyla bu cüzdan detaylarını çıktı alabilirsiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu