Bitcoin Rehberi

Bitcoin Neye Göre Artar? 2021

Bitcoin Neye Göre Artar?

Bitcoin 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuş dünyanın ilk kripto parasıdır. Bitcoin (BTC) ile yapılan tüm ticari işlemler blok zincirde kayıt edilir. Bitcoin bir şirket olmadığından dolayı BTC almak hisse senedi almaktan çok farklıdır. Geleneksel paralara göre Bitcoin herhangi bir merkez bankası ya da hükumet tarafından ihraç edilmediği için herhangi bir para politikası, enflasyon, ekonomik büyüme oranları tarafından etkilenemez. Peki, Bitcoin fiyatı neye göre artar?

  • Bitcoin’in arz ve talebi
  • 1 Bitcoin’in üretim maliyeti
  • Bitcoin üretilirken madencilere verilen ödül miktarı
  • Kripto para borsalarının miktarı
  • Bitcoin’in işlem gördüğü kripto para borsaları
  • Bitcoin’i çevreleyen yasal düzenlemeler
  • Bitcoin’in güncel yönetim şekli

Bitcoin Fiyatı Neye Göre Değişiyor?

Bitcoin Neye Göre Artar? 2021 - Koinbox.Net
Bitcoin Neye Göre Artar? 2021 - Koinbox.net

Kısaca 1 Bitcoin’in fiyatı arz ve talebe göre değişir. BTC talebi arttıkça fiyat yükselir, talep azaldıkça fiyat düşer. Şu anda dolaşımda olan belirli bir miktarda BTC vardır ve her geçen Bitcoin’in üretim oranı azalmaktadır. Arz ve talebe ek olarak Bitcoin piyasası geleneksel piyasaya göre hala küçük olduğundan dolayı fiyatları etkilemek için çok büyük miktarlarda para gerekmez, bu yüzden BTC fiyatı hala çok değişkendir.

Kripto Para Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

cryptocurrency

Tüm kripto paraların fiyatlarını etkileyen en büyük etmen arz ve taleptir.Bir kripto paranın arzı yüksek ama duyulan talep az ise bu kripto paranın değeri düşer. Bunun tam tersi bir durumda ise kripto paranın değeri artar.

Bir diğer en büyük etmen ise medya ya da toplum duyarlılığıdır. Bir kripto para ya da tokenin adı kötü olarak duyurulursa bu kripto paranın değeri düşer. Bunun tam tersi olursa da kripto paranın fiyatı artar. Bu yüzden fiyatların insanların belirli bir kripto paraya duyduğu hissiyat tarafından değiştiği düşünülebilir.

Yukarıdakilere ek olarak kripto paranın kullanılabilirliği de fiyatları etkiler. Örneğin belirli bir kripto paranın blok zinciri gerçek dünya sorunlarını çözmeye odaklanıyorsa fiyatlar yeni gelişmelerden etkilenir.

Kripto para madenciliğinin yapılması gereken kripto paralarda madenciler fiyatları etkileyebilir. Madencilik zorlaşırsa arz alır ve talep arttığında fiyatlar artacaktır.

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı 2021?

Bitcoin (BTC)

bitcoin

Bitcoin ilk kripto paradır ve hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. BTC’nin toplam kripto para piyasasındaki baskınlığı şu anda %59.88 civarındadır. En eski kripto para olduğundan dolayı Bitcoin diğer kripto paralar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bitcoin fiyatı hala çok değişkendir, BTC fiyatı 1 Ocak 2017’de 737 dolardan sadece 11 ay sonra 1 Aralık 2017’de 20,052 dolara kadar yükselmiştir. Bir diğer önemli şeyde BTC’nin 20 bin dolarlık tepe seviyesinden 3,254 dolara kadar düşmüş olmasıdır. Tüm dünya piyasalarının etkilendiği buna benzer bir düşüş en son 12 Mart 2020’de gerçekleşmiştir. COVID-19 kaynaklı bu düşüş ilişkisiz bir varlık olarak sayılan Bitcoin fiyatını bile eklemiştir. BTC o dönemde 3,858 dolara kadar gerilemiştir. Bitcoin sadece 5 ay içinde bu düşüşünü geçersiz kılmış ve 12 bin doların üzerine çıkmıştır. Ayrıca Bitcoin dünyayı hala etkilemekte olan COVID-19 ekonomik krizin ortasında en hızlı ve en çok toparlanan varlıktır. Bitcoin’in 2021 için yıllık getirisi %100’ün üzerindedir. Ons altının şu anki yıllık getirisi bu seviyelere yaklaşamıyor bile…

Ethereum (ETH)

ethereum

Ethereum kripto para piyasasında piyasa değeri olarak en büyük 2. kripto paradır. Ethereum’da sıklıkla “lider altcoin” olarak bahsedilmektedir. Ethereum yukarıda bahsettiğimiz 2017 Bitcoin boğa koşusu sırasında 7 dolardan 1,444 dolara kadar yükselmiştir. ETH, 2020 COVID-19 düşüşü sırasında 250 dolardan 90 dolara kadar gerilemiştir ama Ethereum bu düşüşten 5 ay içinde kurutularak 367 dolara kadar çıkmıştır. ETH’nin 2021 için yıllık getirisi şu anda %164’tür.

Ethereum şu anda birkaç yıl içinde tamamlanacak blok zincir değişikliklerine gitmektedir. Ethereum 2.0 olarak adlandırılan bu yeni geliştirmeler son zamanlarda ETH fiyatını büyük oranda etkilemektedir. Ayrıca bu geliştirmelerden dolayı ETH fiyatı Bitcoin’den bağımsız olma yolunda ilerlemektedir.

Ripple (XRP)

ripple

Ripple, kripto para ödemeler şirket Ripple Inc’in kripto parasıdır. Ripple ya da XRP dünya genelinde uluslar arası ödemeler yapmak için tasarlanmış bir kripto paradır. XRP şu anda dünyanın en yüksek 7. piyasa değerine sahip kripto parasıdır. XRP, kripto para rallisinde 0,0030 dolardan 2,50 dolara yükselmiştir. 2020 için bakacak olursak Ripple, 12 Mart’ta 0,11 dolara düşmüş ve 5 ay içinde 0,32 dolara yükselmiştir. XRP’nin 2021 için yıllık getiri oranı şu anda %159.88 civarındadır.

Ripple özellikle bir kripto para havale ödeme şirketi olduğu için yasal olarak düzenlemelere tabidir. Şirket tarafından açıklanacak herhangi bir olumlu ya da olumsuz haber XRP’nin düşmesine ya da artmasına neden olabilir.

Binance Coin (BNB)

binance coin

Kripto para borsası Binance’ın kripto parası Binance Coin 2020 Eylül ayında tüccarların gözdesi olmuştur. Binance’ın özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) geliştirmeleri ile kripto para 34 dolar kadar yükselmiştir. 1 Ağustos 2017’de BNB 0,89 dolardan başlayarak 5 ay içinde 26 dolara kadar yükselmiştir. 2020’den örnek verecek olursak 12 Mart düşüşünde BNB, 6,41 dolara gerilemiştir ve bundan 5 ay sonra 25 dolara yükselmiştir.

Binance Coin diğer kripto paralardan farklı olarak bir kripto para borsasının olduğu için borsa tarafından gelecek iyi ve kötü haberler BNB fiyatını büyük oranda etkiler. 2020 Eylül ayında da görüldüğü gibi BNB ile bir bakıma kripto para madenciliği sayılan “staking” yapmak tüccarlar için çok kârlı bir seçenektir. BNB, “Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı” listemize çok kısa süre önce girdiği için Binance tarafından açıklanacak gelişmeler ve haberlere çok dikkat edilmelidir. BNB’nin 2021 için yıllık getirisi güncel olarak %746.22 civarındadır.

EOS

EOS

2019 yılında ortaya çıkmış EOS merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasına ve bunların kullanılmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir blok zincirdir. EOS eko sistemi EOS.IO ve EOS kripto paralarından oluşmaktadır. Bu eko sistem özellikle kripto para işlemlerine odaklanmaktadır. Şu anda Bitcoin saniye 7 işlem yapabilirken EOS 100 bin işlem yapabilir. EOS önümüzdeki 5 yıl içinde en iyi vaat eden ilk 5 kripto para arasında yer almaktadır.

Fiyat açısından 2020 örneğimizde EOS 1,4 düşmüş ve bundan 5 ay içinde 3,9 dolara yükselmiştir. EOS’un 2021 için yıllık getiri oranı şu anda %88.38’dir. EOS Türkiye’de ki kripto para yatırımcıları tarafından sevilmektedir. Standart blok zincir sorunlarına cevap sağladığından dolayı EOS’un potansiyeli yüksektir. Fakat EOS hala bir kavramsal girişim olduğundan dolayı dikkatli bir şekilde yatırım yapılmalıdır.

Chainlink (LINK)

chainlink

Chainlink, gerçek dünya verilerini blok zincirde akıllı sözleşmelere değiştiren merkezi olmayan Oracle ağıdır. Akıllı sözleşmeler değiştirilemez sözleşmeler olduğundan dolayı LINK kripto parasının gerçek dünyada büyük bir kullanım alanı vardır. LINK kripto parası özellikle gerçek dünya sorunlarına güvenli bir köprü görevi sağladığı için hem Türkiye hem de yurt dışında sevilmektedir.

2020 yılında LINK 12 Mart’ta 1,5 dolar değerindeyken sadece 5 ay içinde 20 dolara yükselmiştir. LINK’in 2021 için yıllık getiri oranı şu anda %169 civarındadır.

Bitcoin Gerçek Paraya Çevrilir mi?

Bitcoin tercih ettiğiniz kripto para borsasında yer alan Türk Lirası, Dolar ve Euro gibi gerçek para işlem çiftlerine dönüştürülerek gerçek paraya çevrilebilir. Kullandığınız borsada Bitcoinlerinizi satarak ve daha sonra bu parayı bankanıza aktararak nakit para elde edebilirsiniz.

bitcoin-TL

Bitcoin Hafta Sonu İşlem Görüyor mu?

Bitcoi ve kripto paralar herhangi bir hükumet ve merkez bankası tarafından çıkartılmadığı için hafta sonu işlem görürler. Kripto paraların temeli olan blok zincir teknolojisi sürekli olarak çalıştığı için Bitcoin alım ve satımını her zaman yapabilirsiniz.

Bitcoin’e Kaç Parayla Başlanır?

Bitcoin’e Kaç Parayla Başlanır” sorusuna gelecek olursak, Bitcoin genel olarak riskli bir yatırım aracı olduğundan dolayı gelirinize bağlı olarak %10’luk bir yatırım yapmak en güvenli yöntemdir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce düşünmeniz gereken ilk şey ne kadar parayı kaybedebilir olduğunuzdur. Bu miktarı belirledikten sonra seçtiğiniz bir kripto para borsasında hesap açarak Bitcoin alabilirsiniz.

Daha detaylı bir açıklama arıyorsanız aşağıda yer alan rehberimizi okuyabilirsiniz.

En Karlı Kripto Para Hangisidir?

Kripto para piyasası dur durak bilmediğinden ve sürekli olarak değişim için olduğundan dolayı güncel olarak bir veri açıklamak doğru olmayacaktır. Bu yüzden kripto para birimleri hakkında kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız tavsiye olunur.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 7 Puan: 4.4]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu