Bitcoin Rehberi

Bitcoin Neye Göre Düşer?

Kripto para piyasasının lideri olan Bitcoin’in hangi koşullara göre düşüş yaşayabileceği en çok merak edilen konuların başında geliyor. Yatırımcılar, Bitcoin’in düşüş yaşayacağı durumları önceden öngörebilmek adına bu konu hakkında çokça soru sormaya devam ediyor. Bu yazımızda Bitcoin’in fiyatının nasıl belirlendiği ve neye göre düşüş göstereceği ile ilgili bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık…

Bitcoin Değeri Nasıl Belirlenir?

Bitcoin değeri, en basit tabirle anlatmak gerekirse, kullanıcılar tarafından gelen arz ve taleplere göre belirleniyor. Kendisine ait bir değeri bulunmayan Bitcoin’e gelen talebe ve arza göre fiyatı belirleniyor. Manipülasyon durumlarına oldukça elverişli olan Bitcoin, bilgili kişilerin yaptığı yorumlara göre olumlu veya olumsuz etkiler gösterebiliyor.

Bitcoin Hafta Sonu İşlem Görür mü?

Bitcoin, geleneksel borsaların kapalı olduğu hafta sonlarında da işlem görebiliyor. Hafta sonları işlem görmesi sebebiyle, cumartesi ve pazar günleri yaşadığı fiyat dalgalanmaları daha keskin olabiliyor.

Bitcoin Gerçek Paraya Çevrilir mi?

Bitcoin’in gerçek paraya çevrilip çevrilemeyeceği ile ilgili bir çok soru olduğunu görüyoruz. Bitcoin’in gerçek paraya çevrilebileceğini söyleyebiliriz. Bu işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yatırım yapılabilen borsalarda sanal cüzdan sahibi olmak,
  • Bitcoin cüzdanı oluşturmak,
  • Oluşturulan Bitcoin cüzdanına para aktarmak ve Bitcoin alımı yapmak,
  • Alınan Bitcoin’leri satmak için sanal cüzdana aktarmak,
  • Sanal cüzdana aktardıktan sonra ise eşleştirilen banka hesabına gerçek para olarak aktarmak,
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  İkinci COVID-19 Dalgası Bitcoin'i Nasıl Etkileyecek?

İşte bu 5 adımda Bitcoin almak ve satmak, sanılanın aksine oldukça kolay bir işlem olarak görülüyor.

Bitcoin Neye Göre Düşer?

https://www.google.com/finance

Bitcoin Fiyatı Nasıl Artar?

Bitcoin fiyatının neye göre artabileceği de merak edilen konuların başında geliyor. Bitcoin fiyat artışına sebep olabilecek etkenlerin başına teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve güvenlik bakımından artış göstermesi gelir. Bunun yanı sıra Bitcoin’in global halde destek görmesi, insanların güvenini kazanması ve yasallaşması da fiyatının artmasına sebep olabilir.

Ayrıca Bitcoin’in toplam arzının 21 milyon olması ve şu anda 18,5 milyonun üzerinde üretiminin yapılması da kendisine gelen talebi arttırabilir ve bu da fiyat artışına sebep olabilir.

Bitcoin Fiyatı Neden Düşer?

Bitcoin fiyatının düşmesine neden olabilecek sebeplerin başında ise fiyatında yaşanan bazı teknik aksaklıklar geliyor. Bunun yanı sıra Bitcoin ekosistemi içerisinde hata bulunması, kullanımına dair kısıtlama konulması ve hakkında negatif haberler çıkarılması da fiyatının düşmesine neden olabilir.

Ayrıca, kullanıcıların Bitcoin’e olan güveninin azalması veya ilgilerinin başka kripto paralara kayması, yani arzının düşmesi nedeniyle fiyatında da düşüş yaşanabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin 3.000 dolara gerileyebilir!

Bitcoin Fiyatının Değişmesinin Nedenleri?

Bitcoin fiyatının değişmesinin en büyük sebeplerinin başında arz ve talep gelse de birtakım faktörlerin etkisi de buna sebep olabilir. Bu faktörlere verilebilecek ilk örnek de güvenliktir. Bitcoin’de yaşanan çeşitli güvenlik problemlerinden veya güvenlik hakkında çıkan spekülasyonlardan dolayı fiyatında değişiklik görülebilir.

Bunun yanı sıra beklenmeyen gelişmelerden dolayı da fiyatı değişime uğrayabilir. Buna verilebilecek örneklerin başında ise Bitcoin alım satımında aracı rolü gören Mt. Gox adlı kuruluşun iflasını açıklaması sonucu, fiyatının önemli derecede azalması gösterilebilir. Ayrıca, Avustralya’da Bitcoin’in resmi para birimi olarak tanınacağına yönelik çıkan haberlerin sonucunda fiyatının artış göstermesi de örnek olarak verilebilir.

Bitcoin Neye Göre Düşer?

Bitcoin Neye Endeksli?

Bitcoin, sıklıkla kendisine gelen arz ve talebe endeksli olarak değişim gösterse de çevre faktörlerinden de etkilenmesi mümkün. Bitcoin hakkında çıkarılan kötüleyici haberler veya algı yaratmak amacıyla sözlenen sözler, fiyatının aşağı inmesine sebep olabilir. Güvenlik açıklarının oluşması veya bu yönde bir söylentinin dolaşması da fiyat düşüşü yaratabilir. Bunun yanı sıra Bitcoin hakkında olumlu yönde haberler dolaşması veya bir ortaklık anlaşması gibi gelişmelere yaşanması, fiyatının artmasına neden olabilir.

Kısacası Bitcoin, arz ve talepten dolayı fiyatını belirlese de çevresindeki gelişmelerden de kolaylıkla etkilenebilen bir kripto para birimidir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin 2019 Yılında Neler Görebilir?

İlk Kripto Para Hangisidir?

Bu sektörün oluşmasına öncülük eden ilk kripto para Bitcoin’dir. 2009 senesinde ortaya çıkarılan Bitcoin, o dönem anonim bir isim olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmıştı. Sonrasında ise Craig Steven Wright tarafından bu isim sahiplenildi ve Bitcoin’in kurucusunun kendisi olduğu açıklandı.

Bitcoin’in piyasaya yaptığı güçlü girişin ardından, sektöre olan ilginin artması ve eksik görülen yönlerin geliştirilmesi adına, ona alternatif olan altcoinler üretilmeye başlandı. Bu altcoinlerden bazıları Bitcoin’in eksik taraflarını geliştirmeye çalışırken, bazıları ise onda olmayan özellikleri getirme amacıyla ortaya çıkarıldı.

Bitcoin’e Kaç Parayla Başlanır?

Bitcoin’e ne kadar bir para ile başlanacağına dair sorular da gelmekte olduğunu görüyoruz. Kripto para sektörü, alışılmışın dışında bir yapıya sahip olmasından dolayı yaşayacağı dalgalanmalar da bir o kadar keskin olabiliyor. Bu nedenle sektöre giriş yapmak isteyenlerin, bütün birikimlerini Bitcoin’e aktarmasını önermiyoruz.

Özellikle başlangıç aşamasında, ücretsiz Bitcoin kazanılabilecek uygulamalardan elde edilen bedava Bitcoin’ler ile girilerek, piyasanın test edilmesi tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra kendi parasıyla girmek isteyenlere tavsiyemiz ise bütün paralarıyla değil, kendilerini üzüntüye sokmayacak miktarlarla giriş yapmalarıdır.

“Bitcoin Bot Nedir? Nasıl Kullanılır?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-bot-nedir-nasil-kullanilir/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 5 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu