Anasayfa Bitcoin Bitcoin Ordinals Yaratıcısı, Bitcoin Tabanlı Bir Protokol Önerdi!

Bitcoin Ordinals Yaratıcısı, Bitcoin Tabanlı Bir Protokol Önerdi!

Bitcoin

Bitcoin Ordinals yaratıcısı, BRC-20 token standardına potansiyel bir alternatif olarak "Runes" adlı yeni bir Bitcoin tabanlı takas edilebilir token protokolü önerdi.

Bitcoin Ordinals Yaratıcısı, Bitcoin Tabanlı Bir Protokol Önerdi!

Yeni bir Bitcoin tabanlı takas edilebilir token protokolü gündemde. Bitcoin Ordinals protokolünün yaratıcısı Casey Rodarmor, takas edilebilir tokenlere adanmış "Runes" adlı yeni bir protokol önerdi. 

Ordinals protokolü, BRC-20 standardı aracılığıyla Bitcoin blockchain'inde meme coin'lerin ve NFT benzeri varlıkların çıkarılması için bir platform sağlamıştır. Bununla birlikte mevcut tasarımı, ağı tıkama ve transfer ücretlerini artırma eğilimindedir.

Rodarmor, Ordinallerin Bitcoin üzerinde "Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) çoğalmasının istenmeyen sonuçlarına" sahip olduğunu dile getirdi. 

UTXO, bir işlem gerçekleştirildikten sonra kalan Bitcoin miktarını temsil eder ve esasen gelecekteki işlemler için bir Bitcoin adresinin bakiyesi olarak hizmet eder. Her Ordinals işlemi, ayrı bir Bitcoin işlemi gerektirir. 

Rodarmor, "Buna karşılık Runes token bakiyeleri, UTXO'lar tarafından tutulacak. Her işlem çıktısı, herhangi bir sayıda Rune'dan herhangi bir miktarda içerebilir." diye yazdı. 

Ordinals pazar yeri Ordinals Wallet'tan bir sözcü, şunları söyledi: "Rune, takas edilebilir tokenlar söz konusu olduğunda BRC-20'den daha iyi çalışıyor. Daha hafif ve şekillendirilebilir. Daha kolay aktarılabilir ve değiştirilebilir."

Ordinals Wallet ekibi, ayrıca RUNE adı verilen ilk tokeni devreye alarak Rune protokolünün tasarımını denedi. Rodarmor, "Bitcoin için yeni bir takas edilebilir token protokolü oluşturmanın iyi bir fikir olduğundan" emin olmadığını söyleyerek Bitcoin'in üstünde daha kaygan bir token tasarımı sunma konusundaki endişelerini dile getirdi. Bunun nedeni olarak da "takas edilebilir tokenlerin yüzde 99,9 scam ve meme olmasına" işaret etti. 

Bununla birlikte tıpkı casino'lar gibi bunların da "yakın zamanda ortadan kalkacak gibi görünmediklerini" sözlerine ekledi. Dahası bu trend, "Bitcoin'e önemli bir işlem ücreti geliri, geliştirici ilgisi ve yeni kullanıcılar" getirebilir.

Bitcoin Ordinals Yaratıcısı, Bitcoin Tabanlı Bir Protokol Önerdi!

Runes Tasarımında Potansiyel Var mı?

Runes protokolü, 24 saatten kısa bir süre içinde tanıtıldı ve Ordinals traderları ve geliştiricileri arasında şimdiden popüler hale geldi.

Yaşanan heyecana rağmen henüz bir token standardı hazırlanmadı. Bir standart, belirli bir protokolü kullanan herkes tarafından uyulacak bir dizi kural, sözleşme ve yönergeyi ifade eder.

Bağımsız bir Bitcoin geliştiricisi olan Psifour, Runes tasarımında potansiyel görmesine rağmen, "standart hazırlanana kadar bir karar vermeyeceğini" söyledi.

Şimdilik topluluk, sadece Rodarmor tarafından ortaya atılan bir tasarım fikrine sahip. Ancak, işler hızlı ilerliyor. Bir Ordinals Wallet sözcüsü, "Muhtemelen önümüzdeki haftalarda ticaret portallarını göreceğiz." dedi.

Bitcoin fenomeni Trevor, geliştiricilere "Canlı ve çalışır durumda bir Rune indeksleyici, düzenleme ve/veya transfer uygulaması" oluşturmaları için 100.000 dolarlık bir hibe teklifini duyurdu.

Sözcü; Ordinals Wallet ekibinin "dağıtım için düğüm çalıştırmayı gerektirmeyen bir ürünü piyasaya sürmek" üzere çalıştığını söyledi.

Kaynak: Decrypt

Bitcoin Ordinals Yaratıcısı, Bitcoin Tabanlı Bir Protokol Önerdi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar