Bitcoin Haberleri

Bitcoin rallisinde gerçekten kazanan ve kaybedenler

Gerçekten Kazanan Yatırımcı: Chris Sedgwick

30’lu yaşlarının ortalarında siber güvenlik uzmanı olan Chris Sedgwick ilk olarak 2015 yılında Bitcoin yaklaşık 150 Sterlin olduğu zamanlardan Bitcoin satın aldı. O zamandan beri kripto paranın fiyatındaki patlama Chris Sedgwick’in başlangıçta yatırdığı 2.000 Sterlin’i karşıladı ve hatta yatırımcı %3.650’lik bir getiri elde ettiğini ve yatırımının 75.000 Sterlin’e yükseldiğini söyledi.

Chris Sedgwick kazandığı paranın 25.000 Sterlin’ini çekmiş olmasına rağmen kalan parayı harcamak gibi bir planı olmadığını ve “Bitcoin’e erken giren herkes artık Lamborghini kullanmıyor ve özel adalarda yaşamıyor.” dedi.

Chris Sedgwick:

Benim gibi bazı insanlar mütevazı bir miktarda yatırım yaptılar ve sıkıcı arabalar satın almak ve ipotek için fazla ödeme yapmak gibi mantıklı şeyler yaptılar.

Chris Sedgwick Bitcoin’in yaklaşık 42.000 dolara yükselmesinin ardından büyük miktarda para kazanmış olsa da bu hızlı bir zengin olma girişimi değildi.

Chris Sedgwick 2008 mali krizinden hemen önce üniversiteyi bitirdiği zamandan beri Bitcoin ve merkezi olmayan finans fikrine ilgi duyduğunu söyledi. Chris Sedgwick: “Finans ile her zaman ilgilenmişimdir ve mevcut sistemin kötü olduğuna inanıyorum.” dedi.

Chris Sedgwick kripto paralara duyduğu bu ilgi ve diğer 2 şey ile Bitcoin üzerinde gerçekten kumar oynamaya ikna olduğunu söyledi. İlk olarak Chris Sedgwick, kendisinin ve eşinin o zamanlarda çocuk yapmak istediğini ve çocuğu gelecek yeterli olmasını sağlamak istedi. İkinci olarak Chris Sedgwick, iş vereninin bir banka olduğu ortaya çıkan bir müşterisi için bir araştırma ödevi yazmasının istendiğini söyledi.

Chris Sedgwick:

Bitcoin, blok zincir türleri (Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği elektronik defter sistemi) ve bunların kullanımı hakkında bir araştırma makalesi yazmamı istediler. Yazdığım rapor, bankaların kendi blok zincirlerini oluşturma niyetlerini oldukça eleştirdi ve yalnızca merkezi olmayan Bitcoin’e olan ilgimi yoğunlaştırdı.

Bitcoin fiyatı daha sonra yükselmeye başladı, ancak 2016’nın sonunda hala sadece 600 Sterlin değerindeydi, şu anki fiyatının çok altındaydı ve bir sonraki 2017 Aralık zirve seviyesi 14.000 Sterlin’in çok gerisindeydi.

Chris Sedgwick:

Elde ettiğim kazançları tekrar nakit’e çevirmekle ilgileniyordum. En azından ilk paramı çıkardım ve bu noktadan sonra Bitcoin sıfıra düşse bile hiç önemi yok diye düşündüm.

Tamda bu noktada Chris, kazanımlarını “sıkıcı” şeyler olarak tanımladığı şeylere aktarmaya başladı. Chris Sedgwick, 2017’de kazancından 14 bin Sterlin daha fazla çekti. Çektiği paranın 3.000 Sterlin’i ile borçlarını ödediğini ve daha sonra 11.000 Sterlin ile Skoda Octavia aldığını söyledi.

Chris Sedgwick Bitcoinlerine en son 4 yıl önce dokunduğunu ve o zamandan beri kazara bir “HODLer” olduğunu söyledi. Bunu yapmamış olsa Chris Sedgwick o zamanlarda Bitcoinleri paraya çevirmiş olsaydım bunlar ile yemek yerdim dedi.

Chris Sedgwick’in kalan yaklaşık 50.000 Sterlin’lik Bitcoin yatırımı BTC fiyatı sıfıra düşse bile yatırımcı yatırdığı ilk 2.000 Sterlin’den %1.150 getiri elde etti bile.

Bitcoin yükselmeye devam ederse ne yapmayı planladığı sorulduğunda Chris Sedgwick:

Şu anda 30’lu yaşlarımın ortalarında olduğum konumdayım ve Bitcoin’in şu anki fiyatı bana ipoteğimi ödeyebilme imkânı veriyorsa bunu yapmayı çok isterdim.

Gerçekten Kaybeden Yatırımcılar: Dom Roberts ve James Howells

Ancak Chris Sedgwick’inki gibi her bir hikâye için Bitcoin patlamasını kaçıranlar da var. Bu kaybedenlerin hikayeleri Bitcoin satın almadığı için değil Bitcoin alıp kaybettikleri ya da BTC’lerine ulaşamadıkları üzerinedir. Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre tüm Bitcoin’in yaklaşık 5’de 1’i, yani şu anki fiyatlar ile 141 milyar dolar değerinde olan 3,7 milyon adet BTC 5 yıl içinde hiçbir hareket görmedi.

Bu tür Bitcoin’ler kayıp olarak tanımlanıyor ve potansiyel olarak şu anda milyonlarca ve hatta milyarlarca Bitcoin unutulmuş şifrelerin, silinmiş veya atılmış sabit disklerin içinde bulunuyor.

2020 Yılının En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Birçok kripto para sahibi varlıklarını çevrimdışı olarak 51 karakter uzunluğunda olabilen şifrelerle kilitlenmiş soğuk depolama cüzdanlarında yani sabit disklere ya da kripto para depolama cihazlarında saklar. Bu tarz cüzdanların şifreleri kaybolursa, bir e-posta sıfırlama bağlantısı aracılığıyla şifre sıfırlama yapılamaz ve böylece Bitcoin kişi şifreyi hatırlayana kadar BTC’ler kilitli durumda kalır.

Şimdiye kadar milyarlarca dolar değerindeki bu Bitcoin’ler yeni bir iş alanını bile oluşturdu. Günümüzde Bitcoin cüzdanlarına girmeyi teklif eden sözde Bitcoin ödül avcıları var. Bunlar arasında en tanınmışı olan Cüzdan Kurtarma Servisleri (Wallet Recovery Services) kurtarma işlemleri başarılı olursa cüzdanın değerinin %20’sini ya da para miktarı 100.000 doların üzerindeyse %15’ini hizmet ücreti olarak alıyor.

İnsanlar çılgınca paralarını geri almaya çalışırken Cüzdan Kurtarma Servisleri, Ocak ayında günde 70 kez yardım çağırısı aldı.

Dom Roberts:

İngiltere Buckinghamshire’dan Dom Roberts yaklaşık 10 yıl eski bilgisayarı ile Bitcoin madenciliğini yaptığını ama daha sonra bilgisayarını formatladığını söyledi. O zamanlarda Dom Roberts 400 Sterlin kaybettiğini söyledi.

Dom Roberts:

Aslında o zamanlarda ne kadar Bitcoin’im olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, belki 1 Sterlin 2 Sterline yakındı, ancak bu değer o zamandan beri muhtemelen yaklaşık 300 ila 400 kat arttı. 2020 yükselişi ile Bitcoin’lerimi bulmaya karar verdim ama 2015 yılında tüm sabit diskimi sildiğimi fark ettim. Maalesef, sabit diskte olan her şey muhtemelen üzerine yazılmıştır. Bitcoin bir cüzdana aktarmadım ve Bitcoin’in tamamı madencilik yazılımındaki HDD’de yerel olarak depolanırdı.

Ancak Dom’un hikayesi, en çok bilinen Bitcoin kaybedenlerinden birinin hikayesinin yanında küçük kalıyor. Güney Galler, Newport’tan 35 yaşındaki bir bilişim teknolojileri mühendisi olan James Howells, 2013 yılında 7500 Bitcoin’i içeren bir sabit diski yanlışlıkla çöpe attığını iddia ediyor.

Bu sabit diskin içeriği şu anda 210 milyon Sterlin ediyor ve Howells bu hafta, çöplüğü aramasına izin alırsa yetkililer cüzdan içeriğin %25’ini vermeyi düşünüyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu