Coin Rehberi

Bitcoin sahipleri nasıl güvenlik önlemleri almalı?

Bitcoin sahiplerini bazı konularda yatırım yapmadan önce ve yaptıktan sonra dikkatli olması gerekiyor. Rehberimiz kripto para sahibi olduktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili olarak bir yol haritası oluşturacak olduğundan dolayı dikkat edilmesi gereken tüm konular ve neredeyse tüm soruların yanıtını tek tek verecektir.

Kripto para sahibi oldukta sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili olarak yatırımcıların aklında her zaman kalan soru ”acaba ne yapmam gerekiyor?” yönünde olmakla birlikte bazı yatırımcılar bu konuda o kadar fazla düşünürler ki yatırımlarını satma noktasına kadar gelmektedirler.

Yatırımcıların kendi kripto paralarını korumak ve olası siber saldırılardan etkilenmemek adına almaları gereken önlemler bulunduğundan dolayı dikkatli hareket etmeleri ve kripto para sahibi olduktan hemen sonra hesaplarının %100 güvenliğini en azından kendilerine düşen kısmın güvenliğini sağlamaları büyük önem taşımaktadır.

Eğer ki bir yatırımcı kendi kripto para yatırımını koruyamıyor ise gelecekte elinde ve avucunda olan tüm yatırımlarını kaybetmesi muhtemeldir.

Bitcoin sahibi olmadan önce asıl dikkat edilmesi gereken konu hangi kripto para borsasından yatırım yaptığını ve bu kripto para borsasının dünyada ne kadar fazla tercih edildiği yönünde olmalıdır. Yatırım yaptığınız kripto para borsası ne kadar güvenli? Bunu biliyor musunuz? Bu konularda kendinize sorular sormalı ve yatırım yapmadan hemen öncesinde kripto para borsasının olası saldırılar karşısında ve olası bir güvenlik tehdidi durumunda nasıl önlemler alabilecek olduğu konusunda dikkatli olmalısınız.

Eğer yatırım yapacak olduğunuz kripto para borsası güvenilir değil ise hemen farklı bir kripto para borsasında yatırımlarınızı tutmaya başlamanız ve mevcut yeni yatırımlarınızı daha güvenilir olan farklı bir kripto para borsasında yapmanız daha fazla güvende olmanızı sağlayacak en önemli etkendir.

Bir kripto para borsasının güvenilir olduğunu anlamak öncesinde pek mümkün olmasa bile Alexa sıralaması, soğuk cüzdanlara sahip olup olmadığı, kurumsal bilgilerinin açıkça yazıyor olması ve bir telefon numarası vermiş olması güvenliğin olduğuna kanıt olabilir.

Kripto para borsasının güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Kripto para borsasının güvenilir olup olmadığı konusunda telefon numarasını deneme amaçlı bile olsa mutlaka 1 kez arayın ve karşınıza canlı bir destek temsilcisinin çıkıp çıkmayacak olduğunu, destek sistemine ne kadar süre içerisinde bağlanabilecek olduğunuzu mutlaka test edin.

Tüm bunların yanında kurumsal sayfalarında belirtilen vergi numarası ve gerekli yasal metinlerin açık bir şekilde eklenip eklenmediği konusunda web sitesinin tüm sayfalarını gezerek bir kontrol yapın.

Bununla birlikte eğer ki bu tüm adımlar başarılı ise o kripto para borsası ”güvenilir” demek en azından görünüşte mümkün olabilir.

Bu aşamadan sonra kendinizin nasıl kripto para yatırımlarınızı koruyabilecek olduğunuz konusunda neler yapacak olduğunuza sıra gelmiş demektir.

Eğer ki kendiniz bir kripto para borsasında Bitcoin veya farklı bir kripto para yatırımı tutuyorsanız burada dikkat etmeniz gereken en az 8 karakterden oluşan bir parolaya sahip olmanız. 8 karakter parola ne kadar faza uzun olursa o kadar fazla güvende olacaksınız demek değildir ancak ortalama 15 karakterlik bir parola son derece güçlü ve siber saldırganların ele geçirmek için daha fazla uğraşmak zorunda kalacak oldukları parolalar olacaktır.

Şifrenizde mutlaka en az bir büyük harf, en az 1 rakam  ve en az 1 adet karakter kullanmanız şifre güvenliğinizin en üst düzeye çıkmasında etkili olacaktır.

Mail adresiniz farklı olsun

Kripto para borsasında bulunan mail adresinizin farklı olması ve daha önce hiçbir internet sitesinde veya sanal ortamda kullanmadığınız bir mail olması daha etkili bir güvenlik önlemi olacaktır. Eğer mail adresinizi yeni almadıysanız ve uzun süredir birçok internet sitesinde kullandığınız mail adresi olursa bu hacker’ların daha kolay mail adresinizi bulabilecek ve daha kısa sürede kripto para borsasında bulunan hesabınızın ele geçirilmesini kolay hale getirecektir.

Mail adres seçimlerinizi google, hotmail vb. popüler hizmet sağlayıcılarının aksine daha üst düzey güvenlik önlemleri sunan paralı ve anonim hizmetleri tercih etmelisiniz. Bunlara yaygın örnek olan proton mail ve tutanota mail server sağlayacılarını verebiliriz. Her iki firmanında ücretsiz ve ücretli hizmet seçenekleri mevcuttur.

Bu önerileri dikkate alarak hareket etmeniz ise sizin olası hacker saldırılarından kripto para borsasında bulunan hesabınızın korunmasında en önemli güvenlik önlemlerinden sadece birkaç tanesidir. Farklı konularda öneriler sunmaya ve daha farklı önerileri dikkate alarak hepsini ortak bir şekilde uygulamak sizin olası siber saldırılardan korunmanızda oldukça fazla etkili ve daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kaliteli Anti Virüs Programları Kullanın

Şayet bilgisayarınızı ve kripto para dolu sanal cüzdanınızı koruma altına almak istiyorsanız mutlaka bilgisayarınızı ücretli ve kaliteli bir virüs programı ile korumanız gereklidir. Her daim gelişmekte olan yenilikçi bir sürüme sahip olan anti virüs programlarını tercih etmelisiniz. Kaliteli ve iyi koruyan bir anti virüs programı sayesinde yatırımlarınızı ve bilgisayarınızı siber saldırılardan korur ve sanal dolandırıcılara göz açtırmamış olursunuz. Belli bir ücret dahilinde sahip olacağınız kaliteli anti virüs programlarını da her daim güncel tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Kaliteli VPN Programları Kullanın

VPN (Virtual Private Network) yada diğer adıyla Sanal Özel Ağ, halka açık internet alanları gibi yerlerde güvenli bir şekilde internete bağlanmanıza olanak sunar. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.  VPN’ler, güvensiz ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanı sıra VPN’ler, farklı ülke konumlarında bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından kurtarırlar. VPN bağlantılarında gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler. Tabiki bu hizmeti tercih ederken bildiğiniz, güvendiğiniz firmalar üzerinden hizmet almanız önemlidir.

Paranoyak biri misiniz ? Biraz daha ileri gidelim. Internete bağlanmak için kullandığınız modeme donanımsal olarak VPN hizmeti kurarak, ağ üzerinden bağlanan bilgisayarlar üzerine yazılımsal olarak ikinci bir VPN hizmeti kurabilirsiniz. Bu sayede gizliliğinizi daha fazla arttırmış olursunuz.

Fiziksel Donanım Anahtarı Kullanın

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir ? yazımızı okuduysanız iki faktörlü korumadan haberiniz vardır. İki faktörlü kimlik doğrulama uygulamaları kullandığımız cep telefonlarımıza bağlanarak bize ekstra güvenlik katmanı oluşturmaktadır. Peki ya biz telefonumuzu çaldırdık, kaybettik ya da bozduk ? İşte burada devreye fiziksel donanım anahtarları girmektedir. Google firmasının üretmiş olduğu titan, yubico firmasının üretmiş olduğu yubikey’dir. Bu ürünlerin fiyatları oldukça makul olup, kripto paralarınızı, bilgisayarınızı ve mail adreslerinizi tamamen fiziksel olarak koruyabilirsiniz. Yubikey ve Titan satın almak isterseniz, marketimizi ziyaret edebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu