Bitcoin Haberleri

Bitcoin son 72 saatte 11.000 dolardan fazla değer kaybetti

Bitcoin son 72 saat içinde 11.000 dolardan fazla değer kaybetti. Bitcoin’deki en son düşüş lider kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasından sadece 2 gün sonra geldi. Hatta bu düşüş İngiltere’nin finans piyasası gözlemcisinin (FCA) tüketicilerin tüm paralarını kaybedebileceği konusunda uyarı yaptı.

The Guardian bir raporda:

Kripto paraların değişken doğası Pazartesi günü tekrardan vurgulandı. Bitcoin Cuma gününün rekor seviyesi olan 42.000 dolardan %28 düştü ve değerini bir aydan kısa bir sürede ikiye katladı.

FCA uyarılarda bulundu

Kripto paraların popülaritesi arttıkça İngiltere Finansal Davranış Otoritesi, tüketicilerin neye yatırım yaptıklarını öğrenmelerine ve ilgili finansal riskleri anlamaya çağırdı.

Bitcoin o zamandan beri toparlandı ve 13 Ocak Çarşamba günü saat 10:00 civarında 35.180 dolara kadar çıktı.

FCA:

Bazı kripto para yatırım firmaları potansiyel getirileri abartıyor veya riskleri hafife alıyor olabilir.

Bitcoin, piyasaya sürülen ilk kripto paradır. Satoshi Nakamoto adında bir kişi 2008 yılında kimliğini açıklamadan Bitcoin’i dünyaya tanıttıo. O zamandan beri birlikte Altcoin olarak bilinen birçok diğer kripto para piyasaya sürüldü. Ancak şu anda Bitcoin en popüler ve en değerli kripto paradır.

Bir kripto para geleneksel dijital para birimlerinden farklıdır. Kripto paralar banka gibi aracıları kenarda bırakır ve doğrudan eşler arası ödemelere olanak tanır. Satoshi Nakamoto, finansal krizin ardından insanlara paralarını kontrol etmek ve bankaları veya hükumetleri bu süreçten çıkarmak için Bitcoini yaratmıştır. Bitcoin merkezi olmayan bir hesap defteri modeli olan blockchain teknolojisi üzerinde çalışır. Hiçbir merkez bankası veya hükumet Bitcoin’in üretim veya transferlerine herhangi bir sınır koyamaz.

bitcoin

Kripto paralar gönderenlere ve alıcılara paralarını yönetmeleri için tam kontrol sağlar. Kripto para işlemleri anında gerçekleşir. Kripto para destekçileri kripto paraları ve blockchain teknolojisini geleneksel finansal sistemin çalışma şeklini değiştireceğine inanıyor. Eleştirmenler ise gönderenlere ve alıcılara sağladığı anonimlik nedeniyle kripto paraların uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve terör finansmanı gibi suçlarda kullanıldığını iddia ediyor. Dark Web, suçluların Bitcoin cinsinden ödeme talep ettiği yaygın ve bilinen bir örnektir.

Bloomberg:

Hız treni dalgalanmasının son dalgasındayız, son düşüş 2017 balonu da dahil olmak üzere geçmiş patlama ve düşüş döngülerini hatırlatıyor. Yatırımcıların ise bu düşüşün sağlıklı bir düzeltme mi yoksa kripto paralardaki boğa koşusunun sonu mu olduğunu tartışıyor.

Bitcoin birçok insanı kısa sürede zenginleştirdi, ancak çoğu kişi Bitcoin’in spekülatif ve değişken yapısı nedeniyle büyük miktarlarda para kaybetti. Bitcoin, 100 dolardan işlem gördüğü 2013’ten bu yana uzun vadeli olarak yatırım yapanlara olağanüstü bir getiri sağladı. Yine de Bitcoin’in bu yükseliş yolculuğu insanların tüm birikimlerini kaybetmelerine neden olan keskin düşüşlerle doludur.

En son rallide Bitcoin 1 ay içinde değerini ikiye katlayarak Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 dolara yaklaştı. Bu ralliye kimin neden olduğunu tespit etmek zor olsa da şu anda Bitcoin ile Bitcoin fonları, fiyat hareket avcıları, milyarderler, günlük tüccarlar, şirketler ve hatta kurumsal yatırımcılar ilgileniyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu