Kripto Para Haberleri

Bitcoin Şu Ana Kadar 13 Ülkede Yasaklandı! Türkiye Dahil…

Bitcoin, dünyanın en büyük kripto para birimidir. Geçtiğimiz hafta düşüş gösteren Bitcoin’in fiyatı dün tekrardan yükseldi. Çin’in duruşu ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları Bitcoin fiyatının düşmesine neden oldu. Buna ek olarak, Çinli ve ABD’li makamlarının kripto para birimleri üzerindeki kontrolleri ve vergileri sıkılaştırma hamlesi kripto para sektöründe satış baskısının tetiklenmesine neden oldu. Çin dahil birçok ülke riskleri gerekçe göstererek kripto para birimleri işlemlerine kısıtlamalar ve yasaklar getirdi.

Çin Kontrolü

Çin geçtiğimiz günlerde en popüler kripto para birimi olan Bitcoin ile finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin hizmet vermesini yasakladı. Ülke ayrıca yatırımcıları spekülatif kripto para ticaretine karşı uyardı. Bu uyarıya göre bankalar ve çevrimiçi ödeme kanalları dahil olmak üzere kurumlar, müşterilerine kripto para birimi dahil kayıt, alım satım, takas ve takas gibi hizmetler sunamayacak.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Fiyat Analizi 22 Haziran 2020

Ayrıca, hiçbir kurum kripto para birimi tasarrufu veya ipotek hizmetleri veya kripto para birimiyle ilgili finansal ürünler sunamayacak. Ayrıca Çin, kripto para borsalarını ve ICO’larıda 2017’de yasaklamıştı, ancak ülkede insanlar kripto para yatırımları yapabiliyor.

bitcoin

Bitcoin’i yasaklayan ülkeler

Kripto para birimleri Türkiye, Bolivya, Çin, Cezayir, Fas, Kuzey Makedonya, Suudi Arabistan, İran, Bangladeş, Katar, Vanuatu, Vietnam, Pakistan ve Afganistan’da yasaklanmış ve yasa dışı kabul edilmiştir. Türkiye’de tüm kripto para işlemleri yasaklanmıştır.

Kripto paraları kullanarak Türkiye’de ödeme yapılamıyor. Türkiye Merkez Bankası, bilinmeyen riskleri gerekçe göstererek kripto para birimlerini alışverişte yasaklamıştır.

Körfez ülkeleri kripto para birimlerini yasaklıyor

Suudi Arabistan ve Katar Bitcoin’i yasakladı. Bitcoin, Suudi Para Otoritesi tarafından yasaklandı. Sama, döviz piyasasındaki yasadışı menkul kıymetler hakkında Sama Daimi Komitesi tarafından yayınlanan bir uyarı yayınladı. Finansal kurumlar Bitcoin kullanımına karşı uyarıldı.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasaklayan diğer ülkeler

Bangladeş, Pakistan ve Afganistan gibi Güney Asya ülkeleri de Bitcoin’i yasakladı. Buna Bolivya, Cezayir, Fas, Kuzey Makedonya, Vanuatu ve Vietnam dahildir. Haziran 2014’te Bolivya Merkez Bankası, hükumet tarafından onaylanmayan para birimleri ve banknotları yasakladı. Buna kripto para birimleri de dahildir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Malta kripto para yasaları konusunda geride kalabilir

Cezayir, 2018 Ekonomi Yasası uyarınca kripto para birimi kullanımını yasakladı. Kripto para birimleri risk nedeniyle 2017 yılında Fas’ta da yasaklandı.

btc

Hindistan’da kripto para birimleri yasaklanacak mı?

Hindistan’da kripto para birimlerini tam olarak henüz yasaklanmadı. Ancak son raporlar ülkede kripto para yasaklarının yaklaşmakta olduğunu gösteriyor. Hindistan Merkez Bankası (RBI) ve Hükumeti Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında muhalefetlerini oybirliğiyle belirtecek. Böylece Bitcoin dahil tüm kripto para birimlerinin Hindistan’da yasaklanabileceğini doğrulandı. Bundan daha önce, Hindistan Merkez Bankası dijital para birimini başlatma sürecine başlamıştı.

Ülkede yasak yürürlüğe girerse, kripto para birimiyle ilgili işlemler ve finansal işlemler yasa dışı olacak. 6 Nisan 2018’de yayınlanan bir genelgede Hindistan Merkez Bankası, kripto para birimi işlemleriyle ilgili banka işlemlerine yasak getirmişti. Sonuç olarak o zamandan sonra kripto para birimi transferleri yasadışı hale gelmişti. Ancak Hindistan Yüksek Mahkeme’sinin Mart 2020’de bu yasağı kaldırmasıyla kripto para birimi işlemleri ülkede bir kez daha yaygınlaştı. Ancak kripto para birimi işlemlerine resmi kanallardan para aktarılamıyor. Ülkede bir banka hesabı üzerinden bir kripto para borsasına para transfer etmek veya bir kripto para birimi satışından bir banka hesabına para kabul etmek mümkün değildir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Güney Kore yönetimine sert ''düzenleme'' tepki!

İlgili İçerik: Kripto Paralara Yaptırım Uygulanırsa Ne Olur?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu