Anasayfa Rehber Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Rehber

Bitcoin SV nedir? BSV nedir? Projenin yaratıcısı, çalışma sistemi, kullanım alanları ve avantajları nelerdir? İşte konu ile ilgili tüm ayrıntılar...

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

BSV Nedir?  

Bitcoin SV nedir? sorusunun yanıtı kısacası şu şekildedir: Bitcoin Cash ağının hard fork'undan sonra oluşturulmuş bir blockchaindir. Bitcoin Satoshi Vision'ın kısaltmasıdır. Hard fork sonucu ortaya çıkan blockchainin temel kripto para birimi ise BSV Coin’dir. Bitcoin SV savunucusu olan Craig Wright, söz konusu protokolün tam olarak Satoshi Nakamoto tarafından düşünülen şey olduğunu iddia ediyor.

İnternet sitesinde "orijinal Bitcoin" olarak nitelendirilen Bitcoin SV, aslında Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi çalışıyor. İşlemleri doğrulamak için proof of work yani iş kanıtı (PoW) adlı konsensüs mekanizmasını kullanan kripto para biriminin maksimum arzı 21 milyon BSV Coin olarak kayıtlara geçiyor. Madencilik üretiminde halving aracılığıyla blok başına düşen ödül belirli dönemlerde yarıya düşürülüyor.  

Bitcoin SV, saniyede 50,000'den fazla işlemi destekleme kapasitesiyle en hızlı halka açık defter olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin Scripting tarafından desteklenen her işlem; bir akıllı sözleşme, kriptografik olarak güvenli bir coin ya da bir NFT olabilir. Olanaklar, kullanımlar ve faydaların gerçekten sınırsız olduğunu söyleyebiliriz.  

Bitcoin SV, ayrıca temiz bir teknolojidir. Kullanıma sunulduğundan bu yana CO2 verimliliğine odaklanan proje, iş kanıtı tarafından güvence altına alınan çeşitli kripto para birimlerinin enerji verimliliğini, CO2 emisyonlarını ve ücretlerini karşılaştıran Coin Carbon Cap'te bütün rakip blok zincirlerini geride bırakmıştır. Bitcoin SV, dünyanın en çok kullanılan ödeme ağı olan VISA ile çevresel olarak doğrudan rekabet ediyor ancak Bitcoin SV'nin çok daha fazlasını yaptığı ve mümkün kıldığı fark ediliyor.  

BSV Coin piyasada popüler bir varlık olarak kendisine yer buluyor. Kripto para birimi BSV Coin; Bitfinex, KuCoin, Bittrex, OKX, Huobi Global, Gate.io ve Poloniex gibi kripto para borsalarında listelenmiştir. Popüler borsa Binance, gerekli standartları karşılamadığı gerekçesiyle kripto para birimi BSV Coin’i delist etmiştir.

Binance, kullanıcıları korumak amacıyla BSV Coin’i delist ettiğini duyurmuştur. BSV Coin isimli kripto varlık, yazının hazırlandığı sırada 766 milyon dolarlık piyasa değeri ile 53’üncü sıradadır.  

BSV Kime Aittir? 

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Projenin düğüm yazılımı, blockchain teknoloji şirketi nChain tarafından geliştirilmiştir. nChain, devamlı olarak orijinal Bitcoin protokolünün işlevselliğini geri kazandıran güncellemeler sunmuştur. Söz konusu şirket, şu anda Bitcoin SV Altyapı Ekibini sağlıyor. Bu ekip, ağ için hem düğüm yazılımını hem de diğer altyapı araçlarını geliştirmeyi sürdürüyor.  

Şirketin baş bilim insanı Craig Wright, bilindiği üzere Nakamoto olduğunu öne sürüyor. Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Wright, 2018 yılında Bitcoin Cash ve Bitcoin SV arasında gerçekleşen bölünmeden beri Bitcoin SV'nin savunucusu olmuştur.

Calvin Ayre isimli girişimci de projenin önemli bir destekçisidir. Ayre, blockchain üzerine inşa edilmiş projelerde ve şirketlerde yatırım fırsatları peşinde koşuyor.  

İsviçre merkezli Bitcoin Vakfı, blockchainin ve kripto para biriminin küresel olarak büyümesine ve benimsenmesine destek veren, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. nChain şirketindeki Bitcoin AV Altyapı Ekibinin faaliyetleri, Bitcoin Vakfının talebi ve talimatı üzerine yürütülüyor.  Kripto para piyasası için önemli bir yere sahip olan Bitcoin SV nedir? ve BSV nedir? sorularına yanıt ararken projenin çalışma sistemi ile devam ediyoruz.

BSV Nasıl Çalışır?  

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Yazımızda bsv nedir? sorusunu yanıtlarken projenin çalışma sisteminde şu ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor:

Blok Boyutu  

Bitcoin SV, önerilen blok boyutu limitini 4 GB'a çıkarmıştır. Bitcoin Vakfından Jimmy Nyugen, şu ifadeleri kullanmıştır:  

Gelecek, kullanıcıların daha büyük veri kapasitesi talebini ve madencilerin daha fazla ücret geliri elde etme ihtiyacını karşılayabilecek bir blockchainde yatıyor.  

Burada ağ kapasitesi; protokol geliştiricileri tarafından keyfi olarak sınırlandırılmıyor, bunun yerine piyasa güçlerini karşılamak amacıyla sınırsız ölçeklenebiliyor. Söz konusu proje; blok boyutlarının kısıtlamasını kaldırarak, bu şekilde saniyede milyonlarca ödemeyi gerçekleştirerek ve küresel nüfusun ihtiyaçlarını destekleyerek bunu başarıyor. Sonuç olarak mevcut rekor olan 4 GB'ın üzerinde olmak üzere terabayt boyutlu bloklara ulaşılması hedefleniyor.  

Son gigabayt boyutlu bloklar; kalıcılığı, uygun maliyetliliği, birlikte çalışabilirliği ve depolanan verilerin kişisel kontrol özellikleri nedeniyle daha büyük blockchain kapasitesine yönelik artan kullanıcı talebi tarafından yönlendiriliyor.  

Anlık İşlemler  

İki saniyeden kısa işlemler, Bitcoin SV'de yaygın olarak kabul ediliyor. Bitcoin SV, ister dünyanın öbür ucuna ister sadece yanınızda duran bir arkadaşınıza olsun standart bir işlemle ortalama olarak yaklaşık iki saniye süren ışık hızında işleme ve çözümleme sürelerine sahiptir. Bunların hepsi üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan gerçekleşmektedir.  

Paranın daima sürtünmesiz, düşük gecikmeli ve güvenli olması gerektiğinden güvenli anlık işlemlerin, Bitcoin SV ödemeleri için ticari pazarın kilidini açmak amacıyla kullanılan bir anahtar olduğunu söyleyebiliriz.  

NFT Desteği

Bitcoin SV, Nextgen NFT'leri düşük ücretler ve 4 GB'dan fazla zincir üstü dosya desteği ile etkinleştiriyor. Proje, NFT'leri destekliyor. Bunu desteklemek için orijinal Bitcoin (BTC) protokolünün üzerinde çok sayıda ilgili token protokolünün oluşturulduğu biliniyor. 

NFT, basit bir şekilde eşsiz bir varlık kimliğine sahiptir. Dolayısıyla koltuk numaraları gibi eşsiz nitelikleri ya da oyun içi koleksiyon öğeleri ve diğer benzer öğeler gibi çeşitli ayrıntıları temsil edebilir.  

Bitcoin SV, NFT’lerin alım satımı ve basımı için inanılmaz derece düşük ücretlere sahiptir. Bunlar, NFT teknolojisine erişimin artık herkes tarafından karşılanabilir olduğu anlamına geliyor.

 

Zincir Üstü Denetim  

Bitcoin SV, her faaliyeti uyumlu bir şekilde zincir üstü olarak takip ediyor. Denetimin özellikle binlerce müşteriye sahip büyük şirketler için sıkıcı olduğu biliniyor. En büyük sıkıntı ise denetçinin ayıklamak zorunda olduğu bütün finansal verileri doğrulamaktır.

BSV; bütün tarafların ve denetçilerinin, işledikleri tüm verileri kolay bir şekilde doğrulamalarına imkân tanıyarak söz konusu zorluğu çözebiliyor. Blockchainde depolanan bu veriler, anormallikleri belirlemek için kullanılabilecek bir kanıt izi oluşturuyor.  

Zincir Üstü Veri Depolama  

Bitcoin SV; istikrarlı, merkeziyetsiz veri depo olarak kullanılabiliyor. Bu; metin, kod, veri ya da pdf'ler ve resimler gibi geleneksel medyadan her türlü dijital içeriği kapsayan faaliyetlerin tam kaydını zincir üstü olarak saklıyor.

Kısıtlanmamış blok boyutları; videolar, ses dosyaları ve hatta veri tabanları gibi geleneksel olarak desteklenmeyen "dosya boyutunda ağır" medyanın da zincire yüklenebileceği anlamına geliyor.  

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Zincir Üstü Ölçeklenebilirlik  

Bitsoin SV'nin sınırsız blok boyutları, işletmelerin ve hükûmetlerin güvenli ve değiştirilemez şekilde zincir üstü olarak ve öngörülebilir bir düşük maliyetle gerçekleştirmek istedikleri mikro ödemeleri ve artırılmış veri çeşitliliği ve hacmini kolaylaştırıyor.

Zincir üstü ölçeklenen Bitcoin SV, daima sabit bir düşük işlem maliyetleri sunarken hem veri hem de maliyet bakımından verimli kalmak için blokların boyutunu sürekli genişletip küçülterek ağın taleplerini karşılıyor.  

Düzenleyici Dostu  

Bitcoin SV, yasalar çerçevesinde çalışıyor ve yasalara uymak için hükûmetlerden ve düzenleyici kurumlardan kişilerle aktif olarak çalışıyor. Bu şekilde işletmelerin kendisine meşru bir teknoloji olarak güvenebilmelerini sağlıyor.

Suça teşvik etmeyen veya suçu gizlemeyen Bitcoin SV, bunun yerine işlemlerin değişmez ve kronolojik bir kaydını tutuyor. Hileli bir faaliyet, sistem tarafından otomatik olarak reddediliyor. Hileli bir faaliyetin gerçekleşmesi halinde bu faaliyet kolay bir şekilde takip edilebiliyor ve suçlu yakalanabiliyor.  

Akıllı Sözleşmeler  

Akıllı sözleşmeler, projenin temel bileşenlerinden biridir. Bitcoin'in sınırsız komut dizisi oluşturma kabiliyetlerini kullanarak zincir üstü bir şekilde Turing Complete akıllı sözleşmelerini kodlamak bile mümkün oluyor. Bu sözleşmeler; otonom, merkeziyetsiz ve şeffaftır. Bir kez uygulandıktan sonra genel olarak geri alınamaz ve değiştirilemez.

Bitcoin üzerindeki akıllı sözleşmelerin, bir anlaşma veya faaliyette aracılara ve sözleşme yaptırımına olan ihtiyacı azaltmak- hatta ortadan kaldırmak dâhil olmak üzere çok sayıda avantajı bulunuyor. Bunun sebebi ise bir akıllı sözleşmede kodun, mekanizmaları tanımlaması ve şartların nihai belirleyicisi olmasıdır. Bu, Bitcoin SV tabanlı akıllı sözleşmelerin hem yasal olarak uygulanabilir hem de ölçeklenebilir olmasına imkân tanıyor.  

Token Desteği  

Token, akıllı sözleşme ile yönetilen Bitcoin SV üzerindeki dijital bir mülkiyet kaydıdır. Bitcoin SV, her talebi karşılamak için çeşitli token protokollerini destekliyor. SFP, Run, Dot Wallet Badge, Tokenized, Sensible Contract, SuperAssetNFT, STAS Protocol ve Elas Satoshi Token olmak üzere çok sayıda tokenizasyon platformu mevcuttur. Bitcoin SV, aşağıdakiler dâhil olmak üzere 45 varlık türünü destekleyen çok sayıda protokol sunuyor:  

 • Common Shares  
 • Currencies  
 • Admission Tickets  
 • Loyalty Points  
 • Coupons  
 • Carbon Credits  
 • Recycling Credits  
 • Reputation Points  
 • Tax Credits  
 • Digital Collectibles  

TX (İşlem) Verimliliği  

Blockchain bir transfer defteridir ancak sadece dijital varlıklarla ilgili olması gerekmez. Her türlü veri transferini kayıt altında tutar. Bu, özellikle Bitcoin SV'nin hız ve ölçeklenebilirlik sınırlarını aşmasından dolayı çok sayıda yeni ihtimalin önünü açıyor.

Bitcoin SV, artık tek bir ağ olarak çalışan binlerce IOT (Nesnelerin İnterneti) cihazının bütün eylemlerini durmaksızın veri alışverişi yaparak takip edebiliyor. Teranode test ağı, küresel talebi karşılamak için saniyede 50,000'den fazla işleme ulaşmıştır. Bunun mükemmele oldukça yakın olduğunu ifade edebiliriz.  

BSV Kullanım Alanları Nelerdir?  

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Bitcoin SV nedir? veya bsv nedir? sorusunu yanıtlarken kullanım alanlarından söz etmemek olmaz. BSV kullanım alanları şu şekildedir:

 • iGaming (çevrim içi oyun): iGaming, adalet ve güven gibi doğal problemlerle mücadele etmeye devam ediyor. Kazançların hesaplanması, parasal payların korunması ve ödenmesi, yavaş hesap görme oranları ve yüksek ücretler ile ilgili endişelerin yanı sıra veri koruma ve dijital güvenlik ile ilgili sorunlar, çevrim içi casino bahislerinin karşılaştığı problemlerden yalnızca birkaçını içeriyor. Bitcoin SV'nin, iGaming'in geleceğini ateşleyecek en iyi ölçeklenebilirlik, istikrar ve güvenlik avantajlarına sahip blok zinciri olduğu ifade ediliyor.
 • Ödemeler: Platformunda işlenebilecek blokların boyutunda herhangi bir sınırlama olmaksızın BSV, hızlı ve uygun maliyetli bir ödeme yöntemi olarak etkin bir şekilde hizmet sunan tek blok zinciridir. Blok zincirinin işlevleri sadece geleneksel anlamda bir ödeme yöntemi olarak hizmet etmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda mikro ödemeler vasıtasıyla işletmeler için yeni imkânlar da sunuyor. Birkaç sent kadar küçük ödemeler uygulanabilir hale geliyor. Bunun dışında işletmeler için yepyeni para kazanma yöntemlerinin bulunduğu yeni bir dijital ekonomi oluşturuluyor.
 • Sosyal medya: BSV, sosyal medyayı zincir üstü olarak inşa edilecek geçerli bir uygulama haline getirmek için gereken kapasiteyi ve hacmi taşıma yeteneğine sahiptir. Ücret modellerini uygulama konusunda eşsiz bir yeteneğe de sahip olan proje, bazı şirketlerin göstermiş olduğu gibi sosyal medyanın iyileştirilmesi için benzersiz bir geliştirme fırsatı sunuyor.
 • E-spor: Blok zinciri çözümlerinin e-spor alanında etkili olabilmesi için ağların hızlı olması ve önemli hacimlerde büyük faaliyetleri gerçekleştirebilmesi gerekiyor. Fakat bunu hem oyuncular hem de sağlayıcılar için finansal bakımdan mantıklı olan bir maliyet temelinde yapabilmesi kritik oluyor. Sadece BSV, blok zinciri tabanlı e-spor çözümleri için platform sağlamak üzere gereken istikrara ve ölçeklenebilirliğe sahiptir.  

BSV Avantajları Nelerdir?  

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Yazımızda bsv nedir? sorusunu yanıtlarken şimdi de projenin avantajlarına bir göz atalım. BSV aşağıda yer alan avantajlara sahiptir:

Genel olarak bir yatırım ya da değer varlığı deposu olarak kullanılan Bitcoin'den farklı olarak BSV Coin; dağıtık veri uygulamaları, işletmeler ve hükûmet kullanıcıları için hızlı, ölçeklenebilir ve verimli bir blok zinciri platformu sağlamayı hedefliyor.

Sınırsız blok boyutları sayesinde BSV Coin, Layer 2 çözümlerine güvenmeden herhangi bir uygulamanın ve ödeme ağının taleplerini karşılayacak şekilde ölçeklenebiliyor. Söz konusu ağ, 2021 yılında dünyanın ilk gigabyte düzeyindeki bloklarını çıkarmıştır. Blok kapasitesinin, ağ üzerinde daha fazla hacmi desteklemek için daha fazla büyüyeceği tahmin ediliyor.

Ölçeklenebilirlik problemleri yaşadıktan sonra diğer ağlardan geçiş yapan uygulama geliştiricileri için kullanımı kolay bir platform sunan BSV, geniş bir kullanıcı tabanına sahip uygulamaları destekleyebiliyor. Bu yüzden geliştiriciler, işlemler hızlı bir şekilde işlenirken ücretlerin düşük kalacağından emin olabiliyorlar. Avantajlara da yer verdiğimize göre bsv nedir? sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamış olduk. 

Bitcoin SV (BSV) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)