Dikkat ÇekenlerKripto Para Haberleri

Bitcoin ve Altın Neden Aynı Anda Yükselip Azalıyor?

Altın yüzyıllardır güvenli sığınak varlığı, para birimi ve takas veya ticaret aracı olarak kullanılmıştır. Bitcoin on yıldan biraz daha eski olsa da altın ile aynı özelliklerin çoğunu sunduğundan dolayı altının dijital versiyonu ve değerli metalin bir üstü olarak anılır ve bazı ek faydalar da sunar.

İki varlık geçen yıl birlikte arttı ve birlikte düştü. Gelecek yıllarda altının yerine geçecek ilk kripto para Bitcoin için bu ne anlama gelmektedir?

Bitcoin ve Altın Güvenli Liman Hikayesi Devam Ediyor

2019 ilk günlerinde bu yana, piyasa değeri ile lider Bitcoin ve altın aynı anda yükseliyor ve aynı anda düşüyor.

Altın, insanın ilk yapmaya başlamasından bu yana ticarette kullanımı ile bilinen, her pazardaki en güvenilir varlıklardan biridir ve yatırımcıların ekonomik kargaşa sırasında güvene kaçmak için kullanabileceği güvenli bir liman varlığı olarak yıllardır kendini kanıtlamıştır.

Altın, varlığının kıtlığı nedeniyle fiyatları nispeten istikrarlı tuttuğu için güvenli bir sığınak olarak kabul edilir. Altın fiyatlarında ki en büyük büyümeler her zaman durgunluk dönemlerinde gerçekleşmiştir ve durgunluk sonrası yaşanan ekonomik toparlanmanın ardından altın en büyük düşüşlerini yaşamıştır.

Bununla birlikte son durgunluk sırasında Bitcoin sürekli enflasyonu artan bozuk kaydi para sistemlerinin yerine geçecek bir araç olarak yaratıldı.

Bitcoin, yıllar boyunca altına değer ve uzun ömür veren aynı özelliklerin çoğunu paylaşmak için özel olarak tasarlandı. Bitcoin’de, diğer varlıkların aksine sabit kodlu bir dijital kıtlık vardır.

Altın arzı gerçekten az olsa da şu anda hala dünyanın altında ve hatta uzayda ne kadar altın kaldığını söylemek mümkün değildir

Bununla birlikte, sadece 21 milyon BTC olabilir.

Bu İki Varlık Neden Bağlantılı?

İki varlık az olduğu için, yatırımcılar ekonomik sıkıntı gördükçe, giderek daha fazla yatırımcı sermayelerini Altın ve Bitcoine taşıyor.

Yükseliş, tıpkı yaklaşmakta olan bir durgunluk korkusu artmaya başladığı gibi 2019’un başlarında da görülebilir.

Bitcoin ve altın 2019’un ortalarında zirveye ulaştı, 2019’un sonlarında yerel bir seviyeye düştü.

Altın, Bitcoin’e hafifçe liderlik ediyor, bu da Bitcoin’in buradan daha yüksek çıkış yapabileceğini gösteriyor.

Değerli metalin fiyatlanması azalırsa bu Bitcoin’de de düşüşe işaret edebilir. Ancak bunların çoğu küresel ekonominin genel sağlığına bağlıdır.

Borsaların değer kaybetmesi, korona virüsünün yayılması ve yıkımın eşiğinde olan kaydi para sistemleri ile sermaye, geleneksel piyasalardan Bitcoin ve Altına doğru giderken bu iki varlık aynı anda değer kazanıp değer kaybetmeye devam edecek.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu