Bitcoin RehberiCoin Rehberi

Bilinmesi Gereken Bitcoin ve Kripto Para Ticaret İpuçları

Ticaret hataları yaparak Bitcoin kaybetmek kesinlikle eğlenceli değildir.

Peki bu hatalardan nasıl kaçınabilir ve nasıl karda olunabilir? İlk olarak, ticarete %100 odaklanmak çok önemlidir. İkincisi, ticaret herkes için değildir. Aşağıdaki ipuçlarını öğrenmek kolaydır ancak, bunları gerçek zamanlı olarak uygulamak zordur. Sonuçta, herkes mantıksal olarak davranamaz.

Her Ticaret İçin Bir Sebep Bulun

Bir ticaret pozisyonuna net bir stratejiniz olduğunda girin.

Tüm yatırımcılar karlı değildir. Ticarette fayda sağlayan herkes için başka bir kişi kaybeder. Sipariş defterine yüzlerce Bitcoin işlemi koyan büyük balinalar altkoin pazarını yönlendirir.

Balinalar ticaret hataları yapana kadar masum küçük balıklar sabırla bekler. Günlük olarak işlem yapmayı arzu etseniz bile, bazen acele davranmak ve büyük kayıplar yaşamak yerine hiçbir şey yapmamak daha iyidir. Sadece ticaret yapmayarak kara geçeceğiniz günler vardır.

Net Stop’lar, Net Hedefler Belirleyin ve Plan Yapın

Her pozisyonda kar elde etmek için kesin bir hedef seviye ve daha da önemlisi, düşüş olursa diye bir stop loss seviyesi belirlemek zorunludur. Bir stop loss seviyesi belirlemek, pozisyon kapanmadan önce karşılayabileceğimiz maksimum kayıp miktarını seçmektir.

Stop-loss seviyesini doğru seçmek için çeşitli faktörler dikkate alınmalıdır. Çoğu tüccar pozisyonlarına veya kripto paranın kendisine inandıklarından olduklarından dolayı başarısız olurlar.

Bu tüccarlar; “Dönecek ve bu ticaretten en az kayıpla çıkacağım, eminim” diyebilirler. Egolarının kontrole geçmesine izin verirler ve %2-3’ünün aşırı dengesizlik olarak kabul edildiği geleneksel borsaya kıyasla, kripto para ticareti çok daha risklidir. Sadece 1 saat içinde %80 oranında değer kaybeden bir kripto para bulmak hiçte zor değildir ve kimse bu kripto parayı elinde tutmak istemez.

FOMO’nun Farkında Olun

FOMO ya da kayıp yaşama korkusu ile tanışın. Gerçekten de belirli bir kripto para sadece birkaç dakika içinde büyük iki basamaklı kazançlarla deli gibi değer kazanırken bu tür durumları dışarıdan görmek eğlenceli değildir.

O cesur yeşil mum size “Beni tutan tek kişi sensin” diye bağırır. Tam da bu noktada, devam eden fiyat artışı hakkında konuşmak için insanlar Reddit ve Telegram ticaret gruplarına veya borsaların konuşma pencerelerine akın eder.

Yapılması gereken şey ise çok basittir; ilerlemeye devam edin. Birçok kişi bu yükselişi yakalamış olabilir ve pazarın bu yönde devam edebileceği mümkündür, ancak balinaların (yukarıda belirtildiği gibi) daha düşük fiyatlardan aldıkları kripto paraları satmak için sadece küçük alıcıları beklediğini unutmayın. Fiyat yükseldi ve şu anki şanslı yatırımcıların sadece bu küçük balıklardan oluştuğu açık. Söylemeye gerek yok, bir sonraki adım genellikle tüm sipariş kitabını satan kırmızı mum olacaktır.

Risk Yönetimi Sadece Kripto Paralar İçin Değildir

Karlı bir tüccar olmak için bir hareketin asla hareketin ucunu aramazsınız. Büyük bir kazanca dönüşecek olan küçük kazançlara bakmak hedefiniz olmalıdır.

Portföyünüzde riski akıllıca yönetin. Örneğin, asla portföyünüzün küçük bir yüzdesinden fazlasını likit olmayan (çok yüksek riskli) bir pazara yatırmamalısınız. Bu pozisyonlara daha fazla dikkat edilmelidir; stop loss ve hedef seviyeler satın alma seviyesinden çok uzakta seçilecektir.

Kripto Paralar Bitcoin’e Karşı İşlem Görür

Dayanak varlığı değişken piyasa koşulları yaratır: Çoğu altkoin kaydi paralar yerine Bitcoin’e karşı işlem görür.

Bitcoin, neredeyse tüm kaydi para birimlerine kıyasla çok dengesiz bir varlıktır ve özellikle Bitcoin’in fiyatı keskin bir şekilde hareket ederken bu gerçek dikkate alınmalıdır.

Geçmiş yıllarda, Bitcoin ve altkoinlerin ters bir korelasyon göstermesi yaygındı, yani Bitcoin yükseldiğinde, altkoin fiyatları Bitcoin’e karşı düşerdi. Bununla birlikte, 2018’den beri korelasyon belirsiz bir alana girmiştir.

Ne olursa olsun Bitcoin dengesiz olduğunda, ticaret koşulları biraz sislidir. Sis dönemlerinde çok ileriyi göremezsiniz, bu nedenle yakın hedefler ve stop-loss’ların ayarlanmış olması veya hiç ticarete girilmemesi daha iyidir.

Altkoin Ticareti İçin İpuçları

Çoğu altkoin zamanla değerini kaybeder. Yavaş ya da hızlı bir şekilde değer kaybedebilirler, ancak piyasa değerine göre en büyük 20 altkoin listesinin son birkaç yılda değişmesi bize çok şey söylüyor.

Orta ve uzun vadede büyük miktarlarda altkoin sahibiyseniz bu sıralama değişimine dikkat edin ve yatırım yapacağınız altkoini akıllıca seçin.

Altkoinleri uzun vadede tutmayı veya uzun vadeli bir kripto para portföyü oluşturmayı düşünüyorsanız, günlük işlem hacmi daha yüksek ve önemli topluluk desteğine sahip olan projelerin veya altkoinlerin muhtemelen uzun süre kalacağını unutmayın.

Kripto paranın grafiklerini takip etmeli ve düşük ve istikrarlı dönemleri tanımlamalısınız. Bu sürelerde, balinaların kripto parayı toparlamaları veya birikim yapma dönemleri olması muhtemeldir ve doğru zaman geldiğinde, olumlu proje duyuruları ile birlikte fiyat artışları başlayacak ve balinalar kar için altkoini satacaktır.

ICO’lar, IEO’lar ve Token Satışları

Herkese açık ICO’lar (artık IEO’lar) kripto para satışlarıdır. Birçok yeni proje, yatırımcılarına makul bir fiyat karşılığından topluluğa açık kripto para satışı yapmayı tercih ediyor.

Yatırımcılar için motivasyon bu kripto paranın ikincil piyasada, yani kripto para borsalarında listelenmesi ve böylece güzel bir kâr getirmesidir. Son yıllarda, birçok başarılı token satışı gerçekleşti ve 10 katlık getiriler hiçte nadir değildi.

Buna bir örnek Augur’un ICO’suydu ve yatırımcılara 15 kat yatırım getirisi sağladı. Burada ki sorun tüm projelerin yatırımcılarını bu şekilde ödüllendirmez olmasıdır. Bu tür birçok satış dolandırıcılık çıktı. Takasa açık olmayan kripto paralar ve yatırımcı paralarıyla kaybolan projeler oldu.

Belli bir ilk kripto para satışına yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız? Burada ki anahtar faktör, projenin toplamayı hedeflediği para miktarıdır. Çok az para toplayan projeler muhtemelen çalışan bir ürün geliştiremezken, büyük miktarda para toplayan bir projelerinde kripto para borsalarında listelenince ilk yatırımcıları çıkacağından dolayı yeterli yatırımcısı olmaz. En önemlisi risk yönetimidir. Asla tüm yumurtalarınızı bir sepete koymayın ve portföyünüzün büyük bir miktarını IEO veya ICO’lara yatırmayın. Bu tür yatırımlar yüksek riskli olarak kabul edilir.

Hemen Şimdi Başlayın

Hemen uygulayabileceğiniz bazı pratik ipuçları:

  • Birden fazla işlem yapmak daha fazla ücret ödemek anlamına gelir. Sipariş defterine pazar yapıcı olarak yeni bir sipariş göndermek ve sipariş defterinden alıcı olarak satın almamak her zaman tavsiye edilir ve bu yöntem daha ucuzdur.
  • Doğru kararları vermek için en uygun koşullara sahip değilseniz ve ticaretten ne zaman ve nasıl çıkacağınızı bir ticaret planınız varsa bile bilmiyorsanız ticarete başlamayın. Baskı her zaman ticaretinizi zarar sokar. Asla acele etmeyin! Bir sonraki fırsatı beklemek her zaman doğru karardır.
  • Her zaman satış siparişleri vererek hedeflerinizi belirleyin. Bir balinanın sipariş defterinde arzı temizlemek için kripto paranızı ne zaman pompalayacağını bilmiyorsunuz (ve “yapıcı” tarafında daha düşük bir ücret ödersiniz.)

  • Başarılı bir strateji düşük alım emirleri vermeyi içerir. Yukarıdaki grafik Aralık 2016’daki Poloniex borsasından alınmıştır: çılgın bir flaş düşüşü meydana geldi ve Augur’un fiyatı %75 düştü. Kısa bir süre sonra pazar tamamen toparlandı. Düşük alım emri veren herkes yatırımını kolayca ikiye veya üçe katlayabilir. Düşük satın alma siparişleri vermek özel bakım gerektirir; satın alma siparişinizin gerçekleştiğini ve fiyatın artık daha da düşük olduğu durumlarda kalmamak için pazardan uzakta kalmayın.
  • Büyük haber kuruluşları büyük bir haber yayınladığında, ilgili kripto parayı satmak genellikle doğru bir zamandır.
  • Karlı bir ticaret yaptınız ancak her zaman olduğu gibi, sattığınız anda kripto para tekrardan yükselmeye başladı. İlk olarak Murphy Yasaları ile tanışın. İkincisi, daha önce burada yazılanları okuyun ve asla baskı altında bir pozisyona girmeyin veya FOMO’ya katılmayın. Kar elde ettiğiniz sürece olumlu bölgedesinizdir. Bir sonraki işleminize devam edin ve kendinizi kaybeden tarafta bulmayın.
  • Buradaki amaç, alım satımlarınızda doğru olmak değil, kar elde etmektir. Bir pozisyona veya bu pozisyona neden girdiğinizi kanıtlamak için zaman ve para gibi kaynaklarınızı boşa harcamayın. Unutmayın, hiçbir tüccar bazen kaybetmez. Kazanan işlemlerin sayısı kaybedilen işlemlerden daha yüksek olmalıdır.
  • Ayı piyasaları bazen kar elde etmek için en iyi zamandır: Eğer bunu duymadıysanız, Bitcoin ve diğer kripto paraları nasıl shortlayabileceğinizi öğrenin.

Finansal Haberleri ve Diğer Yatırımcıları Yok Sayın

Haberleri okumak için zamanınızı boşa harcamayın. Geleneksel büyük basında bulacağınız yayınlanmış analiz ve haberlerin büyük çoğunluğu, belirli bir şirket veya grup tarafından ön yargılı olarak tanıtılır. Günlük haberleri değil, finansal haberleri okuyarak uzun vadeli trendleri öğrenmek için zaman harcamak daha iyidir. Bir sonraki yatırım fırsatınızı haberleri okuyarak bulamazsınız. Bunun tersi doğrudur: haberlerde görünüyorsa herkes bunu bilir ve bu yüzden muhtemelen haberin hiçbir değeri yoktur.

Ayrıca, diğer yatırımcıların başarı öykülerini dinleyerek analizinizi karmaşıklaştırmamak en iyisidir. Başkalarıyla rekabet etmek sadece sağlıksız FOMO ticaretine yol açar. Arkadaşlarınız veya bir tüccar kripto para satın almayı önerdi diye almak kripto para almak yerine kendinize konsantre olmanız durumunda becerileriniz gelişecektir.

Uzun Vadeli Hedef Belirleyin

Eninde sonunda, tamamen kaybedebileceğiniz bir para ile ticaret yaptığınızı unutmayın. Hedeflere işinizi bırakmak, bir ev satın almak veya emekli olmak bir örnek olabilir.

Bu nedenle, kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin ve buna göre ticaret yapın, yani kısa vadede ihtiyacınız olacak fonları riske atmayın. Genel hedefiniz tüm işlem pozisyonlarınız ve risk yönetiminizle uyumlu olmalıdır.

Saniyeler İçinde Kripto Para Dolandırıcılıklarını Belirleyin

Altkoinler çok caziptir, ancak kripto para dünyasının çok fazla dikkat çektiğini ve bu da birçok dolandırıcıyı endüstriye getirdiğini unutmayın. “Banka değil, paranızdan siz sorumlusunuz” fikri gerçekten devrim niteliğindedir. Bu endüstri deneyimsiz yeni başlayanların fonlarını alabilir, “yüksek yatırım getirisi” düşüncelerine neden olabilir veya “dünyayı değiştirecek” bir ICO ya da IEO’ya yatırım yapılmasına yol açabilir.” Geleneksel finansın aksine, kripto paraların sigortası yoktur. Paranızı gönderdikten sonra bu para artık sizin değildir.

Kripto para dolandırıcılıklarını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin. Ne yazık ki, etrafta bol miktarda bunların örnekleri vardır. Birçok girişimci paranızı ister ama hepsi doğru nedenlerle istemez. Zaman kaybetmeyin; neden yatırım yapmamanız gerektiğini düşünün.

Uzun Vadeli Portföyünüz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun vadede, sadece birkaç kripto para hayatta kalacaktır. Piyasa değerine göre sıralanan en iyi 20 kripto paraya baktığımızda, elbette Bitcoin’e ait olan ilk yerin ötesinde, geri kalanların çoğunun yıldan yıla değiştiğini kolayca görebilirsiniz. Birçoğu hayatta kalamayacağından, uzun vadeli kripto para portföyünüze hangi altkoinleri dahil edeceğinizi ve bu altkoinlerin her birinin portföyünüzün yüzde kaçını içereceğini akıllıca düşünmeniz gerekir. Pazarın zamanını belirleyemezsiniz; başka bir kripto para balonu her an başlayabilir.

Paranızı Elinize Alana Kadar Kar Geçicidir

Kripto para portföyünüzün kaydi para değeri önemlidir. Günlük dünyanın parası kaydi para olduğu sürece Dolar, Euro, Türk Lirası gibi kaydi paralar ile toplam portföyünüzün değerini ölçmelisiniz.

Unutmayın, kaydi para banka hesabınıza ulaşıncaya kadar nakit parayı elinize almamış olursunuz. Kripto paraların sigortası yoktur ve güvenlik kurallarına uymuyorsanız ticaretten kar elde etseniz bile paranızı hızla kaybedebilirsiniz. Birçok yatırımcı, kripto paralarını sattıktan sonra karlarını borsada tutmasına rağmen kaydi paralarının kaybolduğunu görmüştür. Bunun en ünlü örneği 2014 yılında gerçekleşen Mt. Gox hackidir. Bununla birlikte, Quadriga CX’in son olayı bize borsalar söz konusu olduğunda her şeyin gerçekleşebileceğini hatırlatır.

Ticaret Arkadaşlarınızla Grup Oluşturun

Kripto para dünyasıyla ilişkili birçok bilgi vardır ve işler çok hızlı hareket eder. Güncel kalmak için, temel ve teknik verilerin yanı sıra ticaret fikirlerini paylaşacakları güvenilir bir arkadaş grubu edinin. İster Telegram’da ister WhatsApp’ta olsun, grafik grupları dinlemeye değer üyeleri ve göz ardı edilmesi gereken diğerlerini içerir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için kripto para piyasa trendleri nelerdir?, piyasa trendleri dostunuzdur!, arz ve talep dağılımı nedir?, bir kripto para rallisine nasıl girilir? ve kripto paralarda kolay 10x ticaret nasıl yapılır? adlı rehberlerimize bakarak kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu