Bitcoin Haberleri

Bitcoin’de decoupling ve korelasyon nedir? Günümüzde neden çok önemlidir?

ABONE OL:

Bitcoin’de decoupling çoğu yatırımcının aslında farkında olduğu ama bildiği bir şey değildir bu yüzden ilk olarak decoupling’in ne olduğuna bakalım. Decoupling, her türlü finansta fiyat açısından birbirini izleyen varlıkların veya endekslerin birbiri ile olan bağlantısının zayıflaması ya da kopmasıdır. Bitcoin fiyatı ise hisse senedi piyasası ile son derece bağlantılı haldedir.

2020 Mart ayı düşüşlerini örnek alacak olursak; Nasdaq 18 Mart’ta, Dow Jones 20 Mart’ta, S&P 500 23 Mart’ta, Bitcoin ve Ethereum 13 Mart’ta bir yıllık en düşük seviyesine gerilemiştir. Bitcoin (siyah) ve S&P 500 (sarı) arasındaki korelasyon fiyat hareketlerinden kolay görülebilir.

Bu düşüşün tam tersi ise Eylül ayında yaşanmıştır. 2 Eylül’de Nasdaq ve S&P 500, 3 Eylül’de Dow Jones ve 1 Eylül’de Ethereum yıllık en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Bitcoin ise MicroStrategy’nin BTC’ye 250 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı haberleri ile 17 Ağustos’ta bir önceki yıllık en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Yukarıdaki verilerden kripto para piyasasının genel olarak hisse senetlerine ne kadar bağımlı olduğu görülmektedir. Bu durum büyük ihtimalle kripto para piyasasının geleneksel finansa göre küçük kalmasından kaynaklanıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin 2021'de 200.000 Dolar Olacak!

Bitcoin neden geleneksel finansa bağımlıdır?

Bitcoin ve kripto paraları neden hisse senetleri ile yüksek korelasyona sahip olduğuna bakmadan önce finansal dünyanın nasıl işlediğini bakmak lazım. ABD doları fiili olarak dünya para birimidir ve her şey için kullanılır. Çoğu finansal aktivite ABD dolarına bağlıdır. Dünya genelinde ABD dolar rezervleri azalırsa her şeyin fiyatı düşer. ABD dolarının fiyatı sabit olsaydı kripto paraların fiyatlar parasal politikaların etkileri ile belirlenirdi.

Örneğin yüksek enflasyona sahip ülkelerde insanlar enflasyon risklerinden korunmak için paralarını Bitcoin’e çevirir. Bitcoin ve kripto paralar gerçek para, ödeme aracı ve değer saklama aracı olarak kullanılabilir olsa da endüstrinin piyasa değeri hisse senetlerine göre çok küçüktür. Kimse Euro ya da dolar kredisi alarak ETH ile ödeme yapamaz. Bir diğer deyişle kripto paraların finansal katılımı çok azdır. Bitcoin ve S&P arasındaki korelasyon aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki nedenlerden ötürü Bitcoin geleneksel finansa son derece bağımlıdır. BTC ne kadar aracıları ortadan çıkarma temelli bir varlık olsa da fiyat hala dünya genelinde ki lider varlıklara bağımlı olarak kalmaktadır ve bu çok uzun bir süre devam edebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin yolun sonuna mı geldi? Yatırımcılar ne düşünüyor?

Bitcoin’in korelasyonu azaltması, decoupling yapması gerekiyor

Bitcoin fiyatının güçlü bir şekilde ralli yapamaması yüksek oynaklıktandır. BTC’nin hisse senetleri ile olan korelasyonu ise lider kripto paranın ilerleyen günlerde çok fazla oynaklık göreceğini göstermektedir.

Glassnode kısa süre önce Bitcoin’in geleneksel piyasalardan decoupling yapamaması yani geleneksel varlıklardan ayrılamamasının BTC’de olası güçlü bir ralli ihtimalini azalttığını söyledi. Bitcoin fiyatı ve piyasa hissiyatı uzun zamandır boğa bölgesinde duruyor ama fiyat hala ralli yapmadı.

Dünkü PayPal destekli BTC rallisi sadece fiyatı kısa vadede 13 bin doların üzerine çıkarmıştır. Bugün BTC birden fazla kez 13 bin dolarda satış baskısı altında kalmıştır.

Şu anda Bitcoin’in geleneksel piyasa ile ilişkisi daha da güçlenmektedir. BTC ve geleneksel varlıklar arasında ki bağ koparsa Bitcoin eşi benzeri görülmemiş bir ralli yapabilir. Glasnnode’a göre:

“Bitcoin 21 haftadır boğa bölgesinde, BTC neredeyse 2020’nin yarısını bu bölgede geçirdi. Yine de Bitcoin decoupling yapmazsa çok önemli bir büyüme görmeyecektir.”

Bitcoin geleneksel varlıklardan ayrılabilir mi?

Bitcoin hala çok yeni bir varlıktır ve kripto para endüstrisi 2016’ya kadar geleneksel finans ile bir bağlantıya sahip olmamıştır. 2016 Bitcoin fiyatı ilk olarak altın ile korelasyon kurmuştur. Bu dakikadan sonra BTC fiyat hareketi hisse senedi piyasası ile de ilişkili hale gelmiştir. Bitcoin’in bu tür bir korelasyona sahip olması yatırımcıların lider kripto parayı güvenli liman varlığı olarak kullanmak istemesini engeller. Geleneksel piyasa harekete geçerse Bitcoin’de aynı yönde hareket edecektir. Skew’e göre Bitcoin (mavi), Altın (sarı) ve S&P (yeşil) 1 yıllık oynaklık aşağıdaki gibidir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin yatırımcıları karar vermekte zorlanıyor!

Bitcoin geleneksel varlıklara göre açık ara daha iyi performans sergileyen bir varlıktır ve fiyatı gerçek bir ralli yapması sadece bir faktöre, decoupling’e bakıyor. Güncel piyasa hareketleri ve güç kaybeden dolar endeksi yüzünden BTC’nin orta vadede ralli yapması son derece mümkündür. İlerleyen gelecekte Bitcoin decoupling yaparak geleneksel varlıklardan ayrılırsa lider kripto para gerçekten bağımsızlığını iddia edecektir.

Analistler günümüz Bitcoin rallisi hakkında ne düşünüyor?” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/analistler-gunumuz-bitcoin-rallisi-hakkinda-ne-dusunuyor/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu