Dikkat Çekenler

Stop Loss Emri Nedir? Nasıl Koyulur?

ABONE OL:

Bitcoin ve kripto para birimlerinin ticareti çok kârlı olduğu gibi aynı zamanda çok zor olabilir. Geleneksel ticaret araçlarını kullanmak bazen en iyi tüccarların işe yarar, ancak birçok durumda bu kayıplarla sonuç veren bir harekettir. Stop loss emri, belki de geleneksel varlıklara yatırım yaparken bir varlığın olumsuz tarafını sınırlamak için kullanılan en yaygın araçlardan biridir. Bununla birlikte, Bitcoin ve altcoin ticareti söz konusu olduğunda her şey tam tersi yönde de gidebilir.

Stop Loss Emri Nedir?

Stop loss emri, fiyat belirli bir seviyeye ulaştığında bir varlığı satmak için verilen emirdir.

Bu emirlerin, tahminin gerçekleşememesi durumunda alım satım pozisyonunda kaybın sınırlamasını amaçlar. Birçok tüccar bu tür emri long pozisyonlarla ilişkilendirme eğilimindedir, ancak short pozisyonları korumak için de kullanılabilir. Stop loss emri çok yaygın kullanılan bir araçtır ve ticaret kararlardan duyguyu çıkartan bir araçtır. Bir zararı durdur emri belirleyerek kendinizi kaybedilen bir ticaretten çıkıp emirdir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin sahipleri dikkat! Hackerların kripto paralarınızı çalmak için kullandığı 5 yöntem

Stop Loss Emri Neden Kullanılıyor?

Bitcoin ve kripto paralar kadar değişken olmayan geleneksel pazarlar, stop-loss emirlerinin parladığı yerdir. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu tür emirler ticarette duyguyu ortadan kaldırır.

Örneğin planlandığı gibi gitmeyen bir konum girdiyseniz, fiyat belirli bir noktaya ulaştığında stop loss emri tetiklenir. Genellikle yatırımcılar risklerini hesaplar ve ticaretin yolunda gitmemesi durumunda ne kadar kaybetmek istediklerini belirlerler. Piyasalar daha az değişken olduğunda fiyat çok fazla değişmez. Bu nedenle, kaybedilen bir pozisyondan çıkmak ve giriş noktalarınızı ve genel stratejinizi yeniden düşünmek mantıklıdır. Ancak piyasalar değişken olduğunda işler çok farklıdır.

Stop Loss Emri Kötü mü?

Piyasalar değişken olduğunda bir varlığın fiyatının şiddetli bir şekilde değişmesi tamamen mümkündür. Bitcoin için de durum böyledir. Sadece birkaç dakika içinde Bitcoin fiyatı %5 değer kaybedebilir. Bu, diğer kripto paralar için de geçerlidir. Tüm kripto para piyasası, daha geleneksel piyasaya kıyasla çok küçüktür. Bu nedenle piyasa manipülasyonu görülebilir.

Büyük miktarda Bitcoin sahipleri veya “balinalar” kar elde etmek için fiyatı istenen yönde kolayca hareket ettirebilir. Örneğin bir balina bir spot borsaya gidebilir ve BTC fiyatını düşürmek için Bitcoin’i boşaltmaya başlayabilir, aynı zamanda margin ticaretine izin veren bir borsadaki düşüş trendinden kar elde etmek için oldukça yüksek kaldıraçlı short bir pozisyona girebilir Bundan sonra fiyat düşer pazar hızla toparlanır ve fiyat yükselir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Venezuela'da Kripto Paralar Neden Tercih Ediliyor?

Bu durumda stop loss emri, pozisyonunuzu belirlenen fiyattan satacağından felakete yol açabilir. Bu şekilde, özellikle Bitcoin ile genellikle çok hızlı bir şekilde gerçekleşen fiyat iyileşmelerinden önce ticaretin dışında kalırsınız.

Bunun bir örneği 2019 temmuz ayının sonlarında görülmüştür.

TradingView BTC fiyat: https://www.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Gördüğünüz gibi Bitcoin’in fiyatı çok hızlı bir şekilde 9.520 dolardan 9.080 dolara düştü. Bu, kısa zaman dilimi göz önüne alındığında, kabaca %6’lık bir değer kaybı yaşanmıştır. Bununla birlikte, Bitcoin özellikle hızlı bir artışla hemen toparlandı. Dolayısıyla, long bir pozisyona girip 9.500 dolar ile 9.080 dolar arasında herhangi bir yere bir stop loss emri koymuş olsaydınız, pozisyonunuz kapanırdı ve fiyat artışı için piyasanın içinde olmazdınız. Doğru pozisyonu belirlemenize rağmen yine de long pozisyonunuzda kaybetmiş olursunuz.

Bitcoin’de Düzgün Stop Loss Emri Nasıl Girilir?

Bitcoin ticareti yaparken gerçek stop-loss emirleri vermek yerine, bazen aklınızda bir model olması daha uygun olabilir. Bu şekilde, durumu değerlendirmek ve yukarıdaki senaryoda olduğu gibi pozisyonunuzu kapatılmaya zorlanabilecek bir stop loss emrini koymadan önce kayıplar konusunda pozisyonunuzdan çıkıp çıkmaya değip değmeyeceğini belirleme fırsatına sahip olacaksınız. Bu yöntemde, mevcut fiyatı izlemek için piyasayı sıkılıkla kontrol etmeniz gerekeceğini asla unutmayın.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu