Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin’i Boş Verin, BTC’ye Bağlı Bu Varlıkta Dip Yaptı

Bitcoin’i Boş Verin, BTC’ye Bağlı Bu Varlıkta Dip Yaptı

Bitcoin Haberleri

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), şu anda %30'un altında tarihi olarak en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin’i Boş Verin, BTC’ye Bağlı Bu Varlıkta Dip Yaptı

Grayscale Investment'ın amiral gemisi Bitcoin ürünü olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), şu anda %30'un altında tarihi olarak en düşük seviyesinde işlem görüyor. YCharts verilerine göre Grayscale Bitcoin Trust'ın (GBTC) hisseleri net varlık değerine (NAV) karşı rekor düşük seviyelere ulaştı ve %30.79 indirimle işlem gördü.

GBTC, bir hisse senedi gibi işlem gören ve yatırımcıların BTC’yi satın almak zorunda kalmadan Bitcoin'e maruz kalmalarını sağlayan özel bir üründür. Firma, yıllık %2 yönetim ücreti karşılığında saklama işini üstlenirken, alıcılar fondaki hisseleri satın alır.

GBTC’nin net varlık değerindeki görülen bu büyük bir indirim oranı, yatırımcıların Bitcoin'de gerçek piyasa değerinin altında "hisse" satın almalarına izin verdiği için bir fırsat olarak görünebilir, ancak GBTC'nin altı aylık bir kilitlenme süresi olduğundan dolayı bu aynı zamanda kötü bir yatırımda olabilir.

Bitcoin’i Boş Verin, BTC’ye Bağlı Bu Varlıkta Dip Yaptı

Bu, fonun mevcut sahiplerinin zararda olduğu anlamına geliyor, çünkü para kazanmanın tek yolu hisseleri satmaktır. Grayscale'in web sitesine göre, GBTC şu anda yönetimi altında 18,3 milyar dolarlık varlığa sahip.

Grayscale GBTC'yi Bitcoin ETF'sine Dönüştürme Yolunda

ABD merkezli firma, derinleşen GBTC indiriminden kurtulmanın tek yolunun GBTC'yi bir Bitcoin ETF'sine (fiziksel Bitcoin tarafından desteklenen bir borsa yatırım fonu) dönüştürmek olduğuna inanıyor ve bu hedefe ulaşmak için çok çalışıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale'in bekleyen başvurusunu onaylarsa GBTC indirimi etkili bir şekilde sıfıra gelecektir. Buradaki sorun ABD’li düzenleyici SEC, fiyat manipülasyonunun ve Bitcoin'in oynaklığı gibi risklerini öne sürerek şimdiye kadar bir tane bile Bitcoin ETF'sine onay vermedi. Aynı zamanda SEC vadeli işlem sözleşmelerine bağlı bir dizi Bitcoin vadeli işlem ETF'sini onayladı.

Bitcoin’i Boş Verin, BTC’ye Bağlı Bu Varlıkta Dip Yaptı

Geçen ay SEC'e gönderilen bir mektupta Grayscale, düzenleyicinin dördüncü Bitcoin vadeli ETF'sini (Teucrium) onaylama şeklinin bir spot Bitcoin ETF için kapıyı açtığını savundu. Bunun nedeni, ilk üç Bitcoin vadeli ETF'sinin; Proshares (BITO), Valkyrie (BTF) ve VanEck (XBTF) 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında SEC tarafından onaylanmasıdır. Ancak Teucrium ETF, Menkul Kıymetler altında onaylanmıştır. Bu yasa daha fazla yatırımcı koruması sunan ve bir spot Bitcoin ETF’si başlatmak için zemin olarak kullanılabilecek 1933 yasasıdır.

Yakın tarihli bir CNBC raporuna göre Grayscale, düzenleyiciyi GBTC fonunun bir ETF'ye dönüştürülmesini onaylamaya ikna etmek amacıyla geçen hafta SEC ile özel olarak bir araya geldi. SEC'e yaptığı bir sunumda Grayscale, “SEC, Bitcoin vadeli ETF'lerini onaylayarak ve Bitcoin spot ETF'lerini reddederek ihraççılara karşı ayrımcılık yapıyor" dedi.

ABD’li düzenleyicinin Grayscale’in başvurusunu onaylaması veya reddetmesi için son tarih 6 Temmuz 2022’dir.

Bitcoin’i Boş Verin, BTC’ye Bağlı Bu Varlıkta Dip Yaptı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)