Kripto Para Haberleri

Bitcoin’in keskin düşmesi ile kripto para vadeli işlemlerinde 6 milyar dolar tuzla buz oldu!

Bitcoin fiyatı Pazartesi günü yaklaşık 57.500 dolardan 48.000 doların altına düştü. Bugünkü keskin düşüş ile neredeyse 6 milyar dolar değerindeki türev pozisyonları kripto para borsaları tarafından tasfiye edildi.

Bybt verilerine göre son 24 saatte 5,65 milyar dolarlık açık pozisyonlar kripto para borsaları tarafından tasfiye edildi. Başka bir deyişle kripto para borsaları, tüccarların aşırı kaldıraçlı pozisyonlarını tasfiye etti.

Toplamda 6 milyar dolar tuzla buz oldu!

Tüccarlar Bitcoin fiyatının yükseleceğini ve daha fazla getiri elde edeceklerini düşünerek aşırı kaldıraç kullanır veya marjinli işlem yapar. Ancak, Bitcoin fiyatı pozisyonlarının likidasyon fiyatının altına düştüğünde, borsalar bu pozisyonları likide etmeye veya kapatmaya zorlar. Bu işlem tüccarların kaldıraçlı pozisyonlarının marj gereksinimlerini karşılayamadıklarından dolayı yaşanır.

Bybt’e göre, son 24 saatte 645.000’den fazla tüccar tasfiye edildi ve en büyük tek likidasyon Huobi’de 20.66 milyon dolar değerinde Bitcoin’de gerçekleşti.

Borsalardaki toplam tasfiyeler açısından, Binance en büyük paya (2,5 milyar doların üzerinde) sahip oldu, 2. olarak Huobi (yaklaşık 1,40 milyar dolar) ve 3. olarak OKEx (745 milyon doların üzerinde) geldi.

https://www.bybt.com/LiquidationData

Bugünkü tasfiyeler kripto para tarihindeki en yüksek seviyedir. Geçmiş veriler şu anda Bybt’de mevcut olmasa da BitMEX geçen yıl 700 milyar dolarlık bir likidasyon yaşamıştır. O zamanın en büyük kripto para vadeli işlem borsası olan BitMEX’in karşı karşıya kaldığı 700 milyar dolarlık tasfiyeye karşın günümüzün 6 milyar dolarlık tasfiyesi 23 Şubat 2021’de yaşanan düşüşlerin kripto para piyasasında rekor seviyede tasfiyelere neden olduğunu kanıtlamaktadır.

Güncel Bitcoin fiyatı, piyasa değeri ve hacmi

Bitcoin

Bitcoin şu anda dolardan ve Türk lirasından işlem görüyor. BTC’nin piyasa değeri güncel olarak dolarda bulunuyor. Ayrıca 24 saatlik BTC hacmi dolarda seyrediyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu