Anasayfa Bitcoin Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden

Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı neden düşüyor? Geçtiğimiz günlerde yaşanan sert kırılımın sebebi neler olabilir? Hepsi ve daha fazlası şimdi tüm detaylarıyla Koinbox'ta...

Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden

Elon Musk'a ait SpaceX'in görünüşe göre Bitcoin (BTC) varlıklarını satması, Çinli bir mülk devinin iflası ve faiz oranlarındaki artışlarla ilgili endişeler, Bitcoin'in beklenmedik fiyat düşüşünü açıklamak için öne sürülen hipotezler arasında. Kripto pazarlarında beklenmedik ve önemli bir satış, kripto için normalde sıkıcı geçen birkaç haftayı ürküttü ve sansasyon, muhtemelen tüccarlar ve kripto meraklıları arasında küresel olarak paylaşıldı.

Bitcoin (BTC) fiyatı, geçtiğimiz günlerde keskin bir şekilde düştü ve yeni bir ayı piyasası başlangıcı olabilecek senaryoyu oluşturdu.

CoinGecko'ya göre, küresel kripto piyasa değeri, son 24 saatte -%5,76 ve bir yıl önce -%4,96 değişimle 1,11 trilyon dolarda bulunuyor. Bugün itibariyle, BTC'nin piyasa değeri 517 milyar dolardır ve Bitcoin hakimiyeti %49.51'dir diyebiliriz.

Tüccarlar bir dizi ilgisiz olaya yanıt olarak tokenlerini çok sayıda sattığından Bitcoin (BTC) perşembe günü keskin bir şekilde düştü ve kripto piyasalarını son ayların en büyük düşüşlerinden biri olan toplam kapitalizasyonlarının %6,7'sini kaybetmeye zorladı.

Peki yaşanan bu felaket senaryosunun nedenleri neler olabilir? Gelin şimdi bunlara hep birlikte bir bakalım.

1. Balinaların Satışı

Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden

Ani düşüşe katkıda bulunabilecek birçok başka haber olayı olmasına rağmen, bazı piyasa analistleri bunun tek bir büyük aktörün önemli miktarda türev satmasının sonucu olabileceğini iddia ediyor.

Kripto analitik platformu Coinglass'ın verilerine göre, felaket sırasında Bitcoin ile bağlantılı 427 milyon dolardan fazla long pozisyon tasfiye edildi.

Bu süreçte 177.024 tüccar tasfiye edilirken, toplamda 1.04 milyar dolarlık tasfiye gerçekleşti diyebiliriz.

2. Çin Yuanı Korkutuyor!

Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden

Kripto piyasa analistlerine göre Çin Yuan devalüasyonu riski satışlarda önemli bir rol oynamış olabilir. En büyük makroekonomik risk, 2007'den bu yana en zayıf seviyesinde işlem gören Çin Yuanı'nın olası bir devalüasyonudur.

Yuan'ın Ağustos 2015'te Çin tarafından nihai devalüasyonunu takip eden iki hafta boyunca, Bitcoin (BTC) fiyatları %-23 oranında düşmüştü.

Daha önemli bir rallinin başlamasından önce, Bitcoin (BTC) yılı devalüasyon seviyesinin +%59 üzerinde bitirmişti.

3. SpaceX'in Hamlesi

Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden

Bazıları SpaceX'in iddia edilen Bitcoin satışlarına işaret ederken (doğrulanmamış bir iddia) diğerleri China Evergrande'nin iflasının slaytla bir ilgisi olduğunu öne sürdü. Ancak, bu olayların hiçbirinin fiyatları etkilemesi muhtemel değildir.

WSJ'ye göre, SpaceX basitçe Bitcoin varlıklarının değerini yazdı. Muhasebeciler arasında bu, bir varlığın adil piyasa değeri defter değerinin altına düştüğünde defter değerindeki düşüştür.

Varlık indirimleri, herhangi bir varlığın vergi değerini azalttığı için şirketlerde yaygındır. SpaceX, Cuma sabahı Asya saatine göre Bitcoin varlıklarının herhangi bir satışını onaylamadı veya bildirmedi. Sonuç olarak, Elon Musk'a ait şirketin ne kadar Bitcoin veya kripto paraya sahip olduğu belirsizdir diyebiliriz.

Sonuç

Profesyonel tüccarlar, ani çöküşün tek bir temel nedenden ziyade piyasa yapısının ve tasfiyelerin sorumlu olduğuna inanıyor. Piyasa ayrıca beklenmedik dalgalanmalara izin verecek şekilde nispeten likit olmayan ve düz olmuştur.

Düz bir piyasa, çok sayıda vadeli işlem pozisyonunun hızla birikmesi, etkili bir oyuncunun önemli bir satış yapması durumunda fiyatların hızla düşmesine neden olabilir.

Çünkü fiyatlar düştükçe, uzun vadeli tacirler tasfiye edilmekten kaçınmak için pozisyonlarını satmalıdır, bu da satış baskısını artırırken sonsuz bir düşen fiyatlar döngüsü ve uzun pozisyon kapsamı oluşturur.

Verilere göre, geçtiğimiz günlerde yaşanan felaket senaryosundaki long tasfiyelerin çoğu, tüm piyasanın yaklaşık %40'ını oluşturan kripto borsası OKX'te gerçekleşti.

Bitcoin'in Sert Düşüşünün Arkasındaki 3 Neden içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar