Dikkat Çekenler

Bitcoin’in yasal olduğu ve olmadığı ilk 5 ülke…

Bitcoin’in aramıza katılmasıyla birlikte BTC hep tüm diğer kripto paraların önünde yer almıştır. Yine de Bitcoin ve dijital paralara bazı ülkeler tarafından kabul edilmemiştir. Bu yüzden Bitcoin hala bazı ülkelerde kabul görmek için çaba sağlıyor.

Bu makalemizde Bitcoin’in yasal olduğu ve yasal olmadığı ilk 5 ülkeye bakacağız.

Bitcoin’in Yasal Olduğu İlk 5 Ülke

Bitcoin’in yasal olduğu birçok ülke vardır Buralarda BTC ticareti yapabilir, BTC’lerinizi saklayabilir ve BTC’leriniz ile alışveriş yapabilirsiniz. Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk 5 ülke:

  1. Japonya
  2. Amerika Birleşik Devletleri
  3. Güney Kore
  4. Almanya
  5. Avustralya

Japonya

Japonya, Bitcoin’i benimseyen ilk ülkelerden biridir. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamato’nun Japon olduğu iddia edilse de bu gerçek kanıtlanmamıştır. Japonya’nın kaydi parası Japon Yeni günümüzde Bitcoin’de en büyük piyasa payına sahiptir. Bu oran şu anda dolaşım olan Bitcoin’lerin %60’ına denk gelmektedir. Ayrıca Japonya hükumeti tarafından özel Bitcoin düzenlemeleri vardır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Doğru Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Çin 2017’ye Japonya’nun bu pozisyonu elinde bulunduruyordu fakat Çin’in kripto paraları yasaklamasıyla çoğu borsa Japonya’ya taşındı ve böyle ülke Bitcoin’de en büyük Pazar payına sahip oldu.

Amerika Birleşik Devletleri

Japonya’dan sonra en fazla Bitcoin kullanan ülke Amerika Birleşik Devletleridir. ABD doları Bitcoin pazar payının %25’ine sahiptir. ABD’de marketlerden Bitcoin ile alış veriş yapabilirsiniz. Buna ek olarak ayrıca çoğu Bitcoin odaklı büyük şirketler ABD’de bulunmaktadır.

Güney Kore

Güney Kore Bitcoin’in yasal olduğu başka bir ülkedir. Ayrıca Bitcoin ticareti ve yatırımları yasal olmakla birlikte altcoinler de Güney Kore’de yasaldır.

Almanya

Almanya hükumeti Bitcoin’in yasal ödeme aracı olmadığını ama bir para birimi olarak kullanabileceğini açıklamıştır. Almanlar Bitcoin ticareti ve Bitcoin yatırımı yapabilir. Ülkede bulunan çoğu marketlerde Bitcoin bir ödeme aracı olarak kullanılabilir.

Avustralya

Bitcoin, Avustralya’da 2017 yılından beri yasaldır. Avustralya hükumeti Bitcoin’e bir mal olarak davranılması gerektiğini açıklamıştır. Buna ek olarak ülkenin hükumeti Bitcoin’in vergilere tabii olduğunu açıklamıştır.

Şimdi de Bitcoin’in yasal olmadığı ülkelere bakalım:

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  XRP'nin gerçek değeri nedir?

Bitcoin’in Yasal Olmadığı Ülkeler

Bitcoin, son zamanlarda büyük orandan popülerlik kazansa da bazı ekonomiler Bitcoin’i yasal olarak kabul etmez. Bitcoin’i yasal olarak kabul etmeyen ilk 5 ülke:

  1. Çin
  2. Bolivya
  3. Rusya
  4. Vietnam

Şimdi de Bitcoin’in yasak olduğu bu ülkelere bakalım:

Çin

Çin, dünyada ki en kalabalık ülkedir ve Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklamıştır. Çin, şu anda ülkeden ayrılmış birçok büyük kripto para borsasına kripto paraları yasaklamadan önce ev sahipliği yapmıştır. Çin, kripto paraları 2017 yılında yasaklamıştır.

Bolivya

Bitcoin dahil hiçbir kripto para Bolivya’da yasal değildir.

Kolombiya

Kolombiya’da Bitcoin ticaretini yapmak ve Bitcoin kullanmak yasaktır.

Rusya

Rusya’da birçok kripto para yasal değildir. Bitcoin ise kısmen yasa dışıdır. Rusya’da Bitcoin ile alış veriş yapmak yasaktır.

Vietnam

Rusya’ya benzer bir şekilde Vietnam’da da Bitcoin kısmen yasaktır. Vietnam merkez bankası ve hükumeti Bitcoin ödemelerinin yasa dışı olduğunu açıklamıştır. Yine de Vietnam hükumeti Bitcoin yatırımlarına herhangi bir kısıtlama koymaz.

Sonuç

Bitcoin 10 yıldır aramızda olmasına rağmen çoğu ülkeler Bitcoin’i yasallaştırmamıştır. Bazı ülkelerde Bitcoin ve diğer kripto paralar konusunda herhangi bir düzeleme bile yoktur. Bitcoin’i yasaklayan ülkelerin ise kendilerine ait sebepleri vardır. Bunlar arasında ilk olarak merkezi olmama, dolandırıcıların çok olması ve suçluların çok fazla kullanması vardır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu