Bitcoin Haberleri

Bitcoin’in yükselişinin kaynağı Çin’deki arz taleplerinden olabilir

Bitcoin fiyatının yükselişi tedarikin azalması ve ilginin artması yüzünden olabilir. Son verilere göre Çinli madenciler çok fazla ihtiyacı oldukları nakit parayı elde etmek için ülkede bulunan yerel borsalara yapılan baskınlar ve denetlemeler yüzünden kripto paralarını satmakta zorlanıyor.

Bitcoin

QCP Capital:

Tedarikin azalması bu rallinin yükseliş trendi olmasını destekledi, büyük madenciler daha önceki yıllarda görüldüğü gibi tipik madenci davranışı sergileyemedi.

QCP Capital Bitcoin rallisinin kaynağını açıkladı

QCP Capital BTC rallisinin kaynağını çok basit bir şekilde açıkladı. Şirkete göre parasal ve mali disiplinsizlikten korunmaya karşı risk yönetimi gibi makro faktörler, dünya genelinde artan enflasyon oranları ve ana para getirisi olarak yeni alanların aranması Bitcoin’e olan talebi ve BTC’nin rallisinin kaynağıdır.

Genellikle Bitcoin madencileri nakit para kullanarak işlemlerini yürütür ve madenciliğini yaptıkları Bitcoin’leri harcamalarını karşılamak için hemen satar. Bu yöntem ile madenciler sürekli olarak Bitcoin satan bir varlık olur ve bu satışlar BTC fiyatını direk etkiler.

Çinli kripto para gazetecisi Wu Blockchain:

Bitcoin ağında hash oranının %70’ini oluşturan Çinli madenciler son zamanlarda kripto paralarını nakite çevirmekte zorlanıyor. Çoğu Çinli madencinin banka hesabı ya da banka kartları Çin hükumeti tarafından kripto paralar ile kara para aklama denetimleri yüzünden donduruluyor.

Şu anda Bitcoin madencilerinin %74’ü elektrik masraflarını karşılamak için kripto paralarını nakit paraya çevirmekte zorlanıyor.

F2Pool’da eski iş yöneticisi ve şu anda madencilik ve medya şirketi HASHR8’de madencilik yöneticisi Thomas Heller bu iddiaları bugün doğruladı ve Çinli madencilerin Bitcoin’lerini Tether’e dönüştürmekte zorlandığını söyledi.

Sıcak Gelişme! Bitcoin 11,000 dolara yaklaşıyor, Bitcoin neden artıyor?

Çinli yetkililer Temmuz ayında banka hesaplarını dondurmaya başladığın kripto para endüstrisinde durum daha da kötüleşti.

QCP Capital:

Madencilik havuzları Eylül ayının başlarında büyük miktarlarda Bitcoin satmaya başladı ama bu hareket OKEx yöneticisi Star Xu’nun tutuklanması gibi son itibari para geçitlerinin ve diğer aracıların kapanması ile yavaşladı.

Bitcoin madencilerinin BTC’lerini satması ile fiyat 12,000 dolardan 10,000 dolara düştü. Asıl tedarik kıtlığı OKEx hesaplarının Ekim ayında dondurulması ile gün yüzüne çıktı. Bu ve kurumsal ilginin artması ile tedarik kıtlığı daha fazla arttı ve bu yüzden abartılmış bir boğa hareketi geldi.

Bitcoin şu anda 17,700 dolardan işlem görüyor ve sadece 2020’de %145 oranında getiri sağladı. BTC fiyatı 2017’de görülen en yüksek seviye olan 20,000 dolarlık ATH’nin 2,500 dolar gerisinde.

Bitcoin rallisi abartıldı mı?

Bitcoin’de keskin fiyat yükselişlerinden sonra genellikle fonlama oranında büyük bir artış gelir. Bu mekanizma sürekli vadeli işlem sunan kripto para borsaları tarafından piyasayı dengelemek ve sürekli vadeli işlem fiyatlarını spot fiyatlarla eşitlemek için kullanılır.

Bitcoin fonlama oranı olumlu olduğunda sürekli vadeli işlemler spot fiyatına göre kârda olur ve bu güçlü bir alım baskısı yaratır. Bunun tam tersi bir durum olduğunda yani fonlama oranı olumsuz yönde olduğunda sürekli vadeli işlemler zararda olur.

Fonlama oranı çok fazla yüksek olursa boğa koşusunun abartılacak derecek uzatıldığı ve fiyatın düzeltme yapacağı anlaşılır. Örneğin, Bitcoin birkaç aylık en yüksek seviye olan 12,450 dolara çıktığı Ağustos ayının ilk 2 haftasında fonlama oranı %0,008’den %0,078’e zıplamıştır. Bundan sonra, Eylül ayının ikinci haftasında BTC 9,800 dolar çekilmiştir.

Şu anda Bitcoin fonlama oranı %0,010’un üzerindedir ve bu Bitcoin’de long pozisyon tutmanın Ağustos ayına göre daha az riskli olduğunu göstermektedir. Bu yüzden gelebilecek bir düzeltme ihtimali azdır ve kısa vadede BTC fiyatı rekor seviyelere yükselebilir. 

Son olarak QCP Capital, spot piyasadaki dengesizliğin fiyatları aşağı yönde çektiğini ve piyasanın son boğa hareketini devam ettiremediğini söyledi.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu