Bitcoin Haberleri

Bitcoin’inizi Korumak için Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus

Kripto para dünyasıyla ilgili pek çok heyecan verici şey var. Bazıları blockchain’in dijital altına hücum yarattığına inanıyor. Bazı kişiler ise daha temkinli davranıyor. Ancak kesin olan bir şey var: Bitcoin daha yaygın hale geliyor. Şu anda dünya çapında 100 milyondan fazla insanın kripto para birimine sahip olduğu tahmin ediliyor. Ve bu, yeni yatırımcıların Bitcoin’lerini nasıl koruyacaklarını bilmeleri gerektiği anlamına geliyor. İşte Bitcoin’inizi Korumak için Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus:

1. Risklerin farkında olun

Bitcoin yatırımcıları için bir zorluk, kendi güvenlikleri için diğer yatırımlardan daha fazla sorumluluğa sahip olmalarıdır.

Paranız bir banka hesabındaysa, bu hesap sizin için korunur. Hacklenirse veya banka başarısız olursa, sigorta zararınızı belirli bir miktara kadar karşılar. Şifrenizi kaybederseniz sıfırlayabilirsiniz. Kredi kartınızla bir şey satın alırsanız, ek satın alma koruması hak kazanabilirsiniz.

Ancak kripto paralara yatırım yaptığınızda, bu merkezi korumalara sahip olmazsınız. Tüm bunları kendiniz halletmeniz gerekir. Bu yüzden kendiniz için en iyi platformları bulmanız ve bir kripto para alırken her türlü araştırmayı kendiniz yapmanız gerekir. Kripto paralara atılırken risklerin farkın olmak birinci adımdır.

Bitcoin sahiplerinin dikkat etmesi gereken güvenlik önlemleri

2. Cüzdan hesabı açın

Tasarım gereği Bitcoin’in kendi başına hacklenmesi zordur. Güvenlik açığı, kripto paralarınızı depoladığınız ve takas ettiğiniz yerdedir. Kripto para biriminizi genel anahtarlar ve özel anahtarlar aracılığıyla kontrol edersiniz. Ve aynı şekilde bir banka hesabının şifresini kimseye vermediğiniz gibi bu anahtarların kontrolünü de başkasına vermek istemezsiniz. Bir kripto para cüzdanı, anahtarlarınızı saklayabileceğiniz ve kripto paralarınızı bilgisayar korsanlarından koruyabileceğiniz yerdir.

Kripto paranızı satın aldığınız borsada bırakmaktansa kontrol ettiğiniz bir kripto para cüzdanına taşımak mantıklıdır. Ne kadar saklamanız gerektiğine ve ne kadar güvenli olmasını istediğinize bağlı olarak, sıcak bir cüzdan veya soğuk bir cüzdan seçebilirsiniz.

Sıcak cüzdan

Sıcak cüzdanlar internete bağlıdır. Bu sıcak cüzdanları daha az güvenli hale getirir, ancak kripto para biriminizin daha erişilebilirdir. Bir sıcak cüzdan kullanarak kripto para harcamaları veya ticareti yapabilirsiniz. Güvenlik konusunda kendini kanıtlamış sahip bir sıcak cüzdan seçmek çok önemlidir. Herhangi bir cüzdanı indirmeden önce sitenin kimlik bilgilerini kontrol edin.

İdeal olarak, sıcak cüzdanınız açık kaynaklı olmalı ve iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahip olmalıdır. Kod açık kaynaklıysa, bu, herhangi bir güvenlik açığını test eden ve düzelten daha fazla kişinin olduğu anlamına gelir. Ve unutmayın, isterseniz paranızı birden fazla cüzdana dağıtabilirsiniz.

Soğuk cüzdan

Soğuk cüzdanlar, çevrimdışı oldukları için daha güvenlidir. Bir USB boyutundadırlar ve 50 ila 150 dolar arasında değişen bir fiyata sahiplerdir. Soğuk cüzdanlar resmi bir üreticiden satın almak iyi bir fikirdir. Cüzdanınızı aldıktan sonra bir parola ve kurtarma kelimeleri ayarlamanız gerekir, bu genellikle bir dizi rastgele sözcüktür. Kurtarma şifreniz çok önemlidir. Teknik bir aksaklık varsa veya cüzdanınızı kaybederseniz, Bitcoin’inizi geri almak için kullanacağınız şey bu şifre ile yapılır.

Ayrıca soğuk cüzdan kurtarma kelimelerini bilgisayarınızda saklamayın. En az bir adet fiziksel kopya alın ve güvenli bir yere koyun. Bazı insanlar kurtarma kelimeleri bir banka kasasında saklar. Son olarak, en yakın akrabanızın bu kurtarma kelimelerinin bulunduğu kâğıdı nasıl bulacağını bildiğinden emin olun. Vefat ederseniz, kripto para biriminize bu şekilde erişim sağlayabilirler.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur? Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

3. Güvenilir bir borsa kullanın

Bitcoin almak veya satmak istiyorsanız, bir noktada muhtemelen bir borsaya veya bir aracı kuruma ihtiyacınız olacaktır. Kripto para borsaları, yıllar içinde bazı yüksek profilli saldırıların kurbanı oldu.

Belki de bunlar arasında en ünlüsü 2014 Mt.Gox hackidir. Bu noktada, dünyadaki Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %70’i bu borsadan geçiyordu. 850.000’den fazla Bitcoin (yaklaşık 450 milyon dolar değerinde) çalındı. Sadece 200.000 adet Bitcoin kurtarıldı.

Nerede ticaret yapacağınızı seçerken güvenlik listenizin üst sıralarında olsun. En iyi kripto para borsaları listemize bakabilirsiniz. Borsaların rezervlerinin yüzde kaçının soğuk depoda çevrimdışı tutulduğunu ve güvenlik açıklarını erken tespit eden etik bilgisayar korsanlarını ödüllendirmek için yürürlükte olan bir hata ödül programı olup olmadığını araştırın.

Kripto Para Borsası Nedir ve En İyisi Nasıl Seçilir?

4. Sağlıklı internet alışkanlıkları geliştirin

Bilgisayarında kötü amaçlı yazılım olduğu veya her hesap için aynı parolayı kullanarak kimse Bitcoin’ini kaybetmek istemez. Bir bilgisayar korsanının parolalarınızdan birini ele geçirmesi ideal değildir, ancak bu parolanın tüm hesaplarınıza erişim izin vermesi çok daha kötüdür. Bir şifre yöneticisi kullanmayı düşünün ve sayılar, harfler ve karakterlerin karışımından oluşan uzun şifreler kullanın.

Ayrıca, kimlik avı riskinin de farkında olun. E-posta ile aldığınız bir bağlantıya tıklamak yerine, doğru URL’yi doğrudan tarayıcınıza yazın. Kullandığınız virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarınızın güncel olduğundan emin olun. Kripto para cüzdanınızın yedekleme işlevi varsa, bunu kullanın.

Bitcoin zaten değişken ve riskli bir yatırımdır. Bu ekstra adımlar riski tamamen ortadan kaldırmaz, ancak sizi ve Bitcoin’inizi kripto para korsanlarına karşı daha çok güvenli hale getireceklerdir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu