Bitcoin’lerinizi kaybetmemek için mutlaka öğrenmeniz gereken 15 konu!

8 Dakikada Okunabilir


Araştırma firması Chainanalysis, var olan tüm Bitcoin’in %20’sinin sonsuza dek kaybolduğunu tahmin ediyordu. Çalışma yayınlandığı tarihte, hiçbir zaman kurtarılamayan yaklaşık 3.8 milyon Bitcoin vardı. Bu yazıda Bitcoin’lerin nasıl sonsuza dek kaybolabilecek olduğunu ve sonsuza dek onları nasıl geri almanın mümkün olamayabilecek olduğunun yollarını arayacağız.

 1. Kripto para korsanları

Kripto para borsaları, Bitcoin’in kaybedilen çoğunluğunu hesaba katar. Kripto para borsalarının siber suçluların popüler hedefler yaptıklarını biliyoruz. Saldırıların 2018 ve 2019 yılında rekor üzerine rekorlar kırdığı bir kripto para pazarında saldırganların kripto para borsalarını hedefleyerek kripto paraları çalarak ortadan kaybetmeye yönelik bir adım atmaları mümkündür. Siber saldırganlar çaldıkları kripto paraları sonsuza dek başka bir kripto para borsasında bırakabilirler ve bu kripto paralara asla dokunulamayacaktır. Bunun nedeni ise siber saldırganların yakalanma korkusu veya hapse girmesi gibi nedenlerden dolayı kripto paralara erişimi olmayan bir kimsenin kripto paralarının kripto para pazarında tekrar değişiminin olmayacağına dayanmaktadır.

 1. Kimlik Avı

Siber suçlular, kullanıcı adlarını, şifreleri alıp sıcak cüzdanlara giriş yaparak ve tüm paralarını çekerek sahte olarak Bitcoin’i çalıyorlar. En yaygın kripto kimlik avı dolandırıcılığından bazıları, e-posta şablonlarını ve e-postaları borsanın e-postalarına benzeyen e-posta şablonlarını ve e-postaları ve benzerlerini taklit eden bir takım siber saldırganların düzenledikleri olaylardan esinlenerek yapılır. Bir mail aldınız ancak bu mail size kendi kripto para borsanızdan gelmiş gibi görünüyor ve hiçbir link sorunu veya benzer sorun görünmüyor. Ama sizin kripto para borsanızın adı KoinboxBox kripto para borsası iken bu mailde tıklayarak giriş yaptığınız kripto para borsasının yönlendirmiş olduğu sitenin daha doğrusu spam linkin adresi KoiiBox olabilir. Burada 2 tane i harfi olduğu çoğu insanın gözünden kaçar ve sahte siteler üzerinden kripto paralar çalınır. Bunun birçok farklı nedeni ve sürümü versiyonu, şekli ve teması olabilir. Bunları bilebilmek için gelen mailleri dikkatli bir şekilde takip etmek ve kripto para borsasının adının url site adresi bölümünde doğru olduğundan %100 emin olmadan asla siteye kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri vermemektir. Giriş bilgilerinizi toplayan bu siber saldırganların hedefinde sadece sizler değil, tüm diğer sitelerdeki verilerinizde vardır. Bu veriler ile beraber farklı yatırımcı hesaplarınızı da siber saldırganlar mail üzerinden hedef alabileceklerdir. Bu nedenle mail şifrenizi ve diğer sitelerdeki şifrelerinizin hiçbirisini aynı yapmamaya özen gösterin ve hiçbir sitede kendinize ait olan şifrelerinizi başka birisi ile site yöneticisi de dahil olmak üzere paylaşmayın.

Hiçbir kripto para borsasının yöneticisi sizden kripto para borsası hesabınızın şifresini istemez. Zaten, kripto para borsasının yöneticisi sizin hesabınızla ilgili gerekli bir işlem yapmak istese bunu yapabilir veya hesabınıza şifre gerekmeden sistemi açık olduğu süre boyunca erişim yapabilir.

 1. Ponzi

Bir Ponzi programı, erken yatırımcılara en yeni yatırımcılardan elde edilen fonlarla hızlı karlar ödenen bir dolandırıcılık şeklidir. Bir Ponzi programının para kazanmanın gerçekçi bir yolu yoktur ve insanlara gerçekçi olmayan kazançlar sunar. Kripto para sektöründe, iddia edilen bir Ponzi Programına bir örnek, yatırımcılarına “günde %2 veya %24 ” şeklinde geri dönüşlerini vaat eden BTC Global programıdır. Bitcoin veya kripto paraların çok daha fazla kazandıracak olduğunu düşündüren bazı kazanç vaatler ile kripto paralar çalınabiliyor.

Kripto paraların ponzi ile çalınması sadece tek bir kişiyi değil bir saadet zincirini andıran gelişme olarak kayıtlara geçiyor. Kripto paralar ponzi olaylarına sık ve çok yaşanan bir sektör olmasından dolayı ponzi olaylarının sık sık görüldüğü bir pazar olarak biliniyor. Bitcoin ve altcoinler ile rekor kazanç elde edilecek olduğunu iddia eden bazı şarlatanlara karşı alınması gereken önlem ise kripto para sahiplerinin dikkatli olarak hareket etmesinden geçiyor.

 1. Sahte kripto para birimi cüzdanları

Sahtekarlar sahte cüzdan uygulamaları oluşturur ve bunları Google Play mağazasında listeler; bunlar genellikle gerçek kripto para cüzdan uygulamalarını taklit eder. Amaçları, halkın kimlik bilgilerini almak ya da insanların kripto paralarını çalmaktır. Bu uygulamaların bazıları, kullanıcılara başlattıktan sonra özel anahtarlar ve cüzdan şifresi ister, böylece bu bilgiler gerçek kripto para cüzdanından kripto paraları çalmak için kullanılabilirken, diğerleri yalnızca kripto parayı gönderdikten sonra para çekmenize izin vermeyen, ancak para çekmemeniz için kullanabileceğiniz cüzdanlardır.

 1. Catfishing

Sahte sosyal medya hesapları, saygın kripto para birimi projeleri veya insanları taklit ederek oluşturulmaktadır. Bu, kullanıcı hesaplarına giriş ayrıntılarına erişmek için kimlik avı ile birlikte kullanılır; örneğin, Ethereum’un kurucusunu taklit eden sahte bir Twitter hesabı alırsınız ve bu hesap ETH’nizi bir hesaba yatırırsanız ETH’nizin iki katına çıkacağını söyler. Sadece kripto para birimleri için değil, birçok farkı yöntem için bu seçenek sahtekarlar tarafından ilk sıralarda kullanılan seçeneklerin başında gelir.

Asla bir internet sitesinde olan gerçek gibi görünen ancak gerçek olmadığından şüpheniz olan linklere tıklamayın. Kripto para birimleri ile ilgili olarak varsa sosyal medya hesaplarını takip ettiğiniz kişilerle asla özel sohbet etmeyin.

 1. Malware – Kötü Amaçlı Yazılım

Torrent sitelerinde ve Google Play Store’daki kötü amaçlı yazılımlar, kripto paralarınızı savunmasız çalmak için inşa edilmiştir. Örneğin, kripto paralarınızı çalmak için cüzdan adreslerini kopyalayıp yapıştıran kullanıcıların davranışlarını kullanan kötü amaçlı bir program Clipper vardır. Örneğin, BTC’yi genellikle bir adrese kopyalayıp yapıştırdığınız bir adrese gönderirseniz, uzun bir rasgele karakter dizesi olduğundan, clipper kötü amaçlı yazılımı daha sonra yapıştırdığınızda cüzdan adresini değiştirir; bu da kripto paranızı yanlış adrese göndereceğiniz anlamına gelir.

 1. Sahte ICO’lar

Kripto para pazarında yeni olan insanlar, kendilerini yüksek getiri sağlayacak yeni bir kripto para birimi yatırımı olarak ilan eden ilk madeni para tekliflerini (ICO’lar) taklit etmek için avlanırlar. Kaybetme korkusunu (FOMO) yalnızca asla gerçekleşmeyecek projeler için kullanıyorlar ve fonlar asla yatırımcılara iade edilmiyor. Deneyimli yatırımcılar onların sözlerini tutmamakla becerilere sahip olmadığını bilerek hareket etse de tecrübesiz olanlar birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır ve kalmakla sınırlı değildir. Projeleri analiz edebilen ve kripto para sektörü hakkında olası sahtekarlıklar hakkında daha önceden birçok kez tecrübesi bulunan kişiler bu konuda olası kötü amaçlı bilgilere karşı daha fazla bilgi sahibi olmalarının avantajını kullanarak bu tür ICO vakalarından pek fazla etkilenmemektedir.

 1. Pompa ve boşaltma planları

Bir pompalama ve boşaltma fiyat manipülasyonudur, dolandırıcılar sosyal medya gruplarını kullanarak projeleri bilinen jetonları kaldırırlar çünkü herhangi bir değer katmazlar ya da bir gecede katlanarak değerlenen gerçek bir kullanım durumları yoktur.

Değer yükseldiğinde, sahtekarlar jetonlarını satarlar ve kısa süre sonra belirteç fiyatlarındaki büyük düşüşler büyük ölçüde azalır ya da daha uzun süre boyunca devam eden veya daha yüksek fiyatlarla satın alan insanların büyük zararlar vermesine neden olur. Ünlüler veya insanlar da “kötü kripto paralar” etrafında yutturmaca oluşturmak için kullanılır. Bunu ABCOİN isimli bir kripto paranın çıktığını ve değerinin 0.10 dolar olduğunu düşünelim. Saldırganlar 1.000 kişi bu coine 100 bin dolar kişi başı yatırım yaptığında kripto paranın değeri 1.000 dolara yükselmiş olsun.

Pompala boşalt yöntemi sonucunda ABCOİN alan 1.000 kişi sayısı 5.000 olabilir ve 1.000 kişi aynı anda ABCOİN’i satarak piyasa değerini tekrar 0.10 dolara düşürebilir ve bu sadece 10 dakikadan kısa sürede yapılması mümkün olan bir kripto para satışı eylemidir.

 1. Kayıp veya hasar

Kayıp veya kötü donanıma sahip olan bilgisayarlara sahip olanların kripto para cüzdanlarını sabit disklerin zarar görmesinden dolayı kaybetmesi olayına denir. Bu olayda kötü bilgisayar sabit diskleri çöktüğünde cüzdan hesapları geri alınamayabilecek olduğu için offline cüzdanlarda daha dikkatli davranmak gerekir.

 1. Dikkatsizlik

Bitcoin’inizi yanlış adreslere gönderme, bazı cüzdanlar ve alışverişler, kullanıcıların yanlış cüzdanlara (Bitcoin olmayan) bozuk para göndermelerini önleyen seçeneklere sahiptir. Ancak 1 sayı bile farklı olsa kripto paranızı cüzdan adresinden asla geri almanız mümkün değildir.

 1. Yanlış yerleştirilmiş özel anahtarlar

İnsanlar özel anahtarlarını veya cüzdan yetkililerini kaybederler ve özel anahtar onları veya konumlarını başkaları ile paylaşmadan yok olur. Yakın tarihli bir örnek, Kanada’nın en büyük kripto para birimi borsalarından QuadrigaCX’in CEO’su ve kurucusu olan Gerald Cotton’un ölümüdür. Bu, ölüm 250 milyon dolar kayba neden olmuştu ve yasal süreç henüz son bulmamıştır.

 1. Kap-Kaç kripto borsaları

Hiçbir bilgisi olmayan, hiçbir gerçekliği olmayan ve adresi, yetkilisi ve lisansı bile olmayan sahte kripto para borsalarıdır. Paraları alır almaz ortadan yok olmaktadırlar.

 1. Swap takas dolandırıcılığı

İnsanların kripto para hesaplarına erişmek için telefon numaralarını çalan bir yöntemdir. Geçen yıl 19 yaşındaki Xzavyer Narvaez, bu SIM takas taktiğini kullanarak 1 milyon dolardan fazla BTC çalarak haberlere çıkan genç bir isim olmuştu. SIM kartların kopyalanması işlemi çok kolay olduğu için bu yöntem büyük oranda risklidir.

 1. Sınıflandırılmış reklam dolandırıcılıkları

Failler, kullanılmış bir araba için sınıflandırılmış bir reklam sitesinde ilan verir ve aracı sizin için saklamak için Bitcoin ile depozito isterler. Mağdurlar Bitcoin ile ödeme yapar, ancak işlemler geri alınamaz hale geldiğinden asla aracı veya Bitcoin’i geri alamaz. Aynı tip kayıp olayı, kiralık bir daire ararken yaygındır. Hikayenin ahlaki, arabayı incelemeden ve satıcının gerçekten gerekli evraklara sahip olduğunu görmeden önce çevrimiçi olarak görmediğiniz bir daire veya araba için asla ödeme yapmamaktan geçse de bazı insanlar çok uygun fiyata olarak gördükleri araba veya kiralık daire için ”aman kaçırmayım!” diyerek bu tür dolandırıcılara kripto paralarını kaptırabilirler.

 1. Bitcoin fidye vakası

Suçlular önemli insanları kaçırıyor ve kurbanlarının serbest bırakılması için Bitcoin ile fidye talep ediyorlar. Diğer bir dava, siber saldırganlardır, özel bir şirketin çevrimiçi platformunu ele geçirip Bitcoin ile ödeme yapmalarını ve dosyaların iadesi için fidye olarak talep etmelerine dayalı olan bir risktir. Ayrıca, bazı etkileyici bilgilerin halka açılmasını önlemek için insanları şantaj yapmaya çalışan Bitcoin fidye e-postaları da vardır.

Artık insanların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kaybetmelerinin en yaygın yollarından bazılarını bildiğinize göre, bu talihsiz olayların bazılarının size gelmesini önlemek daha kolay olacaktır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde kripto para biriminin ne kadar değerli olacağını asla bilemezsiniz.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
40
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
40
Şaşkın
Lol Lol
161
Lol
Harika Harika
40
Harika
Korkunç Korkunç
403
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!